Haberler Teknoloji Yeni Yazı

Neden Ortak İnternet Ağı Kullanmamalıyım ? (Cafe,restaurant,okul ağları…)

wp2044753 990x557 - Neden Ortak İnternet Ağı Kullanmamalıyım ? (Cafe,restaurant,okul ağları...)

Son zamanlarda gelişen teknoloji ve yaygınlaşan internet ağların ile bir sürü hacker türedi.  Bu hackerlar herkesin erişebileceği internet ağlarına (cafe,restaurant,okul ağları…) girip oradaki insanların IP ve MAC adreslerinden telefon veya bilgisayarlarına girip bilgilerini çalma olayı gitgide artmaya başladı.  Bunun en büyük sebeplerinden biriside insanların özellikle de gençlerin bu konuya ilgisinin her geçen gün artması.

ethernet rj 45 optic fiber 670x447 - Neden Ortak İnternet Ağı Kullanmamalıyım ? (Cafe,restaurant,okul ağları...)

Hackerların yaptıkları işlem şu şekilde ilerliyor. Siz bir cafe ye gidiyorsunuz ve cafe ağına giriyorsunuz, sizin gibi orada olanlarda oraya giriyor. Diyelim ki bir hacker da orada bulunuyor ve sizin IP ve MAC adresini görebiliyor hatta sizi internet ağından atabiliyor. IP ve MAC adresinizi bulduğu anda da bütün bilgileriniz  hackerların eline geçiyor. Bir çok hacker bu yöntemle bir sürü kişiyi hacklemeyi başardı. 2018  kayıtlarına göre bu yöntemi kullanan  hacker sayısının geçen senelere göre 2 kat daha fazla olduğu belirtildi.

Kendi güvenliğinizi için siz bu internet ağlarından uzak durmaya çalışın. Başıma böyle bir şey gelmez diye düşünmeyin. Bu zamanlarda tehlikenin nereden geleceği hiç belli olmuyor.

Sungu Erdem Günaltay

Sungu Erdem Günaltay

Web Tasarım // Progralama ile uğraşıyorum. Tarih ve Bilim tutkunuyum.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın