e
sv

Dünya’ya en yakın gezegen nedir? Bilim Adamları, “Venüs Değil”

65 Okunma — 15 Mart 2019 20:43
avatar

Sungu Erdem

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünya’ya en yakın gezegen nedir? Çoğu insanın vereceği cevap Venüs’tür. Ama aslında Merkür olabilir.

Venüs, yörüngesinde süpürdüğü için Dünya’ya en yakın olan gezegen olmasına rağmen, Merkür, yayınlanan Live Science Fizik dergisinde Salı (12 Mart) yayınlanan bir yoruma göre, en uzun Dünya’ya en yakın kalır.

“Dikkatsizlik, belirsizlik, veya grup düşünü bazı fenomen tarafından, bilim popüler gezegenler arasında ortalama mesafe hakkında kusurlu bir varsayıma dayalı bilgi ayrılmış var, ” Tom Stockman, Alabama Üniversitesi ‘nde doktora öğrencisi; Gabriel Monroe, ABD Ordusu mühendisi araştırma ve geliştirme merkezi ‘nde mekanik mühendis; ve Samuel Cordner, NASA ‘da bir mekanik mühendis yorumu yazdı.

İnsanlar iki gezegen arasındaki mesafeyi hesapladığında, genellikle iki gezegenin ortalama mesafelerini güneşten çıkarırlar. Ama şöyle bir şey var: Bu sadece birbirlerine en yakın olduklarında iki gezegen arasındaki mesafeyi hesaplar, dediler. İki gezegen farklı hızlarda hareket çünkü bazı zaman, Venüs güneşin karşı tarafında tüm yol.

Yorumda, araştırmacılar gezegenler arasındaki mesafeleri ölçmek için nokta-Daire yöntemi olarak adlandırılan yeni bir matematiksel teknik tasarladılar. Bu yöntem, her gezegenin yörüngesindeki bir grup nokta arasındaki mesafeyi ortalar ve böylece zaman göz önüne alır.

Bu şekilde ölçüldüğünde, Merkür çoğu zaman dünyaya en yakındı. Sadece bu değil, aynı zamanda Merkür de Satürn ve Neptün ve diğer tüm gezegenlere en yakın gezegen oldu. Araştırmacılar, gezegenlerin yörüngelerinde her 24 saatte bir, 10,000 yıldır nerede olduğunu haritalayarak bulgularını kontrol ettiler.

Ancak, herkes “en yakın” gezegenin bu yeni tanımıyla aynı fikirde değildir.

“Yan tarafta yaşayan insanların yarım yıl bir yerde harcadığı bir evde yaşadığınızı varsayalım, belki Wisconsin’de yaşıyorsunuz ve en yakın komşularınız Florida’daki uzun kışların yedi ayını geçiriyorsunuz” dedi.uzay Bilimi Laboratuvarı ve UC Berkeley’deki Astronomi profesörü Steven Beckwith, yorumun bir parçası değildi. “Kış boyunca, bir sonraki evdeki insanlar size daha yakın olurdu.”Ancak çoğu insan hala en yakın komşularının yılın geri kalanı için hemen yan yana yaşayan insanlar olduğunu söyleyecekti, Beckwith Live Science söyledi. “‘En yakın’ yeniden tanımlamanın ilginç bir yoludur, ancak pek derin değildir.”