e
sv

GEORGE WASHINGTON

91 Okunma — 25 Ağustos 2019 17:05
avatar

Emir Sancaktar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

‘George Washington zeki bir komutan ve  Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkanıdır. Amerika ordular komutanı olarak bağımsızlık savaşında etkin bir kişilik olmuştur.’

Washington Virginia’da 22 Şubat 1732 yılında dünyaya geldi. Ailesi Werstmoreland bölgesinde çiftçilikle uğraşıyordu. Babası Augustine Washington ve annesi Mary Ball ingiliz asıllıydılar. Babası tütün çiftçiliği yapıyordu. Washington, 11 yaşındayken babası ölünce üvey kardeşi Lawrance’in yanında kalmaya başladı. Lawrance Amerika’nın en zengin kişilerinden biri olan Lord Fairfax’ın kızıyla evliydi. Lord, Washington ile çok ilgileniyordu ve ona güveniyordu. Bu arada Washington Lord’un kültüründen ve kitaplarından çok yararlandı.

1748 yılında Shenadoah vadisindeki toprakları denetleyen grubun müfettişliğini Washington’a verdi. George Washington, 1749’da Fairfax’ın çiftliğinde müdür olarak çalışmaya başladı. Daha sonra Lawrance çiçek hastalığından ölünce, çiftliğin yönetimini -Lord’un kızının gözetiminde- devraldı. O da vefat edince çiftlik Washington’a kaldı ve böylece çok bereketli toprakların sahibi oldu. Washington iyi bir çiftçiydi, çok kısa zamanda çiftliği örnek konuma geldi. iyi bir çiftçi olan Washington aynı zamanda hırslı ve zekiydi. Amerika’nın ucu bacağı  belli olmayan verimli topraklarında “çiftçi ulus toplumu” kurmak en büyük hayallerinden biriydi. Washington 1752 yılında Virginia’daki askeri bölgelerin birine atandı. Daha sonra 1754 yılında Virginia Valisi tarafından eyalet milis komutanlığı görevine getirildi. Ohio Vadisi’nde sahipsiz topraklara yerleşmiş  olan Fransızları bu topraklardan çıkartmakla görevlendirildi. Fransızlar buna karşı çıkınca, Washington askerleriyle birlikte araziye girdi. Fransızlar Pittsburg denen yerde bir kale inşa etmişlerdi. Washington ani bir şekilde Fransızlarla saldırarak, birlik komutanı Jumonville’yi öldürdü. Fransızlara karşı önemli bir başarı elde etti. Daha sonra New York ve Güney Carolina’dan gelen birliklere katıldı. Bu sırada ordunun başındaki Albay Frye öldüğü için komutayı Washington üstlendi.  Bir süre sonra Fransız birliklerinin yaklaşmakta olduğu  haberini alan Washington  kaleye mevzilendi. Çetin bir mücadeleden sonra kale teslim oldu. Ancak Fransızlar komuta merkezine dokunmadı.

BAĞIMSIZLIK SAVAŞI

1775 yılında Nisan ayında Amerikan Bağımsızlık Savaş’ının başlamasıyla Washington tekrar milis üniformasını giyerek savaşa katıldı. Massachusetts delegesi John Adams’ın önerisi üzerine Kıta Ordusu’nun (Continental Army) başkomutanı görevine getirildi. John Adams’ın düşüncesine göre, Washington gibi güneyli birinin ordunun başına geçmesi kolonilerin birleşmesini kolaylaştıracaktı. Adams kolonileri birleştirme yeteneğine sahip tek liderin Washington olduğuna inanıyordu.Washington, Kıta Ordusu’nun başına geçti. 3 Temmuz 1775’te, İngilizlerin işgal ettiği Boston’u kuşatma altına aldı. 1776 Mart ayında İngilizlerin Boston’u boşaltmalarından sonra, Washington ordusuyula New York’a gitti.

 

ve resimde olduğu gibi koloniler birleşerek, Amerika Birleşik Devletleri adında 4 Temuuz 1776 yılında bağımsızlıklarını ilan ettiler. İngiliz General William Howe Amerikalılara barış önerisinde bulundu. Ayrıca teslim olacakların hemen affedebileceğini söyledi. Ancak Amerikalılar bu teklifi geri çevirince,  General Howe 1776 yılının Ağustos ayında New York’u işgal etmek için karadan ve denizden saldırıya başladı. Washington üst üste yenilgiye uğradı. Ancak 25 Aralık 1776’da, ordusunun toparlayarak Delaware Nehri’ni geçti. Princeton’daki İngiliz Birliklerini beklenmedik bir saldırıyla yenerek 1000 kişilik  Hessen kökenli paralı askerlerini esir olarak ele geçirdi. Daha sonr New York ve New Jersey’i aldı. Böylece Washington Amerikalılar için çok önemli bir başarı elde etmiş oldu. Bundan sonra savaşmak için asker toplamak daha kolaylaştı. Ordunun morali de yükseldi.                            1777 yılınna gelindiğinde Washington, dönemin başkenti Philadelphia’yı savunmak için sınırlı imkanlara sahipti. Ordusunun bir kısmını da İngiliz işgalini engellemek için New York’a göndermek zorunda kalmıştı. İngiliz General Howe ile girdiği  savaşta 11 eylül 1777’de Brandywine Muharebesi’nde yenilgiye uğradı. Howe hiçbir direnişle  karşılaşmadan Philadelphia’ya girdi.  Ancak diğer saldırıların başında bulunan İngiliz burgoyne, Saratoga’da yenilerek, bütün ordusuyla teslim olmak zorunda kaldı. Amerikalılara el altından yardım eden Fransızlar, Saratoga’da kazanılan zaferle heyecanlandılar. Bunun üzerine İspanyollar ve Hollandalılar da,  Fransızlarla birlikte Amerikalılara destek vererek, Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nı çok uluslu bir savaş konumuna getirdiler. Bundan sonra 1778’de İngilizler Philadelphia’yı boşaltıp New York’a geri döndüler. Washington yollarını kesip Monmouth Muharabesi’nde saldırıya geçti. Söz konusu saldırı kuzeyde gerçekleşen son büyük çarpışmaydı. Fransa Amerikalılara destek vermiş ve İngilizler’e savaş açmıştı. Aynı zamanda Fransa’nın İngiltere’yi istila etme tehlikesi de bulunmaktaydı. Washington, Kuzey ve Güney Carolina’da İngilizlerle savaştı. İki yıl sonra İngilizleri Virginia’nın Yorktown yarımadasına çekilmeye zorladı. 7 bin kişilik Fransız ordusunun ve 36 gemilik Fransız donanmasının katkılarıyla Yorktown üzerine yürüdü.

