e
sv

Van Gogh’un Hayatı ve Bilinmeyenleri

58 Okunma — 06 Ocak 2019 17:45

VAN GOGH KİMDİR?

 

Vincent Willem Van Gogh, 1853-1890 yılları arası yaşamış ünlü post-empresyonist ressamdır. Bilinmeyen akıl hastalığı ve daha sonrasında da intiharı ile bilinir.

 

Yaşadığımız dönemlerde, Van Gogh’un eserlerini görmek ve almak için uzaklardan gelenler var. Fakat Vincent Van Gogh, yaşadığı dönemde sadece tek bir tane tablo satabilmiştir.

 

Peki ya hangi tabloyu ne zaman satmıştır?

Arles’daki Kırmızı Üzüm Bağı isimli tabloyu 1888 yılında satmıştır.

Gelelim Van Gogh’un hayatına. Van Gogh; tüccar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelse de babası bir köy papazıydı. Bu ailenin Vincent’tan önce Vincent ile aynı ismi taşıyan bir oğlu varmış fakat bebek Vincent doğduğu gibi ölmüş. 12 yaşında daha bir çocuk iken okulunu yavaş algılama durumundan dolayı bırakmıştır. 16 yaşında babası onu Brüksel’deki Goupilisimli bir sanat galerisine resim satış memuru olarak yerleştirmiştir. Kiracı olarak kaldığı evin kızı Ursula Loyer ile 1875 yılında evlenmek istedi fakat teklifinin reddedilmesinin üzerine ilk ruhsal bunalımını geçirdi. Goupil Galerisi’nin Paris şubesine geçiş yapmıştır. Fakat burada da uzun bir süre daha kalamadı ve evine döndü. Ne yapmak istediğini bilmiyordu. Lisan öğretmenliği rahip yardımcılığı, kitap satıcılığı gibi işler yaptı; ilahiyat dersleri aldı. Madenlerde papazlık yaptı, sefalet içinde yüzdü.Köylüler ve maden işçileri ona ‘modern İsa’ gözüyle bakmaya başladılar. Fakat Vincent, fakirdi. Kardeşi Theo onu kurtarıp Brüksel’e götürmüştür. Brüksel’de ressam Ridden van Rappart ile tanıştı; ondan dersler aldı, anatomi ve perspektif öğrendi. Theo, onun resim kabiliyetini sezmişti ve maddi açıdan yardım ediyordu. Etten şehrine yerleşmiş olan ailesinin yanına dönünce Kate adındaki dul kuzenine âşık oldu. Kate, Van Gogh’un evlenme teklifini reddetti. 1883’e kadar La Haye’de kaldı. Akrabası olan ünlü ressam Mauve’dan resim dersleri aldı. İlk yağlı boya resimlerini 1881-1883 yıllarında yaptı. Bir süre Christine adında bir fahişe ile yaşadı. Sonra ailesinin yanına döndü. Babası 1885’te hayatını kaybedince, kardeşi Theo’nun da etkisiyle 1886’da Paris’e gitti. Pariste yaşayan kardeşi Theo, onu evine aldı, barındırdı, baktı. Vincent Van Gogh, Ressam Cormon’un atölyesine yazıldı. il Burada Toulouse-Lautrec empresyonist ressamlarla tanıştı.

Pissarro, Degas, Seurat, Signac ve Gauguin ile Tamborin Barı’nda ve tablocu Baba Tanguy’nin dükkanında tanıştı. Bir ara Noktacı (Pointillist)resim tekniğini benimsedi. Paris’te kaldığı bir yıl içinde 200’den fazla resim yapmıştı. 1888’de, Lautrec’in aklına uyarak, güney Fransa’da, daima güneşli ve yazın çok sıcak olan Arles Kasabası’na gitti. Akdeniz’in laciverdi onu büyüledi. Gauguin ona misafir geldi. Van Gogh resmi o kadar seviyordu ki, boyayı tüpten doğruca tuval üzerine sıkıyor, parmağıyla eziyordu. Bazen hırsını alamıyor, boya yiyor; yemeklere renk versin diye boya katıyordu!

Yaz sıcaklarında, tarlalarda güneş altında çalışmak sinirlerini büsbütün harap etti. 1888’da bir gece (23 Aralık), küstah tavırlar takınan Gauguin’in gırtlağını ustura ile kesmeye kalkıştı.Gauguin güçlü kuvvetli bir ressamdı. Van Gogh hırsını alamayınca kızdı kendi kulağını kesti ve şehrin genelevinde tanıdığı bir kıza götürüp verdi. Theo Paris’ten geldi. Van Gogh’u iki hafta için hastaneye yatırdılar. Burada hayaller görmeye başladı. Arles’da hayatının en güzel 200 tablosunu yapmıştı. Kendi isteği üzerine Arles yakınlarındaki Saint-Remy akıl hastanesine girdi. Bir süre sonra başka bir akıl hastanesine yatırıldı. Van Gogh hastaneden çıkıp Paris’e, Theo’nun evine gitti. 1890 yılının 27 Temmuz günü, Auvers’te, tarlalarda resim yaparken, daha önce tedarik ettiği tabancasını çekti, göğsü ile karnı arasına ateş etti. Kardeşi Theo yetişti. 30 saat daha yaşadı ve 29 Temmuz 1890’da öldü. Ölmeden önce söylediği son sözü de “Hüzün her zaman baki kalacaktır.” olmuştur. Bir yıl sonra, kardeşi Theo da öldü. Auvers’te yan yana gömüldüler.

-FERZİN ÇİÇEK AKPINAR.