e
sv

Gökbilimciler Evrenimizin Nasıl Evrimleştiğini Bulmak İçin Milyonlarca ‘Sanal Evren’ Yarattı

46 Okunma — 31 Ağustos 2019 00:12
avatar

Emir Sancaktar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Evren, milyarlarca galaksinin üzerine milyarlar içeren hayal gücünün ötesinde çok büyüktür. Pek çok galaktik dinamikte oldukça iyi bir tutuşa sahibiz, ancak bu devasa nesnelerin nasıl oluştuğu, büyüdüğü ve değişimin hala anlamakta zorlandığımız şeylerden biri.

Evren makinesine girin: simülasyon yazılımı, kozmologların zaman içinde nasıl geliştiğini inceleyebilmeleri için milyonlarca evren yetiştirebilen güçlü bir süper bilgisayarda çalışır.

Tabii ki gözlem ve kesinti hakkında çok şey öğrenebiliriz, ancak bilgisayar simülasyonları boşlukları doldurmamıza yardımcı olacak güçlü bir araç olduğunu kanıtlıyor. Genellikle, daha küçük ölçeklerde kullanılırlar, ancak bu durumda, araştırmacılar EvrenMakinesini, Evren’in neredeyse tüm zaman çizelgesini bulmak için kullandılar (şu ana kadar Büyük Patlama’dan yaklaşık 400 milyon yıl sonra)

Arizona Üniversitesi’nden astronom Peter Behroozi,” bilgisayarda birçok farklı evren yaratabilir ve bunları gerçek evrenle karşılaştırabiliriz ” dedi. “Bu, hangi kuralların gördüğümüze yol açtığını anlamamızı sağlar.”

Simülasyonları 8 milyondan fazla evren üretti ve 400.000 CPU saat sürdü, araştırmacılar bu değişikliklerin nihai sonucu nasıl etkileyebileceğini gözlemlemek için parametreleri sürekli olarak değiştirdiler.

Simüle edilmiş evrenlerin en çok kendi gerçek Evrenimiz gibi hepsinin benzer fiziksel kuralları olduğunu buldular.

Ve ayrıca yıldız oluşumu anlayışımızın  yanlış olabileceğini keşfettiler.

Yıldızların, gaz bulutlarındaki yoğun bulutsu ve kırışıklıklar gibi  bulutsuların kendi ağırlıkları altında düştükleri ve yıldızların toplanma sürecini başlattıkları düşünülmektedir. Ancak aynı zamanda soğutma gazı olması gerektiğine de inanılıyor; gaz ne kadar sıcaksa, yıldızların oluşması o kadar zor olur.

Bunun için kanıtların çoğu galaksinin merkezindeki süper kütleli kara deliklerde bulunduğu düşünülmektedir. Bunlar aktif olduğunda, çevrelerindeki şeyleri ısıtıyorlar, gaz mevcut olduğunda bile yıldız oluşumunu gidermek için çalıştığını düşündüğümüz bir şey.

Bu ısıtma, patlayan yıldızlarla da üretilebilir. Ve karanlık madde-evrene yerçekimi kütlesi katan gizemli bilinmeyen şeylerin-aynı zamanda gazı ısıttığı düşünülmektedir, bu nedenle bunun da yıldız oluşumunu önlemede bir rol oynadığı düşünülmüştür.

Ancak araştırmacıların simülasyonlarında gördükleri şey bu değil.

Behroozi “Evrende daha erken ve daha erkene döndüğümüzde, karanlık maddenin daha yoğun olmasını ve bu nedenle gazın daha sıcak -olmasını bekleriz. Fakat bu yıldız oluşumu için kötü, bu yüzden erken evrendeki birçok galaksinin uzun zaman önce yıldızları oluşturmayı bırakması gerektiğini düşündük,” dedi

“Ama biz bunun tam tersini bulduk: belirli bir boyuttaki galaksilerin beklentinin aksine daha yüksek bir oranda yıldız oluşturma olasılıkları daha fazlaydı.

Ekip, söndürülmüş yıldız oluşumuna sahip simülasyonları çalıştırdığında, sonuç, galaksilerin yanlış renklerle gerçek dünyadan oldukça farklı bir evren olduğunu gösterdi: daha genç, daha mavi yıldızlar beklenenden daha kırmızıydı.

Ancak yıldız oluşumu durmadığında, simüle edilmiş evren, teleskoplarımızla ve gözlerimizle gördüklerimize çok daha fazla benziyordu.

Behroozi , ” Galaksilerin , düşündüğümüzden daha erken zamanda yıldızları oluşturdukları sonucuna varmak zorundayız . ” Dedi .

“Bunun bize söylediği şey, süper kütleli kara deliklerin ve patlayan yıldızların yarattığı enerji, boğucu yıldız oluşumu, teorilerimizin öngördüğünden daha az verimli olduğudur.”

Bu da, galaksilerin nasıl öldüğünü anlamak için çizim tahtasına geri dönmemiz gerektiği anlamına geliyor.

Araştırma, Kraliyet Astronomik Toplumunun Aylık Bildirimlerinde yayınlanmıştır .

REFERANS

https://www.sciencealert.com/astronomers-create-millions-of-virtual-universes-to-find-out-how-the-universe-happened

fotoğraf: (NASA, ESA, the Hubble Heritage Team, A. Nota, and the Westerlund 2 Science Team)