e
sv

Rus Tarihinin En Güçlü Kadın Hükümdarı: II.Katerina

92 Okunma — 31 Ağustos 2019 18:21
avatar

Sungu Erdem

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

II.Katerina, aynı zamanda Büyük Katerina , Anhalt tarafından doğmuş Prenses Sophie-bu Zerbst olarak bilinen, 2 Mayıs 1762 den 1796 yılına kadar Rusya İmparatoriçesi oldu, ülkenin en uzun süre iktidarda kadın lideri romanlaştırılmış. O örgütlediği bir darbe sonrasında iktidara geldi ve kocası III Peter’ı , devirdi. Onun saltanatı altında, Rusya canlandı; daha büyük ve daha güçlü büyüdü ve Avrupa’nın büyük güçlerinden biri olarak kabul edildi.

Alexander Suvorov ve Pyotr Rumyantsev gibi son derece başarılı generaller ve Fyodor Ushakov gibi amiraller tarafından desteklenen Rus İmparatorluğu’nun Fetih ve diplomasi ile hızla genişlediği bir zamanda yönetildi. Güneyde, Kırım Hanlığı, Rus-Türk Savaşlarında Osmanlı İmparatorluğu üzerindeki zaferler sonrasında ezildi ve Rusya, kara ve Azak Denizlerinin kıyıları boyunca Novorossiya topraklarını kolonize etti. Batıda, catherine’in eski sevgilisi Kral Stanisław August Poniatowski tarafından yönetilen Polonya–Litvanya Topluluğu, sonunda Rus İmparatorluğu’nun en büyük payı kazanmasıyla bölündü. Doğuda, Rusya alaska’yı kolonize etmeye başladı ve Rus Amerika’yı kurdu.

II.Katerina, Rus guberniyas yönetimini reform etti ve emirleri üzerine birçok yeni şehir ve kasaba kuruldu. Büyük Peter’ın bir hayranı olan II.Katerina, Rusya’yı Batı Avrupa çizgileri boyunca modernleştirmeye devam etti. Bununla birlikte, askeri askere alma ve ekonomi serfliğe bağlı kalmaya devam etti ve devlet ve özel toprak sahiplerinin artan talepleri serflere olan bağımlılığın artmasına neden oldu. Bu, büyük ölçekli pugachev’in Kazaklar ve köylüler isyanı da dahil olmak üzere birkaç isyanın ardındaki başlıca nedenlerden biriydi. II.Katerina, İskoç doktor Thomas Dimsdale tarafından çiçek hastalığına karşı aşı yaptırmaya karar verdi. O sırada tartışmalı bir yöntem olarak kabul edilirken, başarılı oldu. Oğlu Pavel da  aşılandı. II.Katerina daha sonra İmparatorluğu boyunca aşılamaya çalıştı: “Amacım  bu tekniğin değerini bilmeden ve korktuğu, tehlikede bırakılan konularımın çokluğunu ölümden kurtarmaktı”. 1800 yılına kadar, Rus İmparatorluğu’nda yaklaşık 2 milyon aşı uygulandı.

Büyük Katerina dönemi, Rusya’nın Altın Çağı olarak kabul edilir. Peter III’ün kısa hükümdarlığı sırasında yayınlanan ve Katerina tarafından onaylanan asalet özgürlüğü Manifestosu, Rus soylularını zorunlu askeri veya devlet hizmetinden kurtardı. İmparatoriçe tarafından onaylanan klasik tarzda asaletin birçok konakının inşası, ülkenin yüzünü değiştirdi. Aydınlanmanın ideallerini coşkuyla destekledi ve genellikle aydınlanmış bir despot olarak kabul edilir. Sanatın bir hamisi olarak, Rus Aydınlanma çağına başkanlık etti, Avrupa’daki kadınlar için devlet tarafından finanse edilen ilk yüksek öğretim kurumu olan Smolny Noble Maidens Enstitüsü  kurdu.

II. Katerina çariçeliği sırasında hiçbir evlilik yapmamıştır  fakat çok sayıda erkekle aşk yaşamıştır. Sevgililerini büyük malikaneler ve çok sayıda hizmetçilerle ödüllendirdi. Banyo yaparken beyin kanaması geçirdi ve öldü.