Araç çubuğuna atla
EğitimFelsefe
Haberler

Dünya’daki Eğitim Sistemi Sorunu ?

Okullar bizi işçi yapmak için var ?

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: tr - Dünya'daki Eğitim Sistemi Sorunu ?Türkçe

Merhabalar, bu yazıda sizlerle birkaç araştırma gözlemlerimden bahsedeceğim. Eğer fikrime katılıyorsanız, yazımı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

dusun - Dünya'daki Eğitim Sistemi Sorunu ?

Covid-19 virüsü salgınında, Dünya bazında çoğu ülkenin eğitim seviyesinin iyi olmadığını gözler önüne serdi. Şuanda Dünya’da en iyi eğitim sistemlerine sahip olan ülkeler: Singapur, Japonya, Finlandiya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde özellikle ABD’de hem salgında ki artış hemde neredeyse iç savaşa gidilecek duruma geldi.

kole - Dünya'daki Eğitim Sistemi Sorunu ?

Gary Vaynerchuk’un şöyle bir sözü var: “okul girişimciler için değil, işçiler için icat edilmiştir.” diye.

Bu  açıklamaya bakacak olarsak bence de bu açıklama doğru. Şöyle ki siz hiç gördünüz mü ? Singapur’lu bir iş adamı veya ün yapmış bir bilim insanı ya da Finlandiya’lı bir iş adamı tanıyor muyuz ? Tanımıyoruz dimi. Bunun nedeni 21.yüzyıl da kapitalizm ve kölecilik sistemi. Süper güç olan ülkeler o kadar akıllı ki, okulları işçi sınıfı yetişsin diye yapıyorlar sonra da onları köle gibi kullanıyorlar.

Bugün kölecilik kalktı diyoruz fakat farkında değiliz ama hala kölelik var.

Mesela İnstagramı ele alalım, Siz orada bedava fotoğraf ve hikaye paylaşarak orada bir içerik üretiyorsunuz birilerini zengin ediyorsunuz. Yani birebir o sitede bedava çalışan bir içerik üreticisiniz. Siz onları zengin ediyorsunuz ama bunu fark etmiyorsunuz.

evren - Dünya'daki Eğitim Sistemi Sorunu ?

Peki neden, başkalarının hayalleri gerçekleştirmek istiyorsunuz?

Neden kendi hayallerinizin peşinden gitmiyorsunuz ?

Aslında bunun nedeni eğitim sistemi yüzünden, eğitim sistemi sizi işçi sınıfına hazırladığı için size girişimciliği öğretmediği için siz başkalarının hayallerine bal sürüyorsunuz. Risk almaktan korkuyorsunuz, kapitalizmde sizi hazırcılığa teşvik ediyor.

Şuanda büyük iş adamlarının neredeyse hepsi girişimcilik ile bu işi başaran insanlardır. Mesela Elon Musk, Bill Gates, Mark Zuckerberg…

En iyi şirketler bir küçük odada kuruldu. Küçük fikirlerle kuruldu. Her şeyi zorluklarla başlattılar ve risk almaktan korkmadılar başardılar.

Hatta Bill Gates’in önemli bir sözü vardır bu konuda: ” Ben bazı derslerin sınavlarını geçemedim okulu bıraktım; ama arkadaşım hepsini geçti. O şimdi Microsoft’ta başarılı bir mühendis, ben Microsoft’un sahibiyim.”

İşte bu söz konumuzun özeti.

Dünya’daki şuan gerçekte iyi bir eğitim sistemi olsaydı emin olun biz şuanda bir sürü bilim insanı mühendis tanıdık. öyle bir durumdayız ki devletler teknolojinin çok ilerlemesini istemiyor işçi yetiştiriyor sadece.

Hayatta kimsenin kölesi olmayın, girişimci olun, hayal edin ve en önemlisi düşünün.

insan - Dünya'daki Eğitim Sistemi Sorunu ?

 

patreon01 - Dünya'daki Eğitim Sistemi Sorunu ?

 

5 3 votes
Article Rating
Etiketler
Daha Fazla Göster

Sungu Erdem

Web Tasarım // Progralama ile uğraşıyorum. Tarih ve Bilim tutkunuyum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
css.php
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün