e
sv

Suyun Altında Veri Saklamak ?

60 Okunma — 20 Eylül 2020 14:23
avatar

Sungu Erdem

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu yılın başlarında bir gemi, Orkney Adaları Denizi’nden bir Microsoft logosu taşıyan büyük, bir silindir sergiledi. İçinde dünyanın dört bir yanındaki veri merkezlerinde bulunan bir düzine sunucu rafı vardı. 2018’de batırılan ve kabloyla kenara bağlanan bilgisayar, son birkaç yılını, su altında bir veri merkezi inşa etmenin fizibilitesinde bir deneyin parçası olarak geçirdi.

14 Eylül’de Microsoft bazı sonuçlar açıkladı. Buna göre su veri merkezi, karada inşa edilen merkezlerde gözüken, insan oranının yalnızca sekizde biri oranında ekipman arızalarına maruz kaldı.  İnsanlar tarafından erişilemeyen bölge, hava yerine azot la doldurabilir ve bu da korozyonu azaltabilir. İnsan ziyaretçilerinin olmaması, bölge de herhangi bir rahatsızlık olamayacağı anlamına geliyor. Microsoft, bazı derslerin mevcut, kara tabanlı veri merkezlerine uygulanabileceğini umuyor. Bununla birlikte, uzun vadede, sualtı inşaatının sadece güvenilirliğin ötesinde faydalar sağladığını belirtiyor. Deniz suyuna daldırma, karada büyük bir masraf olan soğutmaya yardımcı olur. Bir New York ya da Londra’daki arazi pahalıdır, ancak yakındaki bir deniz tabanı ucuzdur. Dünya nüfusunun yarısından fazlası denizin 120 mil (192 km) içinde yaşıyor.

Temsili Görsel

[author title=”Projeden Sorumlu Mühendis Ben Cutler” image=”https://gumbuz.com/wp-content/uploads/bencutler.jpg”] Denizaltı veri merkezlerinin açık deniz rüzgar çiftlikleriyle birlikte “sabit” veriler olarak konumlanabilir. Silindir, standart bir nakliye konteynırına sığar, böylece yardım çabalarını desteklemek için adalar ve hatta afet bölgeleri gibi uzak yerlere yerleştirilebilir.[/author]

 


Kaynak: 

  1. https://www.economist.com/science-and-technology/2020/09/19/davy-joness-data-centre