e
sv

Mevsim Değişimlerinde Ortaya Çıkan Cilt Sorunları

avatar

Fulya Erdem

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mevsim değişikliği ile birlikte  kuruluk, çatlamalar ve elastikiyet kaybı  gibi cilt problemleri yaşanabilir. hum Sonbaharda ise cilt tazelenme ve sonbahara yenilenerek girme ihtiyacı duyuyor. Yazı güneşe, tuzlu suya, sıcağa , klorlu suya ve aşırı terlemeye  maruz kalan cilt sonbaharda yenilenmeye ihtiyaç duyar. Mevsim değişikliğinde cildin savunma mekanizması yavaşlar. Cilt donuklaşır. Öncelikle sağlıklı bir cilt için doğru cilt temizliği büyük önem taşır.

Yazın cildin aşırı terlemesi deride yağ üretiminin hızlanmasına neden olur. Eğer cilt temizliği doğru yapılmazsa cilt iyi nemlenemez. Yanlış kozmetik ürünler kullanılırsa deri gözenekleri kapanır ve sonraki  etapta yağ tabakası oluşur.

Sıcaklık değişimlerinin yaşandığı mevsim geçişlerinde farklılıklarına bağlı olarak üst tabakasında bir kalınlaşma meydana gelir. Bu kalınlaşmanın önüne geçebilmek içi hafta 2 defa peeling yapılabilir. Fakat aşırı hassas  cilde sahip olanlara bu işlem önerilmez. Sonrasında cildinize en uygun bir nemlendirici ile cilt yapısı korunur.

Mevsim değişikliklerinde yaşanan bir cilt problemi de cilt çatlaklarıdır.  Bu çatlaklar yüz çevresinde , burun  ve ağız kenarlarında , ellerde oluşur. Bu problemden korunabilmek için duş sırasında sıcak su kullanmayıp sonrasında cildi nemlendirmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca banyo süresi 10 dk. geçmemelidir. Cildimizi olumsuz etkileyen esans ve alkol içeren sabunları kullanmamaya aksine yağlı sabun ve jeller tercih edilmelidir. Ayrıca kullanılan temizlik ürünün mutlaka 5.5 PH seviyesine sahip olduğuna dikkat edilmelidir.

Cildin nem dengesinin sağlamak için günde en az 2 litre su içilmelidir.

Ciltte bulunan su miktarının azalması ile ciltte pullanma, egzama gibi çeşitli deri hastalıklarına ve enfeksiyonlarına yol açabilir. Ayrıca asitli ve kafeinli içeceklerin içiminin kısıtlanması yanı sıra alkol ve sigara kullanımında sınırlama gereklidir. Su tüketimi yanında  süt, bitki çayları ve  doğal meyve suları içilebilir.

Değişen mevsim saç derisini de etkiler. Yazın daha yağlı olmaya meyilli olan saç derisi bakteri ve mantar üretebilir. Soğuyan hava şartları saç derinizi de kurutabilir. Tüm bu etkenlerle birlikte kepek sorunu oluşabilir. Dönemsel kepeklenmeden kurtulmak için formülünde çinko ve priton olan şampuanlar tercih edilmelidir.

Çatlayan dudaklarınızı dudak balm ile nemlendirebilirsiniz.

Sağlıklı cilt için bol meyve ve sebze tüketimi şarttır. Zara görmüş cilt dokusunu onarmak için sağlıklı ve dengeli beslenmek büyük önem taşır. A,C ve E vitaminleri cilt dokusuna önemli katkıları olduğundan bu vitaminlerin olduğu sebze ve meyve tüketimi  cilt sağlığı için önemlidir. Cildin ihtiyaç duyduğu omega 3 ve selenyum yönünden zengin olan balığın yanı sıra ceviz-fındık gibi kuruyemişler  ve nohut-kuru fasulye gibi benzeri  baklagillerde tavsiye edilir.

Sağlıklı günler 🙂