Araç çubuğuna atla
PsikolojiYeni Yazı
Haberler

Herkes Benden Neden Hoşlanıyor ? Sendromu

Nedir Bu Erotomani ?

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: en - Herkes Benden Neden Hoşlanıyor ? SendromuEnglish (İngilizce) tr - Herkes Benden Neden Hoşlanıyor ? SendromuTürkçe

eros - Herkes Benden Neden Hoşlanıyor ? Sendromu

Toplumumuz arasında “Eros hastalığı” olarak bilinen “erotomani “, karşılıksız platonik ve takıntılı aşk olarak bilinmektedir. Erotomani nadir görülen bir paranoid sanrı şeklidir. Bu sendroma yakalanan birey, karşısındaki kişinin ona aşık olduğuna inanır ve bu bir psikolojik bozukluktur. Böyle insanlar, sürekli herkes benden neden hoşlanıyor ? diye, kafasında sormaya başlar. Bu sendromun en büyük belirtilerinden birisidir. Nadir görülmesine karşılık bu sendrom, kadınları, erkeklerden daha sık etkiler. Özellikle baba sevgisi daha az almış kadınlarda oranın daha fazla olduğu bilinmekte. Erotomanik insanlar, yanlızca karşısında ki insanların onun sevdiğine değil aynı zamanda bitkilerin sevdiği ya da hayvanların  bile onu sevdiğini düşünür ki bu ilerleyen versiyonlarından. Bunun daha da ilerisine gidildiğinde Allah’ın ona aşık olduğunu onla iletişim kuruyormuş gibi düşünmeye başlar.

erotomani2 - Herkes Benden Neden Hoşlanıyor ? Sendromu

Üç tip aşamada incelenir. İlk aşamada ümitlenir, karşısındaki bir kişi ona iyilik yaptığını anda bir ümit ediyor ve benden hoşlanıyor diye kafa yormaya başlıyor. İkinci aşamada  da ise kendisi istediğine karşılık bulamadığı zaman küsme, trip atma yalnız kalma. Üçüncüsüyse kin, erotomanik kişiler bu aşamada sevdiğine yada sevdiğinin sevgilisine hayatlarına müdahale etmeye başlar ki bu aşama en tehlikelisidir. Bu aşama erotomanik kişinin yeni birini bulana kadar devam eder.

erotomani3 - Herkes Benden Neden Hoşlanıyor ? Sendromu

Günümüzde genellikle erotomanik kişiler, sosyal medya üzerinden yoğun bir şekilde takipçi beğeni yorum satın alıp kendini, herkes beni seviyor. diye inandırmakta ve hastalığın belirtilerini yavaş yavaş göstermekte. Hatta bu erotomanik insanlar hakkında çeşitli üniversiteler sosyal medya da bu şekilde davrananları tespit edip öğrencilerine araştırması için ödev bile vermekte.

Erotomani aniden, küçük yaşta bile başlayabilir ve semptomların ortaya çıkması uzun zaman sürebilir. Erotomaniye bazen 1921’de ayrı bir bozukluk olarak tanımlayan Fransız psikiyatristten sonra De Clerambault sendromu denir. Erotomani genellikle diğer psikiyatrik bozukluklarla ilişkilidir, ancak kendi başına da ortaya çıkabilir. Erotomani aynı zamanda şizofreni , şizo-affektif bozukluk, psikotik özelliklere sahip majör depresif bozukluk, bipolar bozukluk veya Alzheimer hastalığı gibi psikiyatrik bir hastalığın belirtisi olabilir.

psikolog - Herkes Benden Neden Hoşlanıyor ? Sendromu

Tedavi, etkilenen her kişinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmalıdır. Öncelikler sosyal işlevi sürdürmeye, sorunlu davranış riskini en aza indirmeye ve etkilenen kişinin yaşam kalitesini iyileştirmeye odaklanmalıdır. Ayrıca, sosyal beceri eğitimi sağlamak ve erotomani kaynaklı herhangi bir sorunla başa çıkmak için iyi bir psikolog da yararlı olabilir.

patreon01 - Herkes Benden Neden Hoşlanıyor ? Sendromu

5 3 votes
Article Rating
Etiketler
Daha Fazla Göster

Sungu Erdem

Web Tasarım // Progralama ile uğraşıyorum. Tarih ve Bilim tutkunuyum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
vitamoris
vitamoris
13 gün önce

çok güzel olmuş.. konu ayrı ilgi çekici, yazı stili ayrı sürükleyici. keyifle okudum 👏🏻

Başa dön tuşu
css.php
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün