e
sv

Gençlerin Hayallerini Yıkan Bir Gerçek: Üniversite Sınavı

20 Okunma — 12 Eylül 2019 22:26
egitim
avatar

Sungu Erdem

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

21.Yüzyıl itibariyle hala daha eğitimde Dünya sıralamamızı görüp, görmezden gelen milli eğitim bakanı;  bir sürü gencin hayallerini yok etmeye devam ediyor. Peki gerçekten de Üniversiteye sınavla girilmesi doğru mu ?

Tabi ki de yanlıştır. Üniversite sınavı bir sürü gencin psikolojisiyle oynuyor hatta gençleri sosyalleştirecekken asosyal olmaya itiyor, yalnızlaştırıyor ve sırf puanı yetti diye bir bölüm seçiyor sonra doluyor ortalık mezun, ondan sonra diyorlar ki işsizlik yükseldi, ithalat arttı bilmem ne ? Şuanda Türkiye’de üniversite okuyup mezun olan ve iş bulamayan bir sürü insan var. Bunun nedeni ne biliyor musunuz ? Üniversite Sınavı.

Türkiye’nin şuanda mühendise doktora ihtiyacı yok. Türkiye’nin şuanda vatanı geliştirme bilinci olan ve sürekli hayaller kuran çocuklara ve gençlere ihtiyacı var. Bizler eğer ileride gerçekten bir süper güç olmak istiyorsak bu insanlara ihtiyacımız var. Onlara Milli bilinci aşılamamız gerekiyor ama biz kalkıp sınav yapıp bir sürü gencin hayallerini ellerinden alıyoruz. Sonrada diyorlar ki gençlerin elinde para olsa Türkiye’yi direk terk ederler.

Kusura bakmayın, benimde şuan elimde olsa bende giderim neden  burada kalıp bir sınav için bu kadar kafa patlatayım, gider yurt dışında daha iyi imkanlar sağlayan yerlerde okur orada iş yaparım. Gençler gidiyor diyorsunuz, bunun en büyük sebebi bu üniversite sınavıdır. İkincisi de üniversite okuduktan sonra sanki bir dilenci gibi sokağın ortasına atılıyor üniversite mezunları, devletimizin bu mezunlarına bölümü ne olursa olsun kendi alanlarında iş imkanları tanıması gerekmektedir ki bu sayede gelişebilelim, markalar kuralım ve Dünya’ya açılalım. Bu sayede de ihracatı artıralım.

2018 yılının istatistiklerine göre Türkiye’de gelinen eğitim sistemi uluslararası sıralamaya göre 135 ülkeden 105. sıradadır.Buda eğitimde ciddi bir açık olduğunun kanıtıdır. Eğer bir yerden toparlanmaya başlanacaksa bu eğitim sistemi öncelikle bu sınavın kaldırılması gerekmektedir sonrasında milli bilinci ve ülkeyi geliştirecek hayal kuran gençler yetiştirmeli. Unutmayın ki Mustafa Kemal Atatürk bu vatanı gençlere emanet etti.