e
sv

Halk Hekimliği

34 Okunma — 22 Haziran 2019 17:04

Akciğer tozlanması/ bronşit ve balgam söktürmek:

1- Bamya bitkisinin çiçeği toplanarak kurutulur. Bu kurutulan çiçek bir yerde saklanır ve akciğer tozlanması hastalığında çay gibi su ile kaynatılarak aç karına hastaya içirilir.

 

Böbrek ağrısı- prostat rahatsızlığı:

1-Bir diken türü olan öküz göbeğinin (ortası kırmızıdır) ciciği toplanır. Kalaylı bakır kapta kaynatılır. Suyu aç karına içilir. Takriben bir hafta sabahları bu sudan birer bardak içilir.

Muzaffer Şalk, Muğla- 1928-2006  Der. Tar:2004

2- Arpa bitkisinden bir avuç kadar alınır ve ezilerek, tülbent içine konur ve yağı çıkarılır. Bu yağ içilir.

Makbule Altınsoy, Pisi- 1920- …….Der. Tar:1989

Damar tıkanıklığı:

Koyunların çok sevdiği pıtrak otundan toplanır. Suda yıkanarak, pıtraklarıyla birlikte kaynatılır. Elde edilen yeşilimsi su, soğuduktan sonra bir kavanozda saklanır. Her sabah bir bardak, aç karına bu sudan içilir. Tedavi su bitimine kadar devam eder.

Not: “Koyunlar çok yağlıdır. Dolayısıyla kendi tedavisini kendisi bulur. İnsan da vücudundaki yağ oranı yükseldiğinde bu tür rahatsızlık çekiyor. Demek ki bunda bir yarar var.”

                                                       Rasim Eriş, Bodrum,1938-……… der.tar:2005

Karın ağrısı ve sancısı:

1-Kızıl dikenlerin ucundaki çiçeklerden toplanır. Bu çiçeklerin taze bölümleri çiğnenir ve suyu emilir. Posası ise yutulmaz, atılır. Bu tedavi yönteminde aç karına olmak gerekir. Miktarı konusunda ise kesin bir ifade yoktur. Ancak yaklaşık olarak bir tutam, ya da birkaç çiçeğin bir arada alınması tavsiye edilmiştir.

Hayriye Özsoy,  Pisi-1900-1983, Der tar:1979

2-Bir iki damla saf kekik yağı, kesme şeker veya başka bir yiyecek içinde yutulur.  Ya da kekik, nane, ıhlamur çiçeklerinden çay yapılıp içilir. Bir yandan da karın bölgesine sıcak bir havlu ile bastırılır. (tampon uygulanır)

Mehmet Duman, Pisi, 1928-2007  Der. Tar: 2005

 

Sarılık :

Domuz topalağı denilen (kırlarda taşlık ve meşe diplerinde yetişen, yaprağının üstü yeşil, altı kırmızı renkte ) yumrulu bir bitki toplanır. Kökleri bir havanda dövülerek toz haline getirilir. Elde edilen bu tozdan az bir miktarda hastaya koklatılır. Hasta bu süreçten sonra kendiliğinden, kusma yoluyla, vücudundaki sarılık mikrobundan arınır. Çok eskilerden bu toz ile tütün fidanlarına hastalık girmesin diye zehir olarak verilirmiş.

                                                            Muzaffer Şalk, Muğla- 1925-2006 Der.Tar:2002

Soğuk algınlığı/ üşütme/nezle-grip:

1-Kekik, nane, limon, elma kabuğu kaynatılarak, çay gibi içilir. İlk gün yorgan döşek yatılır. İkinci gün ayakta geçirilir. Hastalık takriben iki üç günde, bu yöntemle geçer.

Anonim bir inanış

2- Söğüt ağacının yeşil yaprağı toplanır ve kaynatılarak suyu içilir. Soğuk algınlığına birebir gelir.

Fevzi Ertok, Çömlekçi- Karaova,1924-……..

Der. Tar: 2004

3-Yukarıdaki açıklamaların yanına, bir kaşık bal içine bir miktar karabiber atılır ve yenir. Öksürüğe ve burun akıntısına da iyi gelir.

Yusuf Duman, Pisi-1929-……… Der. Tar:1990

4- Kekik yağından birer damla, beynin ortasına, ayak tabanına ve topuk bölgesine, göbek deliğine sürülür. Göbek deliğine sürerken yakmasın diye zeytinyağı ile yumuşatmak gerekir. Bunlar yapılırken nane, limon veya ıhlamur da içilmelidir.

Yörük Kızı Hatice Yılmaz, Mumcular/ Karaova,

1899-1971    Der. Tar: 1970

5- Bamya bitkisinin çiçeği toplanarak kurutulur. Bu kurutulan çiçek bir yerde saklanır ve çay gibi su ile kaynatılarak aç karına hastaya içirilir. Akciğer tozlanması hastalığının yanında bronşlara iyi gelir.

Feriştah Aykaş, 1934, Pisi /

Der. Tar: 2007

Uyuz/kaşıntı/ egzama:

Uyuz otu denilen bir bitki vardır. Kuru çayırlarda bulunur, dokunulduğunda kaşıntı hissi verir. Bu ottan toplanarak bir kavanoz içinde saklanıp zeytinyağı ile karıştırılır. Bu kavanozun ağzı kapatılarak güneşte en az otuz gün bekletilir. Elde edilen merhem, bu tür hastalıkların tedavisinde kaşıntı yüzeylerine veya egzama görülen yüzeylere sürülür. Tedavi  üç gün boyunca devam eder.

Feriştah Aykaş,1934- Pisi / Der. Tar: 2007

Yanık  ( 2.3. derece):

1-Pıynar ağacının, gün görmeyen toprak altındaki köklerinden birkaç parça alınır. Bu kökler su ile temizlendikten sonra, yine suyla kaynatılır. Bu su ağzı kapalı bir ortamda evde saklanır. Yanık olayı gerçekleştiğinde, yanan yüzeye sürülür. Acı hissedilmediği gibi derinin içten içe yanmasını önler, iz bırakmasını önler. Pıynar  ağacı ile meşe ağacı karıştırılmamalıdır. Pıynarın dikenli pelitleri olur.