e
sv

Denizler Altında 1.98 Milyon Fersah; Barelleye

119 Okunma — 20 Ocak 2021 17:35
avatar

Başak Arya Gençler

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 2

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Selam nasılsınız? Görüşmeyeli iyisinizdir umarım. Şu sıralar bira olsun kafanızı boşaltabilirseniz ne âlâ!

Bugünkü konumuz, yeni serimizin ikinci yazısı, Barelleye!

O kadar tatlı bir balık ki gören ağzını sonuna kadar açıp, hayranlıkla izliyor. Bu balığımız bir dönem sosyal medyada fenomen olmuştu. Bütün bilgi edinme sayfaları kendisini paylaşıyor fakat hakkında ayrıntılı bilgi vermiyorlardı. Bugün bu şeffaf dostumuzu inceleyelim hadi.

Kafatası şeffaf görünümlü bu dostumuz, sizce de muazzam görünmüyor mu? (Ürkütücü kelimesini hakaret

sayarım ona göre) Küçük bir spot bilgi verip ayrıntılara geçeceğim. Görselde de gördüğünüz gibi bir çift göz(!) var ağzının hemen üstünde. Fakat aslında onlar gözleri değil, burun delikleri. Gözleri kafasının tepesinde ve yukarıya doğru dik bir açıda.

Sizlere makalenin sonunda National Geographic’den bir video linki bırakacağım. Bu küçük arkadaşın görüntüsüne oradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi birazcık özelliklerine değinelim. Öncelikle kendisi harika bir avcı. Gözüne kestirdiği müstakbel yemeği elinden neredeyse hiç kurtulamıyor. İkinci olarak çok atik ve karanlıkta kafası ışıl ışıl parıldıyor.

 

(Opisthoproctus soleatus) Halk arasında (çok tasvip etmesem de) korkunç balık olarak da bilinen Barelleye, ya da Namlu gözü balık Macropinna microstoma ilk kez 1939’da tanımlandığından beri , deniz biyologları tüp şeklindeki gözlerinin ışığı toplamada çok iyi olduğunu biliyorlardı . Bununla birlikte, gözlerin yerinde sabitlendiğine inanılıyordu ve doğrudan balığın başının yukarısında olan her şeye ilişkin yalnızca bir “tünel görüşü” sağlıyor gibiydi. Bruce Robison ve Kim Reisenbichler tarafından hazırlanan yeni bir makale, bu sıra dışı gözlerin balığın başını örten şeffaf bir kalkan içinde dönebildiğini gösteriyor. Bu, namlu gözünün potansiyel ava bakmasını veya ne yediğini görmek için ileriye odaklanmasını sağlar .

 

Umarım bu yazıdan zevk almışsınızdır. Bir sonrakinde görüşmek dileğiyle, kendinize iyi bakın, sağlıkla kalın, hoşça alın!

Başak Arya Gençler

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Zoygy- 8PTtU&ab_channel=NationalGeographi

KAYNAKÇA:

• https://www.mbari.org/barreleye-fish-with-tubular-eyes-and-transparent- head/

• https://en.wikipedia.org/wiki/Opisthoproctus_soleatus
• https://boingboing.net/2009/02/25/fish-with-transparen.html

*beynim 🙂

 

 • Sungu Erdem
  1 ay önce

  Gayet güzel bir yazı olmuş. İlginç bir balıkmış… 🙂
  Tabi ki kaynak olarak beyin önemli 😀

  yorum beğen
  • Başak Arya Gençler
   1 ay önce

   Gözlerine sağlık, beğenmene çok sevindim 🙂 Eee beyin olmadan olmaz 😀

   yorum beğen
   • Sungu Erdem
    1 ay önce

    :d 😀 😀

    yorum beğen