BilimYeni Yazı

Okyanuslardaki Yosunlar Genellikle Bakterilerden Genlerini Çaldığını Biliyor Muydunuz?

 

yosun - Okyanuslardaki Yosunlar Genellikle Bakterilerden Genlerini Çaldığını Biliyor Muydunuz?

Rutgers’ın ortak yazarlarından biri olan bir araştırmaya göre, okyanuslarda bulunan yosunlar genellikle stresli ortamlara tahammül etme veya yiyecekler için karbonhidratları parçalayabilme gibi yararlı özellikler kazanmak için bakterilerden genler çalıyor.

yosn2 - Okyanuslardaki Yosunlar Genellikle Bakterilerden Genlerini Çaldığını Biliyor Muydunuz?

Science Advances dergisinde yayınlanan 23 kahverengi ve altın kahverengi alg türünün incelenmesi, ilk kez gen ediniminin, okyanus gıda ağlarının temelini oluşturmaya yardımcı olan büyük ve eski bir alg ve protist grubunun (çoğunlukla protozoa dahil olmak üzere tek hücreli organizmaların) evrimi üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir.

Bu fotosentetik türler, soluduğumuz oksijenin yaklaşık yüzde 70’ini üretir ve diatomlar gibi bazıları küresel birincil organik madde üretiminin yaklaşık yüzde 45’inden sorumludur.

bakteri - Okyanuslardaki Yosunlar Genellikle Bakterilerden Genlerini Çaldığını Biliyor Muydunuz?

“Diyaframlar ve dinoflagellatlar gibi algler de dahil olmak üzere CRASH adı verilen geniş türler grubunun yanı sıra sıtma parazitini içeren grup üyeleri (alveolatlar) ve patates yanması patojeni içeren başka bir grup (oomycetes) oluşturur, büyük miktarlar oluşturur ve tüketir Rutgers Üniversitesi-New Brunswick Çevre ve Biyoloji Bilimleri Fakültesi Biyokimya ve Mikrobiyoloji Bölümünde seçkin bir profesör olan Debashish Bhattacharya, “yazar. “Yüz binlerce CRASH türü var ve bir milyar yıldan fazla bir süredir Dünya’da başarılı oldular.”

bakteri2. - Okyanuslardaki Yosunlar Genellikle Bakterilerden Genlerini Çaldığını Biliyor Muydunuz?

Çin Balıkçılık Bilimleri Akademisi araştırmacıları tarafından yönetilen bilim adamları, 23 CRASH türünden 524.000’den fazla protein dizisinden oluşan büyük bir genomik veri seti oluşturdular ve verileri analiz etmek için gelişmiş yöntemler kullandılar.

Sonuçlar, gen çalma veya ediniminin (yatay gen transferi olarak da bilinir) farklı CRASH türleri arasında önemli ölçüde farklılık gösterdiğini ve genlerinin yüzde 0,16 ila yüzde 1,44’ünün (ortalama yüzde 1) bakterilerden geldiğini gösterdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Sungu Erdem Günaltay

Web Tasarım // Progralama ile uğraşıyorum. Tarih ve Bilim tutkunuyum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
css.php
Yazı Tipi
Renk Değiştir
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün