e
sv

VAR MIYIZ YOK MUYUZ?

35 Okunma — 17 Ekim 2018 21:18
avatar

Yusuf Konca

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

NOT:Bu yazıyı okurken İnterstellar film müziğini dinleyerek okumanızı tavsiye ediyorum. Ben bu yazıyı yazarken bu müziği dinleyerek yazdım. Eğer sizde okurken bu müziği dinlerseniz belki benim düşündüğümü daha iyi anlayarak okursunuz. Altta sizler için videoyu bırakıyorum. Videoyu oynatarak okumaya başlamanızı tavsiye ederim.

Varlığınızı bana nasıl kanıtlardınız?

Kendinizi bana göstererek mi? Yoksa başka bir yöntemle mi? Kendinizi bana göstermeniz yani sizi görmem sizin varlığınızı kanıtlar mı? Peki, bir “simülasyonda” mı yaşıyoruz yoksa “fiziksel” bir dünyada mı yaşıyoruz?

Bu soruların hepsi belki sizin için olmasa da benim için varlığın cevabını veriyor. Belki de (bende dâhil) çoğu kişinin soru sorma, sorgulama, merak etme, düşünmek gibi insana özgü olan bu “şeyleri” veya “davranışları” günümüzde bir hobi olarak yapılıyor. Bu işleri zamanında en verimli şekilde yapılıyordu. Artık belli başlı insanlar günümüzde düşünüyor. Zamanında Antik Yunan da yaşayan filozoflar, kimi kişilere ders verir ve bu işten “para” kazanırmış. “para” için değil de bir şeyler öğretmek, bilgili öğrenciler yetiştirmek için gezen bu filozofları günümüzdeki “öğretmenlere” benzetebilirim. Öğretmenlerinde birer “paralı” öğretici olması demek onların bir “para” düşkünü olduğu anlamına GELMEZ. Onlarda bilgili öğrenciler yetiştirmek için çalışırlar. Bu insanlarda geçimini bir yerden kazanmak zorundalar.

Antik Yunan da varlık konusunda ise en ilginç düşünceler ortaya çıkmış ve günümüze yakın cevap da DEMOKRİTOS vermiştir bence. Günümüze en yakın cevap ise “ATOM” yani “BÖLÜNEMEZ” kelimesiydi. Varlığı açıklamaya tam yetişemiyordu ama maddenin en küçük yapı taşı olan “şeyi” belirleyebilmişti. Bu olay Demokritos’un bir deniz kenarındaki otelde, sahilde dolaşırken aklına gelmişti. Bütün maddeler sahil kumu gibi küçücük şeylerden oluşuyordu. Zaman geçtikçe bu düşünce geliştirildi ve günümüz atom modeli olan “atomun kuantum modeli” haline geldi.

Bu dünyada yaşıyoruz ve varlığı atom olarak tanımlıyoruz ve bu dünyaya “fiziksel” dünya diyebiliriz, peki dinsel bir dünyada yaşıyorsak ve bu dünyaya da “sanal” dünya desek yanlış mı olur?

“sanal” dünya derken aslında (3 ilahi din için konuşuyorum) dini açıdan bu dünya bizim gerçek dünyamız değil, gerçek dünyayı “ahiret” olarak tanımlıyoruz. Sorunda burada başlıyor zaten. Bu dünyanın gerçek olup olamadığına nasıl karar vereceğiz?

Ya da örneği dinin dışında başka şu şekilde verebiliriz: “MATRİX”

Gerçekten de şuanda en büyük ortak rüyada yaşıyorsak? Bizler zamanında doğduk ve dünyayı 1-2 ay kendi gözlerimizle gördükten sonra uyutulup bir ortak rüyanın içine sürüklendiğimizi düşünün. Konuyu en başından anlatayım. Şimdi kafayı sıfırlayın. Uzak olmayan bir gelecekte insanlık bu “MATRİX” teknolojisini öğrendi. Ve sizleri kaçırıp uyuttular. Hem de bu yaşlarınızda uyuttular siz doğduktan sonra değil. Ve bir ortak rüyaya sürüklediler. Bir anda “neredeyim ben?” sorusunu sormak bile gelmedi aklınıza çünkü o dünyayı gerçek dünya zannediyorsunuz. Meğerse uyuyorsunuz. Sanki yeni doğmuş gibi dünyaya geldiniz. Unutmayın gerçek dünyada belli bir yaştan öncesini hatırlayamıyorsunuz. O durumun nedeni ise bence şu: Daha çok küçüksünüz ve beyin fonksiyonlarınız yeterince gelişmemiş yani hayatı sorgulamıyorsunuz sadece neden-sonuç ilişkisi içinde yaşıyor ve öğreniyorsunuz. Sadece tecrübeler kazanıyorsunuz. Öyle bir an geliyor ki beyin fonksiyonlarınız gelişmiş ve sorgulamaya başlıyorsunuz. Ama bu durumun farkında değilsiniz. Ve 1-2 yıl sonra “Ben şu zamana kadar hatırlıyorum” diyorsunuz “ve ondan öncesine ne oldu?” diyorsunuz. İşte o anda hayatınızda o 1-2 yıl önce “hayatı sorgulamaya” ve “anı biriktirmeye” başladığınızı anlıyorsunuz. Aynı durum bu MATRİX’ te de geçerli. Siz belli bir yaşınıza kadar hatırlıyorsunuz ve ondan öncesine ne olduğuna dair bir fikriniz bile yok. Sonra kendi yaşadığınız o sanal dünyayı sorgulamaya başlıyorsunuz. Ama farkında bile değilsiniz ki sahte dünyada yaşadığınızın.

Peki, size soruyorum:

Yaşadığınız dünya gerçek mi yoksa sanal mı?