e
sv

Tüm Gezegendeki En Derin Deliğe Hoş Geldiniz

25 Okunma — 30 Ağustos 2019 23:45
avatar

Emir Sancaktar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Batı Rusya’nın derinliklerinde, nereye bakacağınızı biliyorsanız, düzensiz hurda metal ve ufalanmış betonun küçük bir koleksiyonunu bulacaksınız. Bu da o kadar heyecan verici değil.

Ancak molozun içinden geçerseniz, yere sabitlenmiş büyük bir metal disk bulacaksınız. Bu sadece herhangi bir eski disk değil – Dünya’ya 12 milden (7 mil) daha fazla mesafedeki bir sondaj deliğinin kaynaklı kapağı.

12 kilometrenin derinliği ne kadar? Mariana Siper – okyanusun en derin noktasından daha derin . Aslında, bu gezegenimize açtığımız en derin delik.

Buna Kola Superdeep Sondaj deliği denir ve bir kereliğine fosil yakıtların çıkarılmasıyla hiçbir ilgisi yoktur. Sondaj deliği tamamen harika bir bilim için var.

Sovyet bilim adamları 1970’lerde Dünya’nın yüzeyine girmeye başladığında, gezegenin kabuğunun içeriği hakkında daha fazla şey öğrenmek için yaptılar.

Hank 2014, SciShow’un bu 2014 bölümünde , “Gerçek şu ki, ayaklarımızın altındakiler hakkında Güneş Sisteminin diğer tarafındakilerden daha az şey biliyoruz” diye açıklıyor .

Bu kesinlikle koklayacak bir şey değil, çünkü bugün hala ayakta duran rekor kazılar oluyor. Oraya inmek için geliştirmeleri gereken matkap teknolojisi oldukça dikkat çekici.

Fakat gerçekte tüm bu zorlu işten ne öğrendik? Green’in videosunda açıkladığı gibi, çok şey öğrendik!

İlk olarak, yer kabuğuna 12 kilometre mesafede su olması, bilim adamlarının kendi gözleriyle görmeseler bile mümkün olduğunu düşünmediler.

Ve neredeyse 7 kilometre aşağı (4.4 mil), uzun ömürlü tek hücreli organizmaların 24 türünün mikroskobik fosillerini buldular.

Ayrıca 2.7 milyar yıllık kayalara erişebildiler, ki bu harika – ama bu kayalar bilim adamlarının baş edemeyeceği  bir zorluk haline geldi.

Peki niye,  Çünkü sıcaklıkları 180 santigrat derece (356 derece Fahrenheit) civarındaydı, bilim insanlarının öngördüklerinden yaklaşık 80 daha sıcaktılar ve bu sıcaklığın üstesinden gelemediler.

Bundan daha aşağı inmeyi öğrenecek miyiz?

Bu makalenin bir sürümü ilk olarak Mart 2015’te yayınlandı.

REFERANS
https://www.sciencealert.com/welcome-to-the-deepest-hole-on-the-entire-planet

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.