e
sv

Türkiye’de Drone (İHA) Yasakları Gevşetilebilir Mi?

113 Okunma — 22 Ocak 2021 20:42
avatar

Sungu Erdem

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tüm okurlarımıza merhabalar, Bildiğiniz gibi geçmiş yıllarda yaşanan olaylar sonrası 21.yüzyılın en büyük buluşlarından biri olan drone, ülkemizde çok büyük oranda yasaklandı. Dünya birkaç yıl içerisinde kargo sistemi olarak İHA’ları kullanmaya hatta artık İHA’larla ulaşım imkanı vermeye hazırlanırken Türkiye’de hala daha yasaklı olması üzücü bir durum. Peki sizce Türkiye’de İHA yasakları gevşetilebilir mi? Hadi gelin bu makalemizde buna bakalım.

Şuan ki koşullar göze alındığında yasakların kaldırılması geçtiğimiz yıllarda ki haberlerin tevekkül etmesine neden olacaktır. Fakat biz bunun önüne geçebiliriz. Öncellikle kameralı olan özel (bireysel) dronelar kesinlikle bayi bakımında çeşitli koşullar gerektirmeli. Örneğin kalabalık yerlerde yükseklik sınırı getirilmeli. Bireysel olarak drone almak için sicil kaydı alınmalı hatta geçmişteki durumların tekrarı olmaması için caydırıcı cezalar getirilmeli. Bazı drone modelleri için drone ehliyeti de alınmalı. Kurumsal dronelar için ise devlet, başta kargo firmaları olmak üzere e-ticaret ile uğraşan web sitelerini teşvik etmeli. Hatta teşvik için Dronelar ile ilgili televizyon kanallarında bir yarışma programı yapılabilir, yarış için tasarlanan ya da hızlı gitmek için tasarlanan dronelar mevcut piyasada. Üreticimizin yanında olmak için sulama tarım gibi işler özel tasarlanan drone tiplerinin devletimiz belli koşullarda dağıtabilir. Hem üreticimiz hem devletimiz karlı olur. Ayrıca kurumsal olarak alınacak dronelar içinde drone ehliyeti şartı getirilmeli. Drone alındığında devletimiz özel bir bölüm açıp orada droneların kayıtları alırken kayıtları yapılmalı. (Buda devletimize gelir sağlayacaktır.)

Yukarıda bazı ülkelerde ki kuralları incelediğimizde dediklerime benzer şeyler yazıyor fakat Türkiye gibi bir ülkede yasaklanmadan önceki haberleri ve günümüz Türkiye’yi düşünürsek 40 Bin Euro 50 bin Dolar ve 1 yıl hapis gibi cezalar ülkemiz için az geliyor gözüme, Türkiye için daha caydırıcı cezalar gerekli. Ülkemiz gelişen sistemlere ayak uydurup onların üzerine çıkmalı ki süper güç olma yolunda bir adım atılmış olsun.

Ama şunu unutmamak lazım, eğer drone yasakları yukarıda anlattığım şekilde kaldırılıp uygulanırsa, ülkemiz bakımından kargo şirketlerinde çalışan sayısında düşüşler ve kurye kavramının tamamen İHA’lara bırakılması işsizlik seviyesinin yaklaşık olarak 5 ila 10 yıl içerisinde taban yapma durumu olacaktır. Bunu ülkemiz ileride karşılayabilecek bir ekonomiye sahip olur mu, bilemem ama şu bir gerçek ki teknoloji geliştiği sürece ilerde yalnızca ülkemizde değil tüm Dünya’da işsizlik yükselecektir ve diğer ülkeler önlemleri almaya başladı Türkiye’nin de biran önce önlem alması gerekmektedir. Bu iş artık vergi ile üstesinden gelinebilecek bir şey değil, ülkemiz acilen üretip markalaşmalı ve yurtdışına ihracat oranını artırmalıdır.

Ülkemizin önünde gelecekte zorlu yollar var ama bunu gören, bu zorlu yollara bir ışık tutan, kimse yok koca ülkede maalesef.

Sizin Dronelar (İHA) hakkınızdaki görüşleriniz neler ? Sizce Türkiye’de İHA’lar ağır yasaklar devam etmeli mi? Yorumlarınızı aşağıda belirtmeyi unutmayın. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

 • Sungu Erdem
  4 hafta önce

  Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim yandaşlar 🙂

  yorum beğen
 • Başak Arya Gençler
  4 hafta önce

  Bence yasaklar devam etmeli, insanların düşünceleri (!) ortada olduğundan yapılabilecek tek şey yakın gelecek için bu gibi duruyor… Ellerine sağlık.

  yorum beğen
 • Joseph
  1 ay önce

  Güzel bir konuya değinilmiş. İleride sorun olabilecek bir mesele.

  yorum beğen