e
sv

Dünya’daki Eğitim Sistemi Sorunu ?

avatar

Sungu Erdem

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Merhabalar, bu yazıda sizlerle birkaç araştırma gözlemlerimden bahsedeceğim. Eğer fikrime katılıyorsanız, yazımı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Covid-19 virüsü salgınında, Dünya bazında çoğu ülkenin eğitim seviyesinin iyi olmadığını gözler önüne serdi. Şuanda Dünya’da en iyi eğitim sistemlerine sahip olan ülkeler: Singapur, Japonya, Finlandiya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde özellikle ABD’de hem salgında ki artış hemde neredeyse iç savaşa gidilecek duruma geldi.

Gary Vaynerchuk’un şöyle bir sözü var: “okul girişimciler için değil, işçiler için icat edilmiştir.” diye.

Bu  açıklamaya bakacak olarsak bence de bu açıklama doğru. Şöyle ki siz hiç gördünüz mü ? Singapur’lu bir iş adamı veya ün yapmış bir bilim insanı ya da Finlandiya’lı bir iş adamı tanıyor muyuz ? Tanımıyoruz dimi. Bunun nedeni 21.yüzyıl da kapitalizm ve kölecilik sistemi. Süper güç olan ülkeler o kadar akıllı ki, okulları işçi sınıfı yetişsin diye yapıyorlar sonra da onları köle gibi kullanıyorlar.

Bugün kölecilik kalktı diyoruz fakat farkında değiliz ama hala kölelik var.

Mesela İnstagramı ele alalım, Siz orada bedava fotoğraf ve hikaye paylaşarak orada bir içerik üretiyorsunuz birilerini zengin ediyorsunuz. Yani birebir o sitede bedava çalışan bir içerik üreticisiniz. Siz onları zengin ediyorsunuz ama bunu fark etmiyorsunuz.

Peki neden, başkalarının hayalleri gerçekleştirmek istiyorsunuz?

Neden kendi hayallerinizin peşinden gitmiyorsunuz ?

Aslında bunun nedeni eğitim sistemi yüzünden, eğitim sistemi sizi işçi sınıfına hazırladığı için size girişimciliği öğretmediği için siz başkalarının hayallerine bal sürüyorsunuz. Risk almaktan korkuyorsunuz, kapitalizmde sizi hazırcılığa teşvik ediyor.

Şuanda büyük iş adamlarının neredeyse hepsi girişimcilik ile bu işi başaran insanlardır. Mesela Elon Musk, Bill Gates, Mark Zuckerberg…

En iyi şirketler bir küçük odada kuruldu. Küçük fikirlerle kuruldu. Her şeyi zorluklarla başlattılar ve risk almaktan korkmadılar başardılar.

Hatta Bill Gates’in önemli bir sözü vardır bu konuda: ” Ben bazı derslerin sınavlarını geçemedim okulu bıraktım; ama arkadaşım hepsini geçti. O şimdi Microsoft’ta başarılı bir mühendis, ben Microsoft’un sahibiyim.”

İşte bu söz konumuzun özeti.

Dünya’daki şuan gerçekte iyi bir eğitim sistemi olsaydı emin olun biz şuanda bir sürü bilim insanı mühendis tanıdık. öyle bir durumdayız ki devletler teknolojinin çok ilerlemesini istemiyor işçi yetiştiriyor sadece.

Hayatta kimsenin kölesi olmayın, girişimci olun, hayal edin ve en önemlisi düşünün.