web stats
AnıFelsefeYeni Yazı

Şişedeki Mektup-Geleceğe Mektup-

Hayatlar çok özeldir ve her biri bir birinden değerli ve mucizevidir. Sizlere hayatınızın ve zamanınızın ne kadar değerli olduğunu bir hikaye ile anlatacağım.(Aranızda “Yusuf sen sanki hayatın ve zamanın değerini çok iyi anladın da bize anlatacaksın!” diyenleriniz olabilir. Haklıdır da. Ama ben de sizlere bir şeyler anlatarak, aktararak kendi hayatıma tecrübeler katıyorum, öğreniyorum.) Kendimize olan muhtaçlığımızdan bahseceğim sizlere.

Bir insan düşünün bir gemi ile deniz yolcuğu yapıyormuş. Şansa bakın ki gemi bir fırtınaya yakalanmış. Tam filimler de ki gibi. -Yoksa?! Filimler mi aynı bunun gibi? Bu tatrtışmayı size bırakıyorum-. Fırtınadan dolayı gemi hasar almış ve bu adam bir filikaya binip gemiden son anda kurtuluyor. Denizin ortasında ki salda uzun zaman boyunca mahsur kalmış. Aklına birinin kendisini kurtarması için bir şişeye not yazıp denize atmak aklına gelmiş. Kağıdını kalemini hazırlmış ve bütün umutlarını bir kağıda döküp, şişeye koymuş. Şişeyi denize fırlatmış ve usulca beklemeye başlamış. Buraya kadar çok güzel. Tam bir klasik. Filimlere benziyor. Aslında filimler bu tür hikayelerden örenk alıyorlar seneryoyu. Hikeye şöyle devam ediyor, bu adam mahsur olduğu denizden kurtuluyor.

Herkesin aklına şu gelebilir, şişeyi biri görüyor ve ona yardım ederek kurtuluyor, ki gelmesin.

Bu adam kurtulduktan bir kaç yıl sonra deniz kenarın tatile gidiyor. Ve kıyıya yakın bir yerde bir şişe görüyor. Denize hızlıca atlıyor ve yüzmeye başlıyor. Adam şişeyi almaya gidip geri geliyor kıyıya. Şişeyi açtığında ne görsün, kendisinin zamanında yardım istemek için yazdığı ve denize attığı o şişe! Şaşkın ve heyecanlı bir şekilde notu okumaya başlıyor.

Sanki geçmişteki kendisi şuan ki gelecekteki kendisine bir mektup, bir not yollamıştı.

Aslında olay biz insanların hayatları ile çok güzel örtüşüyor. Ben bu hikayeyi ilk dinlediğimede en başta “normal bir hikaye işte” diyip geçiyordum aklıma dank etti. Bu insan hayatında ki pişmanlıklara benziyordu. Özellikle geçmişteki yaptığımız hatalardan dolayı kaynaklanan öz pişmanlığa benziyordu. Bazenleri ” ah bi geçmişe dönsem de o an onu değilde şunu yapsaydım, bunu deseydim de şunu demeseydim” demez miyiz? Ama bizim hayatlarımız da geçmişten kendimize yollanan bir mektup yok ki bizi uyarsın. Bizden yardım dileyen geçmişteki biz yokuz. Bu yüzden kendimize gelecekteki biz için çekidüzen vermeliyiz. Kendimizi kontrol altına almalıyız .Zamanın su gibi akıp geçtiği şu dünya da hayatı iyi bir şekilde analiz etmeli ve anlamalıyız. Bunun içinde zaman yönetimimizin iyi olması gerekiyor. Zaman yönetimini iyi bir şekilde yaparsak, hayatı analiz edecek vaktimiz ve anlamaya yetecek enerjimiz olur. Şu an ki sen gelecekte ki senin geçmişteki halisin. Bu yüzden şimdi eline bir kağıt ve kalem al. Ve elinde ki telefonu yavaşça yere bırak. Televizyonu da kapatı ver. Şimdi bu kağıda gelecekte ki sana bir mektup yollayalım. Yazın: kendinizde beğenmediğiniz davranışları, hareketleri; kendini gelecekte nasıl gördüğünü, nasıl biri olacağını tahminlerle yaz; kendinin şu an bu mektubu yazarken ki konumunu, giyimini, yediğin ve içitiğin şeyleri kısacası kendin hakkında ki bütün detayları yaz. Bunları yazınca gelecekteki sana şunu söylemeyi unutma “Bu mektubu yazdığın yıl nasıldın, şimdi nasılsın? Kendinde ki faklılıklar neler? Neler değişti hayatında?”. Bu mektup bitince bir şişenin içine koy.Bana kalırsa içine o günün parasını koymayı da unutma. Sonra her hangi bir arazi, arsa artık her neyse bir yer bul ve oraya göm. Ama orada olduğunu untma! Kendine bir söz ver ve bunu “şu kadar” yıl sonra geri açacağım de. Artık senin görevin bitti ve iş zamana kaldı. Artık hayatın tadını çıkar çünkü gelecekte ki sen seni bekliyor olacaksın. O şişeyi açmayı düşündüğün tarihe kadar kendine cevap verecek şeyler yap ve geçmişteki konumundan daha iyi ol. Hatalar yapmayı, başarısız olmayı sakın eksik etme. Çünkü her başarısızlık her hata bir başarıdır. Ama o hatalarımızdan ve başarısızlıktan bir sonuç çıkarana kadar. İşte o zaman başarısızlık başarıya dönüşür. Tecrübeler katın kendinize ve doğayla iç içe olun. Çünkü hayat en iyi akademik bilgiyi bize doğa laboratuvarlarında, kendi üzerimizde uygulayarak öğretir.

Sizler bu şişeye gelecekteki kendinizle ilgili hayallerinizi, pişmanlıklarınızı, beklentilerinizi  ve umutlarınızı koydunuz. Sıra artık beklemekte. İşin güzel kısmı da size bir mektup yollayanınız yok ise artık var demektir.

Ek: Size anlattığım bu hikayeyi ve metodu arkadaşlarım ve Gumbuz Medya’nın değerli isimlerinden Emir Sancaktar, Gumbuz Medya Yöneticilerinden Sungu Erdem ile birlikte yaptık. Üçümüzün birlikte yaptığı bu iş hem güzel bir anı hemde güzel bir çalışma olmuş oldu. Bu etkinliği bu iki kafadarla yaptığım için çok mutluyum. Nice yeni anılara… Teşekkürler 3 İDİOT

54512840 2264265283794817 6654077584218383017 n 670x503 - Şişedeki Mektup-Geleceğe Mektup-

Not: Yazım ve dil bilgisi hataları için özür dilerim. İlham bir anda gelir. Bende sizlerin önüne sıcak sıcak getirmek istedim. Anlayışınız için teşekkür ederim. En yakın zamanda yazıdaki hatalar düzeltilecek ve güncellenecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yusuf Konca

Gumbuz Medya'nın kurucularındandır. Ayrıca gumbuz.com'da yazarlık, fikir ve proje danışmanlığı yapmaktadır. ISP ROKET'in sahbidir. Bilim insanı adayı...

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
css.php
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün