e
sv

Hubble Satürn’ün nefes kesen yeni görüntüsünü yakaladı.

51 Okunma — 21 Eylül 2019 21:25
avatar

Emir Sancaktar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hubble, gerçek olup olmadığını merak etmenizi sağlayan yeni bir Saturn görüntüsü yakaladı. Görüntü o kadar net ki Satürn uzayda yüzüyormuş gibi görünüyor.

Halkalı gezegenin bu görüntüsü, Satürn’ün Dünya’ya en yakın olduğu zaman, 20 Haziran 2019’da yaklaşık 1.36 milyar km uzaklıktaki (845 milyon mil) yakalandı. Keskin görüntü Hubble’ın Geniş Alan Kamerası 3’ü (WFC3) ile çekildi.

(NASA / ESA, A. Simon / GSFC / MH Wong / Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley / OPAL Takımı)

galeri duvarında yerinden çıkmayacak sanatsal bir görüntü. Ama bu sadece güzel olmaktan öte: bilimsel.

Görüntü, Dış Gezegen Atmosferleri Mirası (OPAL.)  OPAL’ın amacı, Güneş Sistemimizin gaz devi gezegenlerinin zaman içinde atmosferlerini anlamamıza yardımcı olmak için uzun temel görüntüler elde etmektir. Bu OPAL programının bir parçası olarak Satürn’ün ikinci yıllık resmi.

Satürn’ün 6 Haziran 2018’den eski bir OPAL görüntüsü. ( NASA / ESA / Amy Simon / OPAL Takımı / J. DePasquale / STScI )

Satürn her zaman çok sakin görünüyor. Görkemli, hatta. Ancak daha yakından inceleme orada çok şey olduğunu gösteriyor. Fırtınaları ve gaz devlerini düşündüğümüzde, genellikle önde gelen yatay fırtına bantları ve elbette Büyük Kırmızı Nokta olan Jüpiter’i düşünürüz. Fakat Satürn de çok aktif ve fırtınalı bir gezegen

OPAL programı sayesinde, gezegenin Kuzey Kutup bölgesindeki büyük bir altıgen fırtınanın kaybolduğunu biliyoruz. Ve daha küçük fırtınalar sık sık gelir ve gider. Gezegenin fırtına bantlarında, üstte büyük ölçüde amonyak buzu olan ince değişiklikler de vardır.

Ancak bazı özellikler devam etti.

Cassini, Satürn’ün kuzey kutbundaki altıgen fırtınayı gördü ve bu fırtına hala orada. Aslında, Voyager 1 uzay aracı 1981 yılında bu özelliği ilk kez tespit etti

Satürn’ün kuzey kutup vorteksi Cassini tarafından ele geçirildi. (NASA / JPL-Caltech / Uzay Bilimleri Enstitüsü.)

Çoğunlukla olsa da, Satürn’ün bu yeni Hubble görüntüsü  çok güzel. Satürn hakkında hiçbir şey bilmeseniz bile onun güzelliği sizi içine çeker.

2018’den, Satürn’ün altı ayını gösteren kompozit fotoğraf (NASA / ESA / A. Simon / GSFC / OPAL / J. DePasquale / STScI)

NASA ayrıca Hubble görüntüsünün açıklamalı ve daha bilgilendirici bir sürümünü de yayınladı.

Satürn’ün aylarından dördünü gösteren son görüntü. (NASA / ESA / A. Simon / Goddard Uzay Uçuş Merkezi / MH Wong / OPAL Takımı)

HABER KAYNAĞI

https://www.sciencealert.com/behold-our-latest-view-of-saturn-from-hubble-in-all-its-stunning-glory?perpetual=yes&limitstart=1

ANA GÖRSEL KAYNAĞI

https://solarsystem.nasa.gov/resources/2490/saturns-rings-shine-in-hubble-portrait/?category=planets_saturn

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.