e
sv

Gizli Algoritmalar: Diziler

42 Okunma — 15 Eylül 2019 13:38
diziler
avatar

Fulya Erdem

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sezon yine açılıyor birçok kanal bir sürü dizi ekranlara kilitliyor insanı. İçerikleri genelde entrika, aşk ve şiddet dolu diziler… Bizler  fark etmeden içten içe  istedikleri mesajı beyinlerimize işliyorlar..  Birde bakıyorsunuz dizilerdeki konuşma tarzı, davranışlar, giyim, makyaj, saç, yaşam tarzını alıp kendi tarzımız yapı vermişiz. İzlerken kimi beğenip kimi de kınadığımız tarafları bir zaman sonra bizler yapmaya başlıyoruz. O kadar çok olumlu ve olumsuz ögeye maruz kalıyoruz. fakat bir zaman sonra gördüğümüz, duyduğumuz tüm o şeyler bize olağan gelmeye başlıyor ve günlük hayatımızda gördüğümüzde , duyduğumuzda yadırgamıyor, tepkisiz kalıyoruz.

Diziler yoluyla istedikleri konulara toplumu bu şekilde yönlendiriyorlar. Kim bunlar? Kapitalist sitemden en büyük dilimi alan sektörlerin başındakiler ve de devlet büyüklerimiz.

Toplum,  ülkesinin içinde bulunduğu koşulları daha fazla irdelemesin kendini bu basit eğlenceyle oyalasın yada istenilen tüketime yönlensin diye , beynimiz uyuşturulmuş gibi…

Nasıl kurtulabiliriz savrulduğumuz bu düzenden? Okuyarak, araştırarak, gezip yerinde görerek, sorgulayarak, merak ederek…  Aktif bir hayat yaşamalıyız. Oturup saatlerce dizilerin karşısında vakit öldürmeyelim, onların esiri olmayalım. . Bize kattıkları hiçbir şey yok. Çevrenizi gözlemlerseniz  anlayacaksınız   kazanç az olduğu halde tüketim her geçen gün dahada artıyor , özenti  , bende sahibim bende sahip olabilirim,  şiddet, tecavüz , istismar , sapıklık, dolandırıcılık  daha artarak ilerliyor.