e
sv

Endüstri 4.0

162 Okunma — 15 Temmuz 2020 13:58
avatar

Yusuf Konca

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 Sanayi devriminden bu yana 3 tane endüstri çeşidi/şekli geldi. Ve her biri bir birinin üzerine inşa edildi. Şimdi yeni bir endüstri çeşidi doğuyor. Adı endüstri 4.0. Bundan önceki endüstrilerden tuhaf bir özelliği var. Diğerlerinden oranla bir faktör ortadan kalkıyor. Endüstri 4.0 o faktör ile çok fazla iş olanağı açacak ancak belli bir dönem işsizlik oranını kısa ya da uzun vadeli olarak arttıracak. Bununla birlite üretim maliyeti düşecek ve hızlanacak. Tahmin edebileceğiniz gibi bu fakör “İnsan Faktörü”. Evet ortadan insan kalkıyor artık. Hani o filmlerde ve kitaplarda bahsedilen; insanlar yerine robotların çalıştığı dünya var ya; işte o hayal gerçek olmak üzere. Belki “olmak üzere” demek için erken olabilir ama doğumu gerçekleşti. İlk adımları atıldı. Hemde tahmin edebileceğimiz ülkelerin birinde. Üretimin hızlı, ucuz ve düşük maliyetli olduğu bir ülke olan: Çin’de doğdu. Şuanda sadece Çin de değil dünyanın bir kaç yerinde var. Güzel bir örenk olarak Vestel’in fabrikası. Aslında dünyada tam bir endüstri 4.0 doğuşu olmadı daha. Sadece deneme aşamasında. Dünya’da endüstri 4.0 adımları atılıyorken, ara bir endüstri olan endüstri 3.5 doğdu. Robot ile insanlarınbirlikte çalıştığı fabrikalar. Bu fabrikalar 4.0’a geçiş için önemli bir basamak.

 Peki endüstri 4.0 ne? Ne zaman tam olarak hayatımızda yer edecek? Endüstri 4.0 bir başka tabiri ile “karanlık fabrikalar” demek. Karanlık fabrika dememizin sebebi ise insan olmayışı. İnsan yoksa ışığa ne gerek var! Değil mi? Robotlar kendi sensör ve kameraları olduğu için ışığa gerek duymuyor. Hepimizin aklında şu var: İnsanlar artık oturacak robotlar üretecek. Maalesef tam olarak öyle değil. Bu fabrikanın içinde sadece 5-6 tane mühendis yada teknisyen olacak. Onun dışında üretimde insan olmayacak. İnsanlar belki sadece fabrikaya ham madde girşi için ve üretilen ürünün fabrikanın çıkışında alınması için gerekebilir. Hatta sadece endüstri 4.0 da insanın üretimde rol alacağı tek görev yeri burası olabilir. İşte bunu bize zaman ve teknolojinin ilerleyişi gösterecek.

 Endüstri 4.0’a giriş yapabilmek için ara basamak olan ve 4.0’a temel oluşturcak olan 3.5’ e iyi bir yatırım yapmamız gerekecek. Ve bunu daha iyi anlamak için önceki 0’ları iyi öğrenmemiz gerekiyor.

 Endüstri 1.0 – 2.0 – 3.0 bunlar nelerdi peki?

 1.0 yani sanayi devrimi. Buhar gücünü bir mekanizmaya aktarılması ile başladı. Örenğin bir çarka. Bu devrim ile hayatımıza su buharı vb ile çalışan motorlar girdi. Arabalar, trenler, endüstriyel dokuma tezgahı gibi araçlar kullanılmaya başlandı. 2.0 güncellemesi ile fabrikalar artık yeni bir sisteme girdi.. Fabrikalarda üretim hattı/bandı kullanılmaya başlandı. İşler daha da hızlandı. 3.0 güncellemesi ile artık üretime robotlar dahil olmaya başladı. Robotoların yani 3.0’ın doğuşu yarıiletken teknolojisi, mikrodenetleyiciler vb elektronik yapıların ortaya çıkması, geliştirilmesi ile ortaya çıktı. Bu elektronik yapılar bizlere makinelee komut atayabilmemizi sağladı. 3.0 ile artık fabrikalarda insan ve robotlar birlikte ekipçe çalışıyordu. Bu güncellme üretici firmaların o kadar hoşuna gitmişti ki: insan hatası faktör/dikkatsizliği 0’a doğru yol almaya başlamıştı. Tazminat verilecek kişi sayısı, öğle yemeği verilecek kişi sayısı ve en önemlisi iş güvenliği problemleri giderek azalmıştı.

 4.0 güncellemesi bize çoğu maliyeti düşüreceğini ve bazı düşünmemiz gereken meselelerin sayısının azalacağını vaat ediyor. Mesela fabrikada insanlar için ışık gerekirken 4.0 ile gerekmiyecek. Öğle yemeği, iş kazası tazminatları, işden çıkarma tazmintı, mazeret izinleri, iş güvenliği problemleri gibi bazı şeyler ortadan kalkacak. Üreticiler diğer konularla daha fazla ilgilenebilecek ve ürüne Ar-Ge yatırımları arttırabilecek.

 Peki bu kadar fabrikada çalışan insan işsiz kalmayacak mı? Üzülerek söylüyorum ama evet. Ama iş kapılarının kapanması demek yenilerinin gelmeyeceği manasına gelmez. Örenğin robotlar için teknisyenlere, yazılımcılara, tasarımcılara, enerji ve verimlilik uzmanlarına olan ihtiyaç artacak. Zaman geçtikçe daha farklı iş alanları çıkacaktır. Anlayacağımız üzere eski meslekler bir bir oratadan kalkıyor. Günümüze uyum sağlamamız gerekmekte. Kendimizi eğitmeli ve buna göre şekillendirmeliyiz. Geleceğe uyum sağlamak ve kişisel olarak kendimizi eğitmek artık büyük bir zorunluluk oldu. Bu eğitimleri okullarda değil, internetteki online veya video eğitim platformlarında olacak. Kişiler eğitimleri satın alacak ve evden oturduğu yerden öğrenecek. Unutmamalıyız ki geleceğe uyum sağlamaz isek tarih bizi tozlu sayfalarına kapatacak. Gelecekte çok çalışan değil, akıllı çalışan kazancak gibi duruyor.

 

 

Yusuf KONCA

Sevgili okuyucu, ziyertçi, dostum… Bu yazıyı okuduğun için sana çok teşekkür ederim. Eksik, hatalı, yanlış bir şey görürsen ilk işin bize mail atmak olsun. Senden bir ricam olacak: Bizim tek gelir kaynağımız reklamlar. Reklamlara 1 kere tıklarsan sana minnettar olurum. Sevgi ile, sağlık ile ve akıl ile kalalım…

 

Kaynakça:

1) https://www.endustri40.com

1.1) https://www.endustri40.com/karanlik-fabrikalar-ile-insansiz-uretim/

1.2) https://www.endustri40.com/karanlik-fabrikalar-ile-insansiz-uretim/

2) https://girisimcikafasi.com/

 

Önerilen Videolar:

https://www.youtube.com/watch?v=2q2a6hGVeuo&list=PLwen7JQw2LZ77AUz_PMB-KgjNpjUbu-qZ&index=2

https://www.youtube.com/watch?v=__yTofXY-Kg&list=PLwen7JQw2LZ77AUz_PMB-KgjNpjUbu-qZ&index=3

https://www.youtube.com/watch?v=kCHm4bDrfSM&t=432s