e
sv

Edirne’deki Gizemli Cami

57 Okunma — 30 Ağustos 2018 12:43
avatar

Sungu Erdem

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Merhaba, bu makalemizde Edirne’de bulunan gizemli cami hakkında yaptığımız araştırmalardan bahsedeceğiz.

Edirne’de bulunan Tunca Nehrine çok yakın ve minerasi kırık olan bu esrarengiz cami, hakkında anlatılan bir hikaye ile başlayalım. Hikayeye göre bu camide 1 baba ve 1 kızı yaşarmış. Kız büyü ve cinler ile uğraşırmış sonrasında kız gizemli bir şekilde ölmüş ve babasıda onu gömdükten 3 gün sonra ölü bulunmuş. Baba ve kızın ölüm nedenleri gizli kalmış. Kızın hala orada yaşadığını, geceleri ortaya çıktığı  hatta cami minaresinin bu sebepten kırıldığıda söylenmekte.  Biz sizler için oraya gittik ve gerçekleri araştırdık.

Öncellikle söylediği gibi bir mezarın olduğu gördük fakat içeri girip baktığımızda kimseyi göremedik sadece sıçan ve fareler vardı. Etrafı biraz incelediğimizde poşet ve bira şişelerinin olduğunu farkettik. Bu demek oluyordu ki buraya insanlarda gelebiliyordu daha sonrasında eskiden insanların bu camiye nasıl geldiğine dair yollar keşfettik.

Gerçek tarihine baktığımızda bu caminin adının kasımpaşa Cami olduğunu öğrendik. Kasımpaşa Cami Fatih Sultan Mehmet zamanında vezir olan Evliya Kasımpaşa tarafından 1478 tarihinde inşa edildi. O mezarın Kasımpaşa’ya ait olduğunu, caminin sadece bir kısmının ayakta olduğunu bir kısmının su taşkınlarıyla battınıda  öğrenmiş olduk. Kısacası anlatılan hikayenin bir yalan olduğunu ve tarihi bir yapıt olduğunu anlamış olduk.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.