e
sv

İlk Yazıyı Türkler Mi Buldu ? KANDIRILIYOR MUYUZ ?

71 Okunma — 14 Ekim 2018 16:09
avatar

Sungu Erdem

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu yazında ilk yazıyı sümerlerin mi yoksa türkleri mi ? bulduğu hakkında bilgiler vereceğim. Bu yazından sonra fikirleriniz tamamen değişecek.

İlk olarak tarihin eski zamanlarına millattan önce 3500 yıllarına gidelim. Mezopotamya uygarlıklarından sümerler hakkında hala daha aydınlatılmayan bir sürü bilgi olduğu düşünülmekte. Sümer uygarlığının kökenin türk olduğu hakkında yabancı kaynaklarda bir çok yazıt ve tez ile karşılaşılmakta. Hatta sümerlerin kullandığı yazı dilinde bazı sözcük ve harflerin türklerle aynı olduğu ve oğuz türkçesine yakın bir dil kullandığıda kanıtlanmıştır.

Gene millatan önceki yıllara ait Çin’de ağaçlandırma yoluyla örtülmek isteyen fakat büyüklüğü nedeniyle gizlenemeyen Türk piramitleri keşfedilmiştir. Bu piramitlerde Sümerlerden daha önce yazılmış yazılar bulunmuş ve bunların türklere ait olduğu kesinlenmiştir fakat medyaya bilgi paylaşılmamıştır.

Cumhuriyetimizin kurucusu ve  tarihe merakı olan Mustafa Kemal ATATÜRK “Anadolu 7000 yıllık türk beşiğidir.” demesi boşuna değildir. Zamanında Atatürk’te soyumuzun nereden geldiği hakkında araştırmalara başlamıştır. Günümüzde İstanbul’da bulunan tarihi eserler ve Şanlıurfa’da yakın zaman içerisinde bulunan göbeklitepede Türklerin anadoluda bildiğimizden daha uzun bir sürede yaşadığına kanıt niteliğindedir. soyumuz eğer  bu kadar eskiyse niye  yazı dili geliştirmeyelim ?

2016 yılında vefat eden bir inşaat mühendisi olan Kazım MİRŞAN bu konu hakkında detaylı araştırmalar yaparak canlı yayında m.ö 3000 yılındaki Mısır uygarlığının yazılarını türkçeye çevirip okumuş ayrıca Çin’de bulunan piramitlerde ki yazıtlarıda türkçeye çevirmeyi başarmıştır.  İlk yazının türklere ait olduğu bu kanıtlar neticinde belirtilmiştir fakat günümüzde tüm dünya sümerlerin ilk yazıyı bulduğunu kabul etmekte ve okullarada da öyle gösterilmektedir. Soyumuz ile ilgili daha çok bilmediğimiz şeyler var bu sadece bir tanesiydi bir sonraki makalemde görüşmek üzere.