e
sv

Günsel B9 ve Türkiye Üniversiteleri

avatar

Yusuf Konca

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’de kaç tane üniversite var? 1-2? Yoksa 5 mi? İsterseniz beraber sayalım: ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi, Bilkent, Koç ve Sabancı.. Bu kadar mı? Hayır! Ben sizin için saydım: 0 (SIFIR).Bu olay size tanıdık geldi mi? Celal Şengör hocamızın CNN Türk de bir programda bu cevabı vermişti.

Benim size anlatacaklarım ise bunun tam tersi.

Ülkemizde kaç tane üniversite var veya yok; bu bizi şuanda ilgilendirmiyor. Bizim konumuz kaç tane üniversite “üniversiteden” sayılıyor. William Shakespeare’in de dediği gibi “İşte bütün mesele bu!”

Ülkemizde üniversite denince akla gelen yerleri yukarıda saydık. Bir iş verene gittiğimiz de sizden ilk olarak (doğal olarak) CV’nizi ister. Eğer CV’niz de bu üniversiteler yazmıyorsa; ilk iş aramada 1-0 geri başladınız demektir. Durum halkın gözünde de öyledir. İş veren ile halk ortak bir düşünce yapısına sahiptir. Eğer bu ünüversitelerden çıktıysanız, şunu bilin ki: sizin okuduğunuz bölümün bir önemi yok. İster yazılımcı olun, ister doktor. Önemli değil. Hangi pozisyon olursa olsun, işe girersiniz.

YouTube’da Mesut Çevik’i takip ediyorum ve vidoelarını beğeniyorum. Geçen bir videosuna denk geldim. Gerçektende çok iyi ve güzel bir noktaya değindi. “Türkiye’de ki üniversiteler ve ayrımcılık” konusuna öyle güzel değindiki; ben bile benimle dalga geçercesine konuşanlara karşı bir özgüvenim oldu. Videoyu izleyin, sonra devam edelim.

İşte böyle… Araba değil konu! Asıl konu arabayı yapanlar kimler! Türkiye’de ki korkak ve üniversite ayrımcısı yatırımcılar-şirketler asıl mesele. Her üniversite birdir aslında. Eğitimde bir. Tıp’ta üniversite ayrımı yok denecek kadar az? Diğer bölümler için söz konusu bötyle değil! Tıp’ta üniversitelere güvenirken, diğer bölümlerde neden? Bu ayrımdan dolayı işsizlik çok, yarış çok, üniversitlerde ki eğitim zayıf..  Her sene ünversite sınavına giren insan sayısı artmakta ve öylede devam edecek gibi gözüküyor. Doğrusu 1-2 milyon insan giriyor bu sınava. Büyük bir toplu para aslına bakılırsa. Vay be… Her sene bu sayıyı arttıracak olursak… Gene bir vay be…

Artık şu ülkenin gelişmesi için adım mı atsak? Üniversiteleri bir mi görsek? Onlara fırsat eşitliği mi sağlasak? Biraz daha kendi içerisinde özerk üniversiteler haline mi gelse? Projeler 40 bin-50 bin lira değilde 500 bin-700 bin gibi bir miktar ile mi fonlansa? Değişim dışarıdan değil, içten başlar. İnsan gibi aynı: “İçimiz değişmedikten sonra dışımız değişse neye yarar?”

Teşekkürler…

 

Sevgili okuyucu, ziyertçi, dostum… Bu yazıyı okuduğun için sana çok teşekkür ederim. Eksik, hatalı, yanlış bir şey görürsen ilk işin bize mail atmak olsun. Senden bir ricam olacak: Bizim tek gelir kaynağımız reklamlar. Reklamlara 1 kere tıklarsan sana minnettar olurum. Sevgi ile, sağlık ile ve akıl ile kalalım…

Yusuf KONCA

Patreon’ gitmek için tıklayınız.