e
sv

Şok Bir Gelişme: Bilim İnsanları Havadan DNA Toplamayı Başardı!

1 Okunma — 06 Nisan 2021 17:59
avatar

Sungu Erdem

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilim insanları ve araştırmacılar gelecekte yüzeylerden DNA toplamak zorunda kalmayabilirler. Science Focus’a göre, Londra Queen Mary Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, havadan “çevresel DNA” (eDNA) toplayabileceğinizi gösterdi.

Ekip, çıplak köstebek farelerinin DNA örneklerini beş ila 20 dakika boyunca almak için basınç filtreleriyle birleştirilmiş bir peristaltik pompa kullandı ve ardından ortaya çıkan örneklerde genleri bulmak ve sıralamak için standart kitler kullandı. Bu yöntem sadece köstebek farelerinin DNA’sını (hem yuvalarında hem de geniş olarak odada) saptamakla kalmadı, aynı zamanda bazı insan DNA’larını da yakaladı.

Baş yazar Dr. Elizabeth Claire, çalışmanın başlangıçta korumacıların ve ekolojistlerin biyolojik ortamları incelemelerine yardımcı olmak için tasarlandığını söyledi. Adli tıp ekipleri, bir şüphelinin suç mahallinde olup olmadığını belirlemek için havadan DNA toplayabilir. Tıpta da yararlı olabilir. virologlar ve epidemiyologlar havadaki virüslerin (COVİD-19 gibi) nasıl yayıldığını anlayabilirler.

Temsili Görsel

Temsili Görsel

Herhangi bir pratik kullanım şuan için zor gözüküyor. Araştırma birimi, pratik uygulamalar geliştirmek için zaten NatureMetrics gibi özel şirketlerle çalışıyor. İlerleyen zamanlarda sınırlamaları görmek kolay, bunu hangi DNA’nın bekleyeceğini bildiğiniz alanlarda kullanmak istersiniz, bu nedenle kalabalık odalarda veya dış mekanlarda iyi çalışmayabilir. Ancak, yüzeylerin net cevaplar vermediği durumlarda yalnızca bu seçeneğe sahip olmak çok yararlı olabilir.

Siz bu yeni gelişme hakkında ne düşünüyorsunuz ? Sizce ülkemizde de uygulansa nasıl olur ? Ne gibi sonuçlar doğurur ? Düşüncelerinizi aşağıdan belirtmeyi unutmayın.