e
sv

Gençlerde Duruş Bozukluğu

58 Okunma — 23 Ekim 2018 19:36
avatar

Fulya Erdem

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Duruş Bozukluğu nedir?

Duruş bozukluğu bazı kas –iskelet ve sinir sistemi hastalıklarına bağlı olabildiği gibi genelde çocuklukta başlayan yanlış duruş alışkanlığına, ileri yaşlarda ergonomik olmayan ortamlarda çalışmaya bağlı olarak ta görülebiliyor. Bu nedenle duruş bozukluklarının öncelikle altta yatan nedenin tespit edilmesi gerekiyor.

Dik bir duruşun nasıl bir etkisi vardır?

Dik duran kişi,  karşısındakine kendinden emin, yaşam enerjisi yüksek, başarılı bir insan  etkisi bırakıyor.

Dik bir duruşa sahip olmak için yapılması gerekenler:

Düzenli olarak yapılan spor omurgayı destekleyen kasların kuvvetli ve esnek olmasını sağlıyor. Bu nedenle çok küçük yaştan itibaren çocuklara spor alışkanlığı kazandırılması gerekiyor.

Yüzmek, bisiklete binmek, tenis ya da jimnastik, omurga sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahip sporların başında geliyor. Yanlış bir duruş birçok rahatsızlığa da zemin hazırlıyor. Bu nedenle hem sporla hem de özel egzersizlerle omurgayı destekleyen kasların yanı sıra kol ve bacak kaslarını da güçlü ve esnek tutmak gerekiyor. Duruş bozukluğunun bir önemli nedeni de   karın bölgesinde toplanan yağlardır. Hareketsiz yaşam karın kaslarının zayıflamasına ve bel çukurunun artmasına neden oluyor. Bu da omurganın sağlıklı duruşunu bozuyor ve sırtta kamburlaşmaya neden oluyor.

Sağlıklı duruş:

Ayakta; çene ve omuzlar geride karın içeride olmalı, böylece vücut için yerçekimi ekseninin kulak, omuz, kalça, ayak bileğinin aynı çizgi üzerinde olmasını sağlıyor. Buda eklemler ve kaslar için en uygun ve sağlıklı duruşu oluşturuyor.

Bilgisayar karşısında otururken bilgisayar monitörü göz seviyesinde kulak, omuz ve kalçanın aynı hizada, sırt ve belin ise destekli olması gerekiyor.

Mola egzersizleri:

Çalışmaya ara verip boynunuzu sağa- sola yatırın. Her hareketin son noktasında 5 sn. bekleyin. Daha sonra sola çevirin 5 sn. öyle bekleyin.

Sandalyede otururken iki elinizi önde birleştirin. Önce öne doğru arkasından arakaya doğru ellerinizi esnetin. Bu egzersizleri ayakuçlarınıza eğilerek ve yukarıya uzanarak tekrarlayın yine aynı şekilde her hareketi yapınca 5 sn. bekleyin.

Omurgayı esnetme hareketleri: