e
sv

Normal Olmayan İnsanların Çatışması

133 Okunma — 24 Temmuz 2020 12:42
avatar

Başak Arya Gençler

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

İnsanların anormal olması önemli mi? Herkes normal olursa bu herkesleşmek olmaz mı?

Herkese uzun bir aradan sonra merhaba sevgili bibliyofil dostlarım. Bugünkü konumuz, ilk çıktığı zaman oldukça ses getiren, hemen dizisi bile çekilen ve karantinada neredeyse bütün influencerların elinde gördüğümüz Normal İnsanlar (Normal People) kitabı.

Kitabın konusu kısaca asosyal ama bir o kadarda zeki olan liseli kızımız Marianne’in, evinde çalışan yardımcıları Lorraine’in oğlu Connel ile aralarındaki karmaşık ilişkiyi (!) anlatan bir genç-yetişkin romanı. Ana karakter yüzeysel olarak Marianne gibi gözükse de, bence en başından beri kendi beyniyle çatışan ve 33. sayfadan beri duygu karmaşası yaşayan Connelımız.

Burdan Connel’a sesleniyorum. MÜMKÜNSE BİR SİLKELEN, UCUBE!

Hayır yani bir tek bana kendini bilmez geliyor olamaz bu karakter.  Çok az karakterden gıcık kaparım ama bu ayrı bir kategoriye giriyor.  Asla duygularının arkasında durmuyor ve beyniyle düşünmeyip, kalbiyle karar da veremiyor. Bu çocuk ders çalışmaktan başka bir şeyi beceremiyor.

Marianne biraz soğuk bir karakter gibi gözükse de onun bu tutumuna soğuk dememiz çok da doğru olmayacaktır. Bence Marianne sadece sevgi yoksunluğu çeken bir karakter. Hiç arkadaşının olmaması, abisi ve annesinin bile ona sevgi beslememesi ve aile içi şiddet de bunların başlıca müsebbibi gibi duruyor.

Edebi açıdan çok fazla unsur barındırmasa da kullanılan vurucu cümlelerle kitabın aklınızdan çıkmamasını amaçlamış yazar. Daha fazla konuşursam çenem düşecek ve spoiler vereceğim o yüzden kitaba 6,5/10 verdiğimi belirtiyor, sizi bu güzel alıntılarla baş başa bırakıyorum.

P.S. Allah Peggyi kahretsin.

Daha sonra görüşmek üzere!

xoxo- Başak Arya Gençler

Erkeklerin asıl derdinin kendi özgürlüklerini gerçekleştirmekten çok kadınların özgürlüklerini sınırlamak olduğunu anladım.

Bir şey yapmak istemiyorsan sebep bulmak kolaydır.

İnsanlar sandıklarından çok daha tanınabilir varlıklar.

İçinde bulunduğun şartları değiştiremeyiz ama şartlara nasıl yanıt vereceğini değiştirebiliriz.

Her şeyi aynı anda ifade ediyor ki bu hiçbir şey ifade etmemekten farksız.

 

 

 • Melek Sinam
  7 ay önce

  Peggyden nefret ediyorum. Herkes neseini sevbmiş anlamıyorum. Tam da dizisini izliyordum cuk oturdu. Sitenizi ilk defa gördüm, sizin kitabınızı da okuyacağım başak ablacım <3

  yorum beğen
  • Başak Arya Gençler
   7 ay önce

   Peggyi sevenler Peggy gibi olanlardır kuzum emin ol. Sonuna kadar Marrianneciliğe devam! Sitemiz çok özel bir kadroya sahiptir iyi ki geldin. Kitap konusu için de sitemizde bulunan afişe tıklarsan seni direkt olarak yönlendirecektir. <3

   yorum beğen