BilimTarihYeni Yazı
Haberler

Japonların Sakladıkları Tarih : Birim 731

Okuduklarınızdan sonra Nazi Kampları Daha İyi Diyeceksiniz!

birim 731 - Japonların Sakladıkları Tarih : Birim 731

Unit 731, Türkçe anlamıyla “Birim 731” olarak tanımlanan bu yer Japonların Biyolojik Silah Yapım Projesinin yürütüldüğü yerdir. Bir çoğumuz 2.Dünya Savaşında Nazi Almanya’sının Nazi kamplarında insanlara nasıl deneyler yaptığı biliyoruz. Peki size Nazi kamplarından daha kötü bir yer var ve burada daha da zalim deneyler yapılıyor desek bize inanır mıydınız ?

2.Dünya Savaşında Japonların Çin’i işgal ettikleri sırada, Çin’de kurulan bu yer, 40 yıl boyunca Japon Hükümeti tarafından burada yapılan korkunç deneyleri saklanmaya çalıştı. Fakat 1984 tarihinde Dünya’ya bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

birim 731 askerleri - Japonların Sakladıkları Tarih : Birim 731

Yaklaşık üç bin düşman askeri esir alındığı ve veba,şarbon gibi hastalıkları enjekte ettiler. Dahada korkunç olarak anestezi uygulamadan basınç odalarında  insanın ne kadar dayanacağını gözlerinin ne zaman patlayacağını anlamaya çalıştılar.

Bu birimi, doktorlar ve araştırma personeli sağlayan Japon üniversiteleri ve tıp okulları tarafından desteklenmiştir.Japon makamları tarafından resmi olarak kabul edilmeyen haberlere göre, savaş zamanı esirler düşen  700 bin Çinli ve Asyalıyı; insan kobayları olarak ölümcül hastalıkları yetiştirmek ve geliştirmek için kullandı.Araştırma adına öldürülen esirlere çoğu, donmanın insan vücudu üzerindeki etkisini belirlemek için barbarca deneyler de dahil olmak üzere canlılık ve diğer tıbbi deneylerde kullanıldı.

birim 731 esirleri 670x371 - Japonların Sakladıkları Tarih : Birim 731

Bu deneyleri yapanlar kendi içlerini rahatlatmak için, esirlere “Maruta” lakabı takılmıştır. Türkçe anlamıyla ağaçların kesilip silindir biçime getirilmiş gövde demektir. Savaşı kaybedeceğini anlayan Japon Hükümeti bu birime dair her şeyi yakıp yıkmıştır.

birim 731 deney - Japonların Sakladıkları Tarih : Birim 731

 

Birimin çalışanları gizlilik yemini etmişlerdi. Fakat bazıları yeminlerine sadık kalmayıp suçlarını tek tek itiraf etmiştir. Çin Hükümeti savaştan sonra bazı çalışanları yakalamış ve savaş suçları nedeniyle yargılamıştır. Japonya’da ise kimseye bir şey olmadı çünkü Amerika Birleşik Devletleriyle gizli bir antlaşma yapıldı. Deneylerde ki veriler karşılığında Japonlara bu konuda dokunulmazlık verilmiştir.

 

Bu olaylardan sonra aralarında donma deneylerinden sorumlu Hisato Yoshimura’nun da yer aldığı en ölümcül yoshioshinozuka - Japonların Sakladıkları Tarih : Birim 731suçlulardan bazıları, Japonya’da kamu ve özel sektördeki önemli tıbbi ve diğer mevkileri işgal etmeye devam ettiler.

Sekiz yıl önce, 180 Çinli kurban ve kurban aileleri, Japon Hükümetine  tazminat ve birim 731’in faaliyetlerinin tam olarak açıklanmasını talep ederek dava açtı.

Geçtiğimiz ay, Tokyo Yüksek Mahkemesi birim 731’in varlığını kabul etti, ancak davacıların tazminatını reddeden daha düşük bir mahkeme kararını onayladı.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Sungu Erdem Günaltay

Web Tasarım // Progralama ile uğraşıyorum. Tarih ve Bilim tutkunuyum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
css.php
Yazı Tipi
Renk Değiştir
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: