TarihYeni Yazı

İngiltere Kraliçesi I.Elizabeth Yenilmez İspanyol Armadasına Karşı

 

17 Kasım 1558’te İngiltere’nin başına geçti.Aynı zamanda halk tarafından İrlanda ve Fransa’nın da kraliçesi olarak kabul gördü. 16.Yüzyıl da  İngiltere’ de hüküm sürmüş Tudor Hanesinden olan kral ve kraliçenin beşinci çocuğuydu. Herkese iyi davranan bir o kadarda adaletli ve cesur olan bir kadındı.

777px Spanish Armada 670x517 - İngiltere Kraliçesi I.Elizabeth Yenilmez İspanyol Armadasına Karşı

 

Hüküm sürdüğü yıllarda İspanya Kralı II.Felipe, kraliçeyle evlenmek istiyordu . Kraliçe onu istemedi  ve hayatı boyunca kimseylede evlenmedi. Bu yüzden ona Bakire Kraliçe denildi.  II.Felipe  dönemin en güçlü donanması olan İspanyol Armadasını  Manş denizine inmelerini emretti. 28 Mayıs 1558 tarihinde toplam 131 gemi 2600 top ve 35 bin mürettebat ile Manş denizine doğru yola koyuldular. Manş denizine gelen  Armada, İngiliz donanmalarını gözetlemeye  koyuldu. İngiliz donanmaları ise  “Çizgi Şeklinde Formasyon” taktiğiyle yaptığı takip sistemiyle Armada’yı arkadan vurdu ve 2 gemisini batırdı. Armada bunun üzerine Wight Adasına geçiçi bir üs kurmaya çalıştı. İngilizler bunu engellemek için dört kola ayrılarak saldırmaya başladı, Armada II.Felipe’nin emri üzerine Calais’e çekilmek zorunda kaldı. II.Felipe bunun üzerine takviye donanma yollama kararını  aldı.

Untergang der Armada - İngiltere Kraliçesi I.Elizabeth Yenilmez İspanyol Armadasına Karşı

 

Kraliçe I.Elizabeth bunun üzerine Armada’nın takviye almadan sonunun  bir an önce getirilmesi gerektiğini düşündü. Bunun üzerine dönemin süper gücü Osmanlı Devleti’ne yardım etmeleri için mektup yolladı. Dönemin padişahı olan III.Mehmet’ in yanıtı  “Siz büyük bir mutlulukla Osmanlı’ya bağlandınız. Gerisini merak etmeyiniz.” oldu.  Bunun üzerine ilk olarak Osmanlı İngiltere’ye boğazlarda haklar tanıdı. II.Felipe’ye bir nota çekti. II.Felipe Osmanlı Devleti’ni karşısına almaktan çekindiği için sessiz kalıyordu. Osmanlı İmp. işin içine girerse savaşı kaybedeceğini biliyordu. Sonrasında Osmanlı İmp.’ da  savaşa girerek İspanyolların Akdenizden gelecek olan takviye birliğini yaktı ve savaşın kaderini değiştirdi.

 

Armada galleass 670x440 - İngiltere Kraliçesi I.Elizabeth Yenilmez İspanyol Armadasına Karşı

Bu sırada Calais’e sığınan Armada’nın gittiği yerde liman ve yemek olmayacağını anlaşılınca mürettebat yiyecek sıkıntısı çekmeye başladı. Bu II.Felipe’nin en büyük hatası oldu. 8 Ağustos günü bir gece yarısı Armada’ya ait 8 gemi İngilizler tarafından ateşe verildi. Gemileri yanan İspanyolların moralleri bozuldu. İngilizler bunu fırsat bilip Armada’nın tüm gemilerini köşeye sıkıştırıp saldırmaya başladı.  Armada’nın 3 gemisi battı 8 gemisinde de ağır hasar oluştu. Mürettabatta çıkan salgın hastalık yüzünden 2000 kişi hayatını kaybetti. İyice zayıflayan Armada bozguna uğratıldı ve donanmanın başında olan Medina Sidonia isminde İspanyol komutan İspyanya’ya geri dönmek zorunda kaldı. Bunun üzerine II.Felipe tahttan çekildi ve İspanya’da isyanlar başladı.

766px Vertooninge van de ontsachlyke Spaansche krygs vloot2C in den jaare 1588   The mighty display of the Spanish armada in 1588 28Jan Luyken29 670x525 - İngiltere Kraliçesi I.Elizabeth Yenilmez İspanyol Armadasına Karşı

Armada’nın kalan kısmı İspanya’ya döndükten bir gün sonra İngiltere Kraliçesi I.Elizabeth’in elçisi olan Dr. Valentin Dale ile barış görüşmeleri başladı. Elli dokuz gün boyunca müzakereler devam etti. Bu zafer Kraliçe Elizabeth’in zekası tarafından kazanılmıştı. İngiltere, Fransa ve İrlanda halkı bu zaferi uzun bir süre boyunca kutladı. Uzun yıllar boyunca kraliçenin adı unutulmadı. Yaşanılan yenilgilere rağmen 19.Yüzyılın başlarına kadar İspanyollar Dünya’nın en güçlü donanmasına sahip oldular.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Sungu Erdem Günaltay

Web Tasarım // Progralama ile uğraşıyorum. Tarih ve Bilim tutkunuyum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
css.php
Yazı Tipi
Renk Değiştir
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: