e
sv

Türkiye’nin İnternet Hızı 56 Gbps Olabilir Mi ?

avatar

Sungu Erdem

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ülkemizin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, geçtiğimiz ay ülkemizde ki internet hızının 56 Gbps e çıkacağını duyurdu.

Peki gerçekten ülkemizin internet hızı tek bir uyduyla 56 Gbps e çıkabilir mi ? Gelin bu makalede bunu görelim.

Öncellikle sizlere 2020’nin En hızlı internet hızına sahip ülkeleri gösteren iki tane tabloyu paylaşıyorum:

https://ceoworld.biz/2020/02/21/revealed-countries-with-the-fastest-internet-speeds-2020/

https://worldpopulationreview.com/country-rankings/internet-speeds-by-country

Bu linklerden ayrıntılı bir şekilde bakabilirsiniz. Çıkan sayfada Mbps üzerinden hesaplanmıştır. Çünkü Dünya’da henüz daha Gbps üzerine ulaşabilen bir ülke bulunmamaktır. Türkiye’nin de her iki tabloda da internet hızının ne kadar düşük olduğu gözükmektedir.

Dünya’nın en hızlı internet hızı sağlayan internet sağlayıcıları bile en fazla 2 Gbps ulaşabilmektedir. Sizlere daha yararlı olması açısından 2020’nin en hızlı internet sağlayıcılarının sağladığı internet hızlarını gösteren web sitesini link olarak bırakıyorum.

https://www.highspeedinternet.com/resources/fastest-internet-providers

Bunların dışında Dünyada çeşitli firmalar, Türkiye’de de bir firma 10 Gbps hız internet hızı sağladığını belirtmektedir. Onlarında linklerini aşağıda bırakıyorum:

 1. https://bahnhof.se/bredband
 2. http://www.superonline.net/kampanyalar/fiber-kampanyalari/10-gbps-isik-hizinda-fiber-internet-kampanyasi
Temsili Resim

Temsili Görsel

Elon Musk’ın sahibi olduğu firma SpaceX’in, en iyi uydusu, yerden 35000 Km  yükseklikte olan HughesNet Gen5,  50–150 Mbps indirmeye ulaşan (download) ve 3 Mbps yükleme (upload) hızı sunuyorken, ülkemizde daha internet altyapısı olmayan yerler, hiç interneti geçtim elektrik bile götürülmemiş kasabalar  köyler varken,  halkımız 100 mbps download 5 mbps upload için yüksek mevlalar öderken, Sizce ülkemiz, tek bir uyduyla 56 Gbps internet hızı sağlayabilir mi ? Sağlarsa bu internet halkımızın da kullanabilecek bir mavla da olur mu? Sizde düşüncelerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın.

Ülkemizde İnternet Sorunları için örnek vermek gerekirse de:

 1. https://www.sikayetvar.com/tum-markalar/internet-servis-saglayicilari
 2. https://www.politikyol.com/turkiyenin-internet-altyapisi-kan-agliyor-turk-telekom-ceosu-turkiyede-7-5-milyon-km-fiber-altyapisi-var-dedi-ama-gercek-uzunluk-400-bin-km/
 3. https://eksisozluk.com/turkiyenin-berbat-internet-altyapisi–6546930

 

 

 • Başak Arya Gençler
  1 hafta önce

  valla benim evde modemin yanında bile iki tık çekerken, geç bile kaldılar diyorum. Umarım biraz Güney Koreden feyz alırlar. Koca ülkenin %92 si internete bağlı…

  yorum beğen