e
sv

Kemik kuru olduğu düşünülen bir asteroidin tozunda su bulundu

23 Okunma — 27 Ağustos 2019 21:48
avatar

Emir Sancaktar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu türdeki uzay kayaları, Dünya okyanuslarını yaratmaya yardımcı olmuş olabilir

 

Asteroid Itokawa (Japonya’nın Hayabusa uzay aracından bu resimde gösterilen) sudan yoksun olduğu düşünülüyordu. Ancak, 2010 yılında geminin geri getirdiği toz tanelerini inceleyen bilim adamları, maddenin eser miktarını buldular.

JPL-NASA

Asteroit Itokawa’dan çıkan toz taneleri aslında şaşırtıcı miktarda su içeriyor, Çalışma yazarı Maitrayee Bose, “Suyun gerçekten Itokawa’da olmasını beklemiyorduk” diyor. Fakat eğer benzer asteroitler benzer miktarda suya sahipse, uzay kayaları erken Dünya için önemli bir su kaynağı olabilirdi.

Itokawa, taşlı asteroit veya S tipi bir asteroit olarak bilinir; bu, güneşe Jüpiter’inkinden daha yakın doğduğu anlamına gelir. Bilim adamları, Itokawa’nın daha büyük bir asteroidi parçalayan yıkıcı bir etkinin molozundan oluştuğunu düşünüyor.

Itokawa’nın suyunun çoğu, asteroitin güneşe yakın olmasının yanı sıra, bu travmatik olayın ısısıyla da kaynamış olabilir. Önceki çalışmalar , S tipi asteroitlerden kopan meteorların çoğunlukla kuru olduğunu göstermiştir.

Bose yine de su aramaya karar verdi. Laboratuarında nanosim adı verilen bir enstrüman vardı, bu da 100.000 diğer atom türünde bir hidrojen atomunu ölçebilir. Eğer  Itokawa bundan daha fazla su tuttuysa, ekibinin onu tespit etmesi gerektiğini düşündü.

Ve yaptı: İki Itokawa tanesinde, ekip milyonda bir su başına yaklaşık 680 ila 970 parça buldu. Dünya’nın kabuğu, kıyaslandığında, 15.000 ila 20.000 ppm su içeriyordu.

Kum tanesi İÇİNDE-Itokawa adı verilen bir asteroidin toz lekeleri, bilim adamlarının üzerinde çalıştığı birkaç on mikrometre.

Z. JIN AND M. BOSE/ASU, JAXA

tokawa’nın su kaybetmiş olabileceği tüm yolları dikkate alan Bose ve meslektaşı Ziliang Jin, Itokawa’nın ana vücudunun 160 ila 510 ppm suya sahip olduğunu hesapladı. Diğer S tipi asteroitler, ortalama olarak bu kadar suya sahiplerse, Dünya da dahil olmak üzere kayalık gezegenlere su verebilirlerdi.

Araştırmacılar, Itokawa’nın yalnızca suyunu sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda yeryüzündeki okyanusları tohumlamak için de doğru suya sahip olduğunu söyledi. Tanelerin ağır bir form ya da izotop olan döteryum oranının daha yaygın olan hidrojen formuna oranı, yeryüzü suyunda bulunan oranla eşleşmişti.

Önceki çalışmalar, buzlu kuyruklu yıldızların, Dünya okyanuslarını açıklamak için yanlış döteryum oranına sahipolduğunu göstermiştir. Fakat Itokawa gibi taşlı asteroitler bu numarayı yapabilirdi.

Bose, “İnsan deneyimimizdeki herhangi bir şey için hala kuru” diyor. “Ancak yeterince ıslak ve doğru izotopik kompozisyon ile [bu tür birçok asteroid için] dünyadaki suyun yarısını sağlayacak”.

aponya’daki Sendai’deki Tohoku Üniversitesi’nden gezegen bilim adamı Tomoki Nakamura, Hayabusa örneklerini inceleyen ilk takımı yöneten “Bu çok güzel ve dikkatli bir çalışma” diyor. Arizona Eyalet Üniversitesi araştırmacıları “Dünyadaki suyun kaynağı için yeni bir yorum önerdiler”.

Nakamura’nın tek endişesi, Dünya atmosferinden gelen suyun örnekleri kirletip kirletemeyeceğidir. Itokawa’nın hiçbir zaman atmosfere maruz kalmamış örnekleri üzerinde yaptığı aynı analizi görmek istiyor, “bu örnek hazırlığı son derece zor olsa da” diyor.

Bilim adamları ayrıca diğer asteroit türlerinin, özellikle de su bakımından zengin C-tipi veya karbonlu asteroitlerin Dünya’nın okyanuslarını inşa etmesine yardım edip etmediklerini araştırıyorlar. Devam eden iki görev, NASA’nın OSIRIS-REx’i ve Japonya’nın Hayabusa2’si, önümüzdeki beş yıl boyunca iki C tipi asteroit olan Bennu ve Ryugu’yu geri getirecek

Bose, “Size bu misyonlar hakkında ne kadar heyecanlandığımı söyleyemem” diyor.

REFERANS

Z. Jin and M. Bose. New clues to ancient water on ItokawaScience Advances. Published May 1, 2019. doi:10.1126/sciadv.aav8106.