e
sv

Yollar ve Araf

27 Okunma — 10 Şubat 2020 18:31
avatar

Ahmet Şamil

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir feylesof tanıdım geçenlerde. Onu gerçekten asla tanıyamayacağımı bile bile tanıdım hem de. Kelimelerini tanıdım, nefes alışverişini, mimiklerini, gözlerini, sesinin envaî çeşit tonunu ve gözlerinde bulduğum ışıklı, susuz gökyüzünü tanıdım. Biliyorum ki o da tanıdı beni. Kelimeleri büküşümü, kelimelere bükülüşümü, kelimelerde bükülüşümü tanıdı. Yapraklara bıraktığım ömrümü gördü gözlerimde. Nefeslerimde yaşlandığımı ve içimde büyüyen çocuğu gördü. Zamanın müşahit olduğu gözyaşlarımı gördü, peçetelere hapsetmediğim gözyaşlarımı gördü..

Susarak deryaları anlatabilirdik birbirimize. Susarak yaşam sevinci verebilir ve kalplerimizi ancak suskunlukla mühürleyip, birleştirebilirdik. Kelimelere sığdırmıştım ben kendimi. O bana kelimelerin lüzumsuzluğunu öğretti. Kilometreler kat etmek bir ışık yılı kadar uzun gelirdi bana. O bana bir ışık yılı boyunca izleyecek bir yol bıraktı. Satırların arasındaki, dizelerin, mısraların, nefeslerin arasındaki boşluktu bu yol. O bana bir yol bıraktı ve ben onu o yolda bıraktım. Kendimi bir boşluğa, onu bir yola bırakıp gittim hem de. Biliyor musunuz, feylesoflar bir yol bulur yahut keşfederlerse o yolun yakasını asla bırakmazlar. Ve bir feylesof konuşmak ister. Kelimelerle, aforoz ve deklare ettikleri ile, sevdikleri ve sevmedikleri ile, gördükleri ve görülmesini istedikleri ile, suskunlukları ile..

Bense boşluğun, varlığına dair dahi yolların bulunduğu o boşluğun tam ortasına düştüm. Susuzdum, suyu hak etmiyordum. Öyle ki Tantalos bile acıyarak bakıyordu bana. Beyaz körlük beklerken masmavi bir körlük yaşadım. Düştüğüm yer cennet olmalı dedim önce. Ardından mavilikler arasında arada bir tekrar eden nihayetinde binlerce küçük mozaiğe dönüşmesine sebep olan o parmak izlerini gördüm. Mozaikler, o denli korkuttu ki beni, nefesim kesildi. Deryada boğuluyordum sanki, içebileceğimi bildiğim ama bir damlasını dahi boğazımdan geçirmediğim bir su. Gıyaben tanıdığım bir şair yanılmıştı. İlk kez bir insan boğulmayı, boğulmak üzere iken tercih etmişti. Cehennemde olmalıyım dedim. Ancak boğulurken, maviliğin azametini, maviliğin güzelliğin fark ettiğim an, Araf’ta olduğumu anladım.

Bir feylesof tanıdım geçenlerde. O bir yola gitti ve bana üç isim ve aklımdan, kalbimden çıkmayan bir söz bıraktı. İsimlerin birbiri ile hiçbir bağlantısı yok gibiydi ama feylesof düştüğü yeri yakan ve usul usul yatıştıran gözyaşlarından, pek çok şey içerdiklerini anlamıştım. Sophie, Beatrice ve Leylâ demişti kulağıma eğilip usulca. Suskunluğuma bir renk daha katılmıştı. Ben üç ismi düşünürken, yolda onunla beraber gitmemi istedi. Ancak asla korkmamalıydım. Kabul ettim ve o cümleyi söyledi bana. “Ölümün zulmü hayattır ve ancak yağmur yumuşatır bu zulmü.” Dehşete kapıldığım vakit kendimi elimde bir zarfla birlikte Araf’ta, sonsuz boğulma ve sonsuz düşüncelerin içinde buldum.

Bir feylesof tanıdım geçenlerde…

Bir yolda gidiyordu…

Artık eminim ki, yollar, feylesoflar, suskunluklar, kuşlar, yapraklar, yağmurlar ve yaldızlı gökyüzleri vardır ve Araf’tadırlar.

Ve ben, elimde bir zarfla, dördüncü ve bilinmeyen bir renkle yazılmış bir zarfla, Araf’tayım…