e
sv

İlk Defa Bir KaraDeliğin Fotoğrafı Çekildi

avatar

Yusuf Konca

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu güne kadar kara deliklerin sadece simülasyon programlarında veya sanatçılar tarafından hazırlanmış videolarını ve/veya fotoğraflarını gördük. Takii 10 Nisan 2019 tarihine kadar; bir basın toplantısında açıklananadek. Kara deliklerin 10 Nisan gününe kadar sadece kütleçekimsel varlıklarının farkındaydık. Ama şimdi ise bir fotoğrafı var. Bu fotoğrafın çekimi neden bu zaman kadar kaldı diye soracak olursanız. Sebebi şu: Teknolojik ve madeni yetersizlik.

Bu kara deliğin fotoğrafını çekmek için çoooook büyük bir teleskoba ihtiyacınız var. Ortalama bir dünya kadar. Eee bunu yapacak madeni kaynakaları bulmak ve teknolojinin yetersizliği olunca iş birazdaha karıştı. Bizde yeterli maden olmayabilirdi, yeterli teknolojimizde yok. Ama aklımız var. Dünyadaki bütün teleskopları aynı anda aynı yöne baktırırsak ve odaklarsak sanki dünya bir teleskopmuş gibi olur dedik. İlk iş her teleskoba atom saatleri yerleştirmekti. Sebebi ise aynı anda aynı noktaya baktırmak için ortak bir zaman sistemimizin olması gerekiyordu. Tabi birde bu fotoğrafı bir merkezde toplama işi var. Bunu yaparken interneti kullanmayız. Çünkü internet alt yapısı kaldırmaz. Dünyanın her yerine yerleştirilmiş teleskoplardan alınan veriler birer harddiske depolandı ve o harddiskler bir merkeze götürüldü. O merkezde hepsi birleştirildi. Bunun algoritmasını yazan değerli yazılımcı Katie Bouman.

Bu fotoğrafın “tek bir teleskoptan çekilemediği ve neden tost makinesinden çekilmiş gibi bulanık olduğu” merak konularından bir tanesi. Sebebi ise Bu karadeliğin çok uzakta olması. Ama çoook uzakta olması. Barış ÖZCAN’ın da dediği gibibi “Ayda ki bir CD yi dünyadan fotoğrafını çekmeye benziyor bu…” Gerçekten de zor bir iş ve uğraş gerektiriyor. Bu arada dünyada ki bütün teleskoplar dediğimize bakmayın. Dünyadaki radyo teleskoplarının sadee 8 tanesi kullanılarak yapıldı. Fotoğrafı çekilen kara deliğin adı “M87”.

Perki neden Samanyolu veya Andromeda Galaksisi değilde M87?

Sebebi ise bizim kara deliğimizin (Samanyolundaki) gözlemi için çok fazla gaz ve toz bulutundan gözlmeler yapmamız gerekiyor. Ayrıca M87 bizim galaksimizdeki kara delikten 1600 lat daha büyük.

Size sıralanarak yollanan fotoğraflarla bırakıyorum.

Bu burada bitmedi. Bu konu hakında bildiğimiz ve bize gelen bililer genel olarqak böyle ama size çok dah güzel ve birazcık ayrıntıların olduğu bir yazı ile yeniden bu konuyu aydınlığa getireceğim. Haberiniz olsun!

Kaynakça:

*Fotoğraf Kaynakçası:

NASA

Evrim Ağacı

*Bilgi Kaynakçası:

Evrim Ağacı