7000 askerli General Cornwallis’i yenerek savaşın sonucunu belirledi. İngiliz ordusu 19 Ekim 1781 yılında teslim oldu. Washington 25 Kasım 1783’te. Amerikan ordusunun başında, İngilizler’in boşalttığı New York’a girdi. 1783’te İngiltere Kraliyeti Paris Antlaşması gereğince Birleşik Devletler’in bağımsızlığını tanıdı.  Amerikan Bağımsızlık hareketi Yorktown’ın ele geçirilimesi ile sona ermiş oldu.Washington komutanlığı bıraktı, ordusunu terhis ederek 2 Kasım’da askerlerine özel bir veda konuşması yaptı. Ardından 30 Nisan 1789 Amerika birleşik Devletleri’nin ilk başkanı seçildi.

Washington başkanlık görevini, Avrupra soylularının saray yaşantısına benzetmeden, törenleri ve protokolü cumhuriyete yakışacak tarzda uyguladı. Beyaz ve süslü bir araba içinde yolculuk ederdi. Kendini koruyan kişiler süslü üniformalar giyerdi. Kendisine birçok şaşalı ünvan yerine Sayın Başkan denmesini istiyordu. Yetenekli insanlardan oluşan kabinesini düzenli toparlayarak, kabine üyeleriyle kararlı tartışıyordu. Ancak Son kararı kendi verip uygulatıyordu. Washington çok iyi bir idareci olduğunu ispatlamıştı. ABD’nin siyasi geleceğinde partilerin  kurulmamasını ümit eden Washington’un, kendisinin de paritisi yoktu. Ancak, kendisine yakın bakan ve danışmanları, zamanla oluşacak siyasi partilerin iskeletini kuran iki gruba ayrılmışlardı.

İyi bir başkan olan Washington çeşitli yenilikler ve kanunlar çıkarmıştır. 1791 yılında kongrenin, alkollü içeceklere tüketim vergisi uygulamaya başlaması, sınır bölgelerinde-özellikle pensilvanya’da- protestolara neden oldu. Washington, protestocuların eyalet mahkemesinin karşına çıkartılmaları için 1794 yılında talimat verdi. Bu protestolar, tarihe. ‘Viski isyanı’ olarak geçti. Daha sonra halk bu protestoları büyük çapta ayaklanmalara dönüştürdü. Ayaklanmalara karşı önlem almak için Federal ordunun yeterli güce sahip olmaması nedeniyle Washington 1792 yılında yürürlüğe girmiş bir yasayı uygulayarak birçok eyaletten milisleri bir araya getirdi. Federal hükümet yeni anayasa altında, ülke ve vatandaşlar üzerinde ilk defa askeri güç kullanarak otoriteyi korumayı başardı. Bu askeri güç valilerin gönderdiği yaklaşık 13,000 kişilik  bir birliğin başına geçerek isyan çıkan bölgelere doğru hareket etti. Ardından olaylar daha da büyümeden yatıştırıldı.

Washington’un genelde başkan olarak yaptıklarıyla anılsa da, Bağımsızlık savaşı’nda gösterdiği askeri tecrübesiyle de başarılı bir komutan olduğunu ispatladı. Güçlü düşmana karşı ordusunu hazırlıklı tutup her sahada bir milis gücü bulundurmayı ihmal etmedi. Bölünmüş bir kongreyi bir araya getirdi ve halkın moralini yüksek tutmayı başardı.

Birleşik Devletler için başkanlığın yeni bir kurum olduğunun farkındaydı. Bu yüzden kendisinden sonraki başkanlarla iyi bir miras bırakmak istiyordu. Başkanlığı milli bütünlüğün sembolü olarak görüyordu. Washington iç siyasette dengeyi sağladı. Kabinedeki her iki büyük parti, Federalistler ve Demokratik-Cumhuriyetçiler aynı oranda temsil edildi.Washington iki dönem başkanlık yaptıktan sonra üçüncü dönem için aday olmayı reddetti.Emekli olup Vernon’a yerleşti. 14 Aralık 1799 yılında 67 yaşında vefat etti.

KAYNAKÇA

 1. Joan Heilbroner, Meet George Washington, Random House books, 2001

2.  Joseph J. Ellis, His Excelleny: George Washington, Vintage Books, 2005

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.