e
sv

Uzaya İlk Çıkan Astronot’un Yıl Dönümü

39 Okunma — 12 Nisan 2019 20:37
avatar

Emir Sancaktar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

UZAYDAKİ İLK İNSAN


Tarihte bugün 12/04/1961 de Rus  Kozmonot Yuri Gagarin uzaya ilk çıkan insan oldu. Uzaya içinde insan bulunan Vostok serisi uzay aracını ilk gönderen SSCB olmuştur. Yuri Gagarin 12 Nisan 1961 yılında Vostok 1 aracıyla Dünya yörüngesine ulaşmış ve kalkıştan 108 dakika sonra dünyaya geri dönmüştür. Gagarin, Dünya yörüngesinde toplam 89 dakika 34 saniye boyunca yol kat etmiştir. Ulaştığı en fazla yükseklik 327 kilometreydi. Dönüş yolculuğunda Vostok’un atmosfere çok sert girmesi nedeniyle Gagarin 7 kilometre yükseklikte fırlatma koltuğuyla uzay aracından ayrılmıştır. Bu gelişmenin ardından Sovyetler birliği bir başka ilke daha imza atarak 1963 yılında Valentina Tereşkova isimli ilk kadın kozmonotu uzaya göndermiştir.

Vostok 1

Hadi şimdi uzaya ilk çıkış hikayesini anlatalım

UZAYA İLK ADIM

20. yüzyılın ikinci yarısı, bilim alanında büyük yeniliklerin yaşandığı bir dönemdir. Özellikle 1950’lerden sonra uzay çalışmalarına büyük ağırlık vermiş, bu konuda ABD ile SSCB arasında büyük rekabet yaşanmıştır.

Uzayın keşfi olarak adlandırılan bu çalışmaların bütünü iki amaca yöneliktir. Birinci amaç tamamen bilimseldir. Sovyetlerin MIR istasyonlarının gerçekleşmesi, ilk insanın aya gönderilmesi gibi. İkinci amaç ise, uyduların gözlem amaçlı olarak yörüngeye oturtulmasıdır. Uzaya uydu yerleştirme çalışmaları önceleri askeri amaçlar nedeniyle gerçekleştirildiyse de, daha sonra iletişim ve meteorolojik amaçlı olarak da kullanılmıştır. Nükleer bomba konusundan sonra uzaya yönelik çalışmalar dünyada iki süper güç olan Rusya ve ABD için yeni bir yarış sahası olmuştur. Bu iki ülkenin ardından Çin, japonya ve hindistan gibi bu alanda yeni olan ülkeler de uzay istasyonları kurmuşlardır.

 

    İLK UYDUNUN UZAYA GÖNDERİLMESİYLE REKABET BAŞLIYOR

 

Sputnik

iki süper güç arasında uzay yarışının başlaması, sovyetlerin 4 Ekim 1957’de Sputnik 1 adlı ilk yapay uyduyu uzaya göndermesine dayanır. Soğuk savaş döneminde yaşanan uzay yarışı, ABD ve SSCB arasındaki her alanda görülen rekabetin önemli bir parçasıydı. Bu bir anlamda, iki ülkenin birbirini olabilecek bir sıcak savaş önce psikolojik olarak çökertme çabası olarak değerlendirilir. 1957’de Sputnik 1 başarıyla fırlatılıp yörüngeye yerleşmesi Amerika’da çok yoğun tartışmalara neden olmuştu. SSCB’de ise uydunun fırlatılışı, bilimdeki gelişmenin simgesi olmuştur. Sputnik 1’in uzaya gönderilmesinin ardından Rus halkı uzay programlarıyla yakından ilgilenmeye başlamıştır.

ABD, Sputnik’in başarıyla yörüngeye yerleştirilmesinin ardından teknoloji alanındaki liderliğini geri kazanmak için yoğun çalışma içine girdi. Başkan John F. Kennedy’nin yardımcısı Lyndon B. Johnson’ın ABD’nin bu girişimlerini özetleyen önemli bir açıklaması olmuştur. Johnson uzay yarışında önde olmanın önemiyle ilgili olarak ”Dünyanın gözünde uzay yarışında birinci gelen birincidir. Uzayda ikinci ikinci olan her şeyde ikincidir” demiştir Bu sözlerin etkisi ABD’de çabuk netice vermiş ve Sputnik 1’in fırlatılışından çok kısa bir süre sonra, 31 ocak 1958’de ABD ilk uydusu olan Explorer 1’i uzaya fırlatmıştır. Fırlatılan bu ilk uyduların birçoğu bilimsel amaçlı kullanılmıştır.

                                Explorer 1

 

——————————————-SPUTNİK 2 UZAYA FIRLATILIYOR

 

Sputnik 2

Sovyetler birliği bu kez 1957’de Sputnik 2 adlı uyduyu içinde Laika adında bir köpekle birlikte uzaya gönderdi. Köpeğe özel bir mikrafonla kalp içinden gelen sesleri kaydetmeyi sağlayan bir alet yerleştirildi. Böylece uzaydaki köpeğin dünyadan kalp sesleri takip edilerek hayatını devam ettirdiği gözleniyordu. O yıllarda gönderilen uyduları dünyaya geri getirecek teknoloji henüz bulunamadığından Laika adlı bu köpek uzaya ulaştıktan bir süre sonra hayatını kaybetti. Bu sırada ABD ise uzaya göndermek için öncelikle şempanzeler üzerinde çalışmalar yaptılar

 

KAYNAKÇA

 • Ali Çimen, İnsanoğlunun uzay macerası, Timaş yayınları, İstanbul, 2005
 • Felicity Trotman, Uzayın keşfi, Alkım yayınevi, 2001
 • Soru ve Yanıtlarıyla Sovyetler’de Uzay çalışmaları, Dönem yayıncılık, Ankara, 1988

 

 

 

etiketlerETİKETLER