e
sv

Neden Buğday İthalatı Çok Yükseldi ?

49 Okunma — 15 Ağustos 2020 17:43
avatar

Sungu Erdem

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünya üzerinde Buğday üretimi konusunda oldukça elverişli bir iklime sahip olan Türkiye, 2019 Yılının son açıklanan rakamlara göre buğday ithalatında aşırı bir şekilde yükselişe geçti. (1)  Aynı şekilde Türkiye’den daha az gelişmiş olan Irakta ithalat oranı sıfırlandı. Irak, artık buğday ithal etmiyor ve kendisi üretmeye başlamış durumda. Peki Türkiye ne yapıyor derseniz size bir kaç haber göstereceğim:

30 Nisan 2020  İHA Haberi – Ekilmedik 1 karış toprak kalmayacak

20 Aralık 2018 Hürriyet Haberi – Bakan Pakdemirli: Ekilmeyen tarım arazisi kalmayacak

23 Aralık 2016 Milliyet Haberi – Ekilmedik bir karış toprak kalmayacak

28 Eylül 2016 Hürriyet Haberi – Ekilmedik bir karış toprak kalmayacak

Peki öyle mi oldu ?

11 Mart 2019 Sözcü Haberi –  Hollanda kadar tarım alanı yok oldu

16 Ekim 2018 Yeniçağ Haberi – Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!

5 Ağustos 2017 T24 Haberi – Türkiye son 10 yılda tarım alanlarının yüzde 8,2’sini kaybetti

Bunun gibi bir sürü olay oldu. Birinci ekonomik faaliyetlerin içinde olan çiftçilerimiz topraklarını terk etti. Biz kendi çiftçimize güvenemedik, yurt dışından her şeyi ithal etmeye başladık. Çiftçi de ürünlerini satamayıp vergilerden gına gelince şehre göç etmeye başladı. Buda ülkemizin tarım ürünlerinde ki ithalat oranını yükseltti. Birinci ekonomik faaliyetlerde ki bir bozukluk, diğer ekonomik faaliyetlerdeki çalışanları da etkileyebilir. Buda ülke genelinde olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Peki Türkiye yalnızca buğday ithalatını değilde şehre göç eden çiftçiler için ya da çiftçi kazanmak için neler yapabilir ?

 1. Geri ödemesiz kredi verilebilir. (belli şartlar çerçevesinde)
 2. Çeşitli vergiler hafifletilebilir.
 3. Çiftçiler için özel bir okul yapılabilir. (Köy enstitüleri gibi fakat sadece tarım ve organik tarım anlatabilecek.)
 4. Ziraat mühendisliği bölümündeki kişilere belli şartlar çerçevesinde devlet toprak verebilir.
 5. Gençlere Çiftçi olmaya teşvik etmek için, tarımın ülkemizde önemi anlatılabilir.
 6. Tarım yapılırken modern olma yolunda olunmalı. 1970 yılı traktörlerle bu iş yürümez bunun için biran önce elektrikli traktör ve daha modern aletleri Türkiye’ye getirilmeli ya da Türkiye’de üretmeye başlamalıyız.
 7. En önemlerinden biri yurt dışından tohum almayı biran önce bırakmalıyız, kendi tohumumuzu üretmeye başlamalıyız.
 8. Çiftçiyi fabrikalaşmaya da teşvik etmeliyiz, biz onları teşvik edersek belki bir gün çiftçilerimiz bir fabrika kurup sermaye kurabilir. (Fındık örneği gibi biz fındığı fındık diye ihraç ediyoruz yurt dışında Nutella olarak daha pahalıya ithal alıyoruz.)
 9. Özel okullar Türkiye’de ki eğitime gerçekten fayda sağlamayı amaçlıyorsa, hepsini kapatıp “Çiftçilere Destek” için çalışma yapmaya yönlendirelim madem ki bu kadar ülkemizi düşünüyorlar okul açıyorlar. Hatta çiftçilere devlet yerine kredileri bu okul sahipleri versin, köylere eğitimleri için okul açsınlar yurt dışından modern iş aletleri getirsinler ve bunları fahiş fiyatlarda satsınlar.

Yani şema yapacak olursak:

Devlet >>> Çiftçiye destek >> İhracat artışı verim artışı ithalat düşüşü >> Şirket kuran çiftçi (bağımsız) >> Ekonomik Büyüme (hem ülkemizin ekonomisi büyüdü hemde çiftçimiz zenginleşti.)

Özel Okul Sahipleri >>> Çiftçiye destek >>  Şirket kuran çiftçi (özerk)  >> Ekonomik Büyüme = Özel Okul Sahiplerindeki şirket büyümesi  (hem ülkenin ekonomisi büyüdü hem özel okul sahipleri kar elde etti hem de çiftçimiz zenginleşti)

Bu konu hakkında aklıma gelen öneriler şimdilik bu şekilde. Sizin önerileriniz neler aşağıdan yorum olarak belirtmeyi unutmayın ? Ayrıca yazım hakkımda ki düşüncelerinizi de aşağıdan belirtebilirsiniz.

Yerli Elektrikli Ekskavatörü

Yerli ve Milli Elektrikli Ekskavatörü

 

Kaynak:

(1) FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü)