BilimHaberlerYeni Yazı

Fizikçiler, Kara Delikte Sıkışıp Kalma Problemini Çözmek İçin Bir Yol Bulmuş Olabilirler

karadelik22 670x377 - Fizikçiler, Kara Delikte Sıkışıp Kalma Problemini  Çözmek İçin Bir Yol Bulmuş Olabilirler

Bu sanatçının konsepti, kara deliğin etrafında dönen düz bir malzeme yapısı ve plazma adı verilen bir sıcak gaz jeti olan bir toplama diski olan bir kara delik gösterir.

Kara delikler yerçekimi canavarlardır, gaz ve tozları büyük kozmik Çöp kompaktörleri gibi mikroskobik bir noktaya sıkıştırıyor. Modern Fizik, tüketildikten sonra, bu konu hakkında bilgi sonsuza kadar evrenin kaybedilmesi gerektiğini belirler. Ama yeni bir deney bir kara delik iç bazı anlayış kazanmak için kuantum mekaniği kullanmak için bir yol olabileceğini göstermektedir. College Park’taki Maryland Üniversitesi’nde Joint Quantum Institute (Jqı) fizik mezunu olan Kevin Landsman,” kuantum fiziğinde bilgi muhtemelen kaybolmaz ” dedi. “Bunun yerine, bilgi, atom altı, ayrılmaz bağlantılı parçacıklar arasında gizlenebilir veya karıştırılabilir”.

Landsman ve ortak yazarları, bir kara deliğin basitleştirilmiş bir modelinde ne zaman ve ne kadar hızlı bilgi karıştırıldığını ölçebileceklerini ve aksi takdirde aşılmaz varlıklara potansiyel bir bakış açısı sağladığını gösterdi. Bugün ortaya çıkan bulgular, kuantum bilgisayarların gelişiminde de yardımcı olabilir.  Kara delikler, süpernova’ya giden dev, ölü bir yıldızın çöküşünden oluşan sonsuz yoğun, sonsuz küçük nesnelerdir. Büyük yerçekimi çekimleri nedeniyle, olay ufku olarak bilinen şeyin arkasında kaybolan çevreleyen materyalde emerler-ışık da dahil olmak üzere hiçbir şeyin kaçamayacağı nokta.

1970’lerde ünlü teorik fizikçi Stephen Hawking, kara deliklerin yaşam süreleri boyunca küçülebileceğini kanıtladı. Kuantum Mekaniği yasalarına göre küçük ölçeklerde atom altı parçacıkların davranışını dikte eden kurallar  parçacıkların çiftleri, bir kara deliğin olay ufkunun hemen dışında kendiliğinden ortaya çıkar. Bu parçacıklardan biri daha sonra kara deliğe düşer, diğeri dışa doğru itilir ve süreçte küçük bir enerji kokusu çalar. Son derece uzun zaman dilimlerinde,  kara deliğin buharlaşacağı, Hawking radyasyonu olarak bilinen bir süreç olan yeterli enerji yığılır.

Ama kara deliğin sonsuz yoğun kalbinde saklanmış bir muamma var. Bir parçacık hakkında bilgi, kütle, ivme, sıcaklık ve benzeri Hiç Yok Kuantum Mekaniği diyor. Görelilik kuralları aynı anda, bir kara deliğin olay ufkunu yakınlaştırmış bir parçacığın, kara deliğin merkezindeki sonsuz yoğun ezilme ile birleştiğini, yani bununla ilgili hiçbir bilginin tekrar alınamayacağını belirtmektedir. Bu uyumsuz fiziksel gereksinimleri çözme girişimleri bugüne kadar başarısız oldu; problem üzerinde çalışan teorisyenler İkilemi kara delik bilgi paradoksu olarak adlandırıyorlar.

kara2123 - Fizikçiler, Kara Delikte Sıkışıp Kalma Problemini  Çözmek İçin Bir Yol Bulmuş Olabilirler

Yeni deneylerinde, Landsman ve meslektaşları, Hawking radyasyon çiftinde dışa uçan parçacık kullanarak bu konu için nasıl bir rahatlama sağlayacaklarını gösterdi. İnfalling ortağı ile dolaşmış, durumuna anlamı olduğundan ayrılmaz ortağı ile bağlantılı, diğeri hakkında bilgiler alabilirsiniz özelliklerini ölçüyor.

karadelik3 - Fizikçiler, Kara Delikte Sıkışıp Kalma Problemini  Çözmek İçin Bir Yol Bulmuş Olabilirler

California, Berkeley Üniversitesi’nde fizikçi ve ekip üyesi Norman Yao, bir açıklamada,” bu giden [parçacıklar] üzerinde büyük bir kuantum Hesaplaması yaparak kara deliğe bırakılan bilgileri kurtarabilir ” dedi. Bir kara delik içindeki parçacıklar tüm bilgileri kuantum-mekanik “şifreli vardı. ” Yani, onların bilgileri, hiç çıkarması imkansız hale getirmek bir şekilde birlikte karışık olmuştur. Ama bu sistemde karışık bir şekilde bulunan bir parçacık, bilgileri ortağına iletebilir. Bunu gerçek bir kara delik için yapmak umutsuzca karmaşıktır (ve ayrıca, kara deliklerin fizik laboratuvarlarında gelmesi zordur). Böylece grup, kuantum bilgisayarında kullanılan temel bilgi birimi olan dolaşmış kuantum bitleri veya qubits kullanarak hesaplamalar yapan bir kuantum bilgisayarı yarattı. Daha sonra, ytterbium elementinin üç atom çekirdeği kullanılarak basit bir model kurdular ve hepsi birbirleriyle dolaştılar.

Başka bir harici qubit kullanarak, fizikçiler üç parçacık sistemindeki parçacıkların ne zaman karıştırıldığını ve ne kadar karıştırıldığını ölçebileceklerini söyleyebildiler. Daha da önemlisi, hesaplamaları, parçacıkların özellikle çevredeki diğer parçacıklarla değil, çalışmaya dahil olmayan bir UC Berkeley teorik fizikçi olan Raphael Bousso ile karıştırıldığını gösterdi.”Bu harika bir başarı,” diye ekledi. “Bunlardan hangisinin aslında kuantum sisteminize gerçekleştiğini ayırt etmenin çok zor bir sorun olduğu ortaya çıkıyor.”

Sonuçlar, kara deliklerin çalışmaların kuantum mekaniği küçük inceliklerini araştırabilir deneyler neden olduğunu gösterir, Bousso, gelecekteki kuantum-bilgisayar mekanizmaları gelişiminde yararlı olabilir söyledi.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Sungu Erdem Günaltay

Web Tasarım // Progralama ile uğraşıyorum. Tarih ve Bilim tutkunuyum.

İlgili Makaleler

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Cresent Moon Cafe Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Cresent Moon Cafe
Ziyaretçi

whoah this blog is fantastic i love reading your posts.
Stay up the great work! You already know, many people are hunting around for this
information, you can help them greatly.

Başa dön tuşu
css.php
Yazı Tipi
Renk Değiştir
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün