Tarih

Edirne’deki Gizemli Cami

Merhaba, bu makalemizde Edirne’de bulunan gizemli cami hakkında yaptığımız araştırmalardan bahsedeceğiz.

index8 - Edirne'deki Gizemli Cami

Edirne’de bulunan Tunca Nehrine çok yakın ve minerasi kırık olan bu esrarengiz cami, hakkında anlatılan bir hikaye ile başlayalım. Hikayeye göre bu camide 1 baba ve 1 kızı yaşarmış. Kız büyü ve cinler ile uğraşırmış sonrasında kız gizemli bir şekilde ölmüş ve babasıda onu gömdükten 3 gün sonra ölü bulunmuş. Baba ve kızın ölüm nedenleri gizli kalmış. Kızın hala orada yaşadığını, geceleri ortaya çıktığı  hatta cami minaresinin bu sebepten kırıldığıda söylenmekte.  Biz sizler için oraya gittik ve gerçekleri araştırdık.

P 20180824 153811 1 p.md - Edirne'deki Gizemli Cami

Öncellikle söylediği gibi bir mezarın olduğu gördük fakat içeri girip baktığımızda kimseyi göremedik sadece sıçan ve fareler vardı. Etrafı biraz incelediğimizde poşet ve bira şişelerinin olduğunu farkettik. Bu demek oluyordu ki buraya insanlarda gelebiliyordu daha sonrasında eskiden insanların bu camiye nasıl geldiğine dair yollar keşfettik.

index4 - Edirne'deki Gizemli Cami

Gerçek tarihine baktığımızda bu caminin adının kasımpaşa Cami olduğunu öğrendik. Kasımpaşa Cami Fatih Sultan Mehmet zamanında vezir olan Evliya Kasımpaşa tarafından 1478 tarihinde inşa edildi. O mezarın Kasımpaşa’ya ait olduğunu, caminin sadece bir kısmının ayakta olduğunu bir kısmının su taşkınlarıyla battınıda  öğrenmiş olduk. Kısacası anlatılan hikayenin bir yalan olduğunu ve tarihi bir yapıt olduğunu anlamış olduk.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Sungu Erdem Günaltay

Web Tasarım // Progralama ile uğraşıyorum. Tarih ve Bilim tutkunuyum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
css.php
Yazı Tipi
Renk Değiştir
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: