e
sv

İklim değişikliği insanlarda ölümcül mantar enfeksiyonu riskini artırabilir

33 Okunma — 26 Ağustos 2019 23:58
avatar

Emir Sancaktar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

MANTAR TEHLİKE Candida auris (resimli) olarak  adlandırılan ortaya çıkan bir mantar , insanların kan ve organlarında ölümcül enfeksiyonlara neden olabilir.

DR_MİCROBE / İSTOCK / GETTY IMAGES PLUS

Mantar hastalıkları birçok hayvan ve bitki türünü tahrip ederken, insanlar ve diğer memeliler çoğunlukla korunmuştur. Bunun nedeni, memelilerin çoğu mantarın ve güçlü bağışıklık sistemlerinin çoğalması için çok sıcak vücut sıcaklıklarına sahip olmalarıdır. Ancak iklim değişikliği bu savunmaları zorlaştırabilir , bir mikrobiyolog uyarıyor, insan sağlığına yeni mantar tehditleri getiriyor.

2012’den 2015’e kadar, mantar Candida auris’in patojenik versiyonları Afrika, Asya ve Güney Amerika’da bağımsız olarak ortaya çıktı. Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’ndan Arturo Casadevall, versiyonların aynı türlerden olduğunu, ancak genetik olarak farklı olduklarını, bu yüzden kıtalara yayılmanın enfekte gezginlerden kaynaklanmadığını söylüyor.

Bunun yerine, her kıtanın C. auris, insanların ortalama normal vücut sıcaklığına toleranslı hale gelmiş olabilir (yaklaşık 37° C ) çünkü mantarlar iklim değişikliğinin neden olduğu ortamda ısınmaya alışmış, Casadevall ve meslektaşları iddia ediyor. Bu hipotezin doğru olduğu ortaya çıkarsa, C. auris “iklim değişikliğinden kaynaklanan yeni bir mantar hastalığının ilk örneği olabilir” ve bu da insanlar için bir risk oluşturuyor,

ULUSAL SALGINLAR 

New York, New Jersey ve Illinois şu anda ülkedeki teyit edilmiş en fazla C. aurisvakasına sahiptir .

Amerika Birleşik Devletleri’nde 31 Mayıs’tan itibaren Candida auris’in onayladığı vakalar

2016 yılının ortalarında, C. auris enfeksiyonlarının ABD’de başladığı bildirilirken, 12 eyalette yaklaşık 700 vaka teyit edildi ve hastanelerde ve diğer sağlık tesislerinde hastalar arasında ölümcül salgınlar meydana geldi. Dünya çapında 30’dan fazla ülke de vakaları bildirmiştir. Mantar, kan, beyin, kalp ve vücudun diğer bölümlerinin tehlikeli enfeksiyonlarına neden olur. Çalışmalar, invaziv bir enfeksiyonun zamanın yüzde 30 ila 60’ı ölümcül olabileceğini göstermektedir. Ve bazı enfeksiyonlar mevcut tüm antifungal ilaçlara dirençlidir.

Hastanede yatan hastalar bağışıklık sistemlerini zayıflatma eğilimindedir. Ancak C. auris, ilk önce insanların içini çoğaltma kabiliyetini geliştirmeden sağlık sorununa yolaçmayacağını söyledi. Casadevall, bunun için daha sıcak sıcaklıklara daha toleranslı hale gelmesi gerektiğini söyledi.

Geçmişteki çalışmalar, bir laboratuar ortamında, ılık sıcaklıklarda büyümek için bir mantarın ikna edilebileceğini göstermiştir. Casadevall, “Orada milyonlarca mantar türü var” diyor. “Daha sıcak bir iklime adapte olurlar, bazıları da termal savunmamızı ihlal etme kapasitesine sahip olacaklar.”

Bu arada, diğer mantarlar da kurbağalaryılanlar ve ağaçlar dahil birçok hayvan ve bitkide tahribata yol açıyor. Casadevall, “Çok sayıda yaratığımız yok edildi” dedi. Memeliler “istilacı mantar hastalıklarına karşı oldukça dirençli” olma eğilimindeyken, yarasalar kısmen beyaz burun sendromuna neden olan bir mantar salgını nedeniyle sert bir şekilde vurulduğunu söylüyor, çünkü kış uykusu sırasında vücut sıcaklıkları düşüyor

Casadevall,” mantar Krallığı çok geniş ” diyor. İnsanlar için tehlikeli olan başka bir mantar “termal bariyerimizi yenmek için evrimleşebilirse, bize ne yapacağını kim bilir?”

REFERANS

A. Casadevall, D.P. Kontoyiannis and V. Robert. On the emergence of Candida auris: Climate change, azoles, swamps, and birdsmBio. Published online July 23, 2019. DOI:10.1128/mBio.01397-19.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.