e
sv

TOLSTOY |insanın kalbine ne hükmeder|

52 Okunma — 14 Ekim 2018 23:32
avatar

Emir Sancaktar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Öncelikle şunu belirtmeliyimki tolstoy ile kaynaklarımı aldığım yer genellikle üniversite arşivleri ve kitaplardır herhangi bir siteden alıntı yapılmamıştır. iyi okumalar.

Lev Nıkolayevıc tolstoy

Büyük Rus yazarı Lev nikolayeviç Tolstoy 9 Eylül 1828’de Tula’daki Yasyana Polyana  Malikanesinde doğdu. İki yaşında annesini ve dokuz yaşında babasını kaybetti. Bakımını ve eğitimini halaları üstlendi ve 1843 yılında Doğu dilleri okumak üzere Kazan Üniversitesi’ne gönderildi, fakat kısa bir süre sonra buradaki eğitimini yarıda bırakıp hukuk faküktesinde okumaya başladı, ancak hukuk fakültesini de bıraktı. 1847 yılında, Yasyana Polyana’daki çiftliğine geri döndü. Aradan üç yıl geçtikten sonra Rus ordusuna yazıldı ve 1854-1855 yılları arasında Kırım Savaşında topçu teğmeni olarak görev yaptı. Bu dönemde otobiyografik eserleri olan “Çocukluk” , “İlk gençlik” ve “gençlik” i yazdı. Ayrıca “Tipi”, “İki süvari”, “Toprak Ağasının sabahı” yine bu döneme ait eserleridir. Tolstoy, savaştan sonra St. Petersburg’a gitti, fakat burada birini,Çernişevski; diğerini de Turgenyev’in temsil ettiği iki edebi kamplaşmada kendine uygun yer bulamayarak 1857 yılında Avrupa seyahatine çıktı. Bu dönemde eğitimle ilgilendi ve Rusya’ya döndükten sonra çiftliğindeki köylü çocuklar için bir okul açtı. 1860’ta Avrupa seyahatine ikinci kez çıktı ve buradaki okulları inceledi. Rusya’ya döndüğünde serflik kaldırılmıştı, bunun üzerine eski serflerle toprak ağaları arasındaki anlaşmazlıkları çözmek üzere yargıçlık yapmaya başladı.

1862 yılında komşu çiftliğin sahibinin kızı olan Sofya Andeyevna Bers’le evlendi ve bu evliliğinden on üç çocuğu oldu. Bu dönemde yazarımız boş dururmu Kazaklar, Sivastopol Hikayeleri, ve ilk büyük eseri Savaş ve Barışı yazdı. Tolstoy, bu eserin yayımlanmasıdan sonra yıldan yıla artacak bir bunalıma girdi ve bunalımın ilk izleri 1877 yılında yayınlanan, ikinci büyük romanı Anne Karenina”ya da yansıdı.

Tolstoy, 1880’den sonra Hristiyanlıktaki ölümsüzlük düşüncesini, Ortodoks kilisesi’ni ve her türlü siyasal iktidarı yadsıyan, kendine özgü bir tür Hristiyanlık anarşizmi geliştirmeye başladı. Düşüncelerini açıkladığı “Dogmatik ve Teolojinin eleştirisi”, “O halde ne yapmalıyız”, ve “Tanrının Hükümdarlığı kendi içimizdedir” adlı makalelerin yayımlanmasından sonra 1901’de kilise tarafıdan aforoz edildi. Bu dönemde yazdığı “İvan İlyiç’in Ölümü”, ve büyük romanı sayılabilecek “Diriliş” gibi eserleri, aynı manevi arayışa, ahlaksızlıkla suçladığı sanatı ve dogmalar ve mucizeler üreten kiliseye yadsıyışına işaret eder.

1900’lerden irtibaren bir yandan mülkiyet konusundaki kökten fikirleri nedeniyle ailesiyle arası açılırken, diğer yandan aydın Rus gençleri arasında giderek daha tanındı. Bu ikisi, derin bunalımını ve manevi yalnızlığını arttırdı. 7 kasım 1910’da ailesini terk etmeye karak vererek yanına en küçük kızı ve doktorunu alarak yola çıktı. Ancak birkaç gün sonra Astapovo tren istasyonuda zatürreden öldü.

Evet başlıktada yazdığım gibi insanın kalbine ne hükmeder? Tolstoya göre “İnsanın kalbine sevgi hükmeder…”

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.