e
sv

Elektrotlar, beyinde ortaya çıkan hatıraların bir kısmını gösterebilir

41 Okunma — 26 Ağustos 2019 23:14
avatar

Emir Sancaktar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

bir kişinin daha önce görülen bir görüntüyü tanımlamadan hemen önce, beyindeki bir hafıza merkezi olan hipokampusta hızlı aktivite dalgalanmaları ortaya çıkıyor.

Bir hafıza ortaya çıkmadan birkaç saniye önce, bazı sinir hücreleri kolektif harekete geçer. Ağustos ayında açıklanan bu sinyalin keşfi. 16 bilim, bilgileri depolayan ve hatırlayan gizemli beyin süreçlerine ışık tutuyor.

Epilepsi hastalarının beynine yerleştirilen elektrotlar, hipokampüsteki sinir sinyallerini, önemli bir hafıza merkezi olarak toplarken, hastalara, eski Başkan Barack Obama ve Paris’teki Eyfel Kulesi gibi tanıdık insanlara ve yerlere ait görüntüler gösterildi. Katılımcılar bu yeni bilgiyi alırken, elektrotlar, hipokampustaki birçok sinir hücresinin koordineli aktivitesi tarafından yaratılan keskin dalga dalgalanmaları adı verilen bir tür beyin aktivitesi tespit etti.

Daha sonra gözleri, hastaların resimleri hatırlamak istendi. Katılımcılar her resmi açıklamaya başlamadan bir ila iki saniye önce, araştırmacılar keskin dalga dalgalarında bir artış fark ettiler ve denekler görüntüleri ilk gördüğünde tespit edilen dalgaların yankılandığını fark ettiler.

Geri çağırma  Bir insan bir yüzünü veya bir anıtı hatırlamadan bir veya iki saniye önce, elektrotlar (sarı renkli) hipokampusta (renkli bölgeler) beyin aktivitesinde dalgalanmalara neden oldu.

WEİZMANN BİLİM ENSTİTÜSÜ

Bu yankı, bu dalgaların yeni bilgiler öğrenmek ve daha sonraları hatırlamak için önemli olduğunu, daha sonra Rehovot’taki Wehovmann Bilim Enstitüsünden Yitzhak Norman’ı ve çalışma arkadaşlarının yazdıklarını ileri sürüyor.

Daha önceki çalışmalar, hipokampustaki bu dalgaların hatıraların oluşmasında önemli olduğunu öne sürdü. Ancak, dalgaların akılda kalan anıları canlandırmada da rolü olup olmadığı açık değildi. Yakın zamanda yapılan bir başka çalışmada, bilim adamları beynin iki bölümündeki senkronize dalgaları kelime çiftlerinin daha iyi anılarınabağladılar ( SN Online: 3/5/19 ).

REFERANS

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.