e
sv

Milyonlarca Yüksek Hızlı Kara Delik Samanyoluna Yakınlaşıyor olabilir

18 Okunma — 30 Ağustos 2019 23:24
avatar

Emir Sancaktar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kara delikler nasıl doğar? Astrofizikçilerin teorileri var, ancak kesin olarak bilmiyoruz. Sessizce bir floomp ile kıvrılan devasa yıldızlar olabilir  veya belki de devasa süpernovaların patlamalarında kara delikler doğar. Yeni gözlemler şimdi bunun ikinci olabileceğini gösteriyor.

Aslında, araştırma, bu patlamaların çok güçlü olduğunu, galaksideki kara delikleri saniyede 70 kilometreden (saniyede 43 mil) daha büyük hızlarda tekmeleyebileceklerini gösteriyor.

Curtin Üniversitesi’nden astronom Pikky Atri ve uluslararası Radyo Astronomi Araştırmaları Merkezi (ICRAR) Sciencealert’e verdiği demeçte,” bu çalışma temel olarak galaksideki yüksek hızlarla hareket eden kara deliklerin gerçekte görebileceğiniz ve doğumunda alınan kara delik sisteminin tekmelemesiyle ilişkilendirebileceğiniz ilk gözlemsel kanıtlardan bahsediyor.

Ve bu, galaksinin etrafında yüksek hızda yakınlaştırma, potansiyel olarak milyonlarca yıldız kütleli kara delik olduğu anlamına geliyor. Halen ön baskıda mevcut olan yazı, Kraliyet Astronomik Toplumunun Aylık Bildirimleri’ne kabul edilmiştir.

Çalışma ikili sistemlerdeki 16 kara deliğe dayanıyordu. aktif olarak beslenmedikleri sürece,  kara delikleri bulamıyoruz, çünkü hiçbir elektromanyetik radyasyon onların deli yerçekiminden kaçamaz. Fakat eğer ikili bir çift içindeler ve aktif olarak diğer yıldızdan beslenirlerse, karadeliğin etrafında dönen madde, güçlü X-ışınları ve radyo dalgaları oluşturur.

Bu kara delik işaretlerini görebildiğimizde, kara deliğin nasıl davrandığını görebiliriz. Uluslararası araştırmacılar ekibi bu davranışı kara deliğin tarihini denemek ve yeniden inşa etmek için kullandılar.

“Bu sistemlerin galaksimizde nasıl hareket ettiğini takip ettik. Bu nedenle, bugün hızlarını belirledik, zamanda geriye gittik ve bu 16 sistemin her biri için ayrı ayrı doğduğunda sistemin hızının ne olduğunu anlamaya çalıştık.”

”Hızlara dayanarak, aslında bir süpernova patlaması ile doğup doğmadıklarını veya yıldızların doğrudan bir süpernova patlaması olmadan kendilerine çöküp çökmediğini öğrenebiliriz.”

Nötron yıldızlarının, kendi süpernova patlamaları ile yüksek hızlarda uzayda şiddetle dışarı atılabileceğini biliyoruz – buna Blaauw tekme veya doğumsal tekme denir ve süpernova patlaması dengesiz olduğunda, geri tepme ile sonuçlanır.

Aynı şekilde kara deliklerin tekmelenmesi bilinmiyordu. Varsayımsal olarak, onlar olabilir – ve aslında yedi kara delikli x-ışını ikilisi  doğum öncesi,  vuruşlarla ilişkilendirilmiştir.

Yeni araştırma, bunların ve dokuzunun yanı sıra en ayrıntılı analiz için ölçülen uygun hareketleri, sistemik radyal hızları ve bu sistemlere olan mesafeleri birleştirerek daha ayrıntılı olarak analiz etti.

Ekip tarafından hesaplanan bu kara deliklerden birinin hareketi aşağıdaki videoda görülebilir.

Araştırmacılar, bu 16 kara delik X-ışını ikilisinden 12’sinin gerçekten de doğumsal bir tekme gösteren yüksek hızlara ve yörüngelere sahip olduğunu buldular. Numunenin yüzde 75’i. Bu, samanyolu’ndaki tahmini 10 milyon kara deliğe kadar ölçeklenirse, bu,  yaklaşık 7.5 milyon yüksek hızlı kara delik anlamına gelebilir. Ve 10 milyon düşük bir tahmin.

Önceki teorilere uygun olarak, bu hızlanan kara delikler, daha yüksek kütleleri nedeniyle yaklaşık üç veya dört faktörle nötron yıldızlarından daha yavaştır. İlginçtir ki, kara delik kütlesi ve hız arasında bir korelasyon yoktu, bu da progenitör yıldız kütlesi ile bir süpernova olasılığı arasında bir korelasyon olup olmadığını henüz bilmiyoruz demektir.

Bu, elbette, nispeten küçük bir kara delik örneğidir. Fakat Atri’ye göre, yıldızların nasıl geliştiğini,öldüğünü anlamamıza ve kara delikler açmamıza yardımcı olabilecek daha büyük bir örnek oluşturmak için doğru bir adım.

“Sonunda, tüm bunlar galaksimizde kaç tane kara delik beklediğimize, LIGO’NUN bulduğu yerçekimsel dalga tespitlerini vermek için, kaç kara deliğe dönüşecek”diye ekledi.

Araştırmaya devam etmek için ekip gökyüzünü izlemeye devam edecek. Bu ikili sistemler her zaman parlak değildir-gelirler ve giderler, geçici. Bu yüzden araştırmacılar, hız olsun ya da olmasın, Samanyolu kara deliklerinin sayımını yapmaya devam etmek için bu ikili sistemlerin daha fazlasını bulmayı umuyorlar.

Ve, şu anda güneş sistemimize doğru giden bir kara delik hakkında endişeleniyorsanız, paniğe gerek yok.
Atri,” en yakın kara delik, iki kiloparsek uzakta olduğunu düşünüyoruz [6,523 ışık yılı]
“Çok, çok uzak. Yani herhangi bir zamanda herhangi bir kara deliğin içine çekilme şansımız yok.”
Makale Kraliyet Astronomi Derneği aylık bildirimler içine kabul edilmiştir, ve arXiv’de mevcuttur.
REFERANS
https://www.sciencealert.com/there-could-be-a-whole-bunch-of-high-speed-black-holes-zooming-around-the-galaxy