e
sv

Tesla’ya Yeni Bir Yüz

80 Okunma — 26 Kasım 2019 22:50
avatar

Yusuf Konca

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu “CyberTruck” ile ilgili bir hayli soru geldi. Bende artık bunun cevabını buradan verme gereksinimi duydum. Çünkü herkese yetişemiyorum. Hem de uzun zamandır buralarda yoktum. Bunu telafi etmek maksadı ile bu yazıyı klavyeye almaya karar verdim. Diğer web siteleri gibi bu kısmı uzatmayacağım. Hatta uzatmayalım, başlayalım…

Tesla yeni yüzünü tanıttı. Adı “CyberTruck” olan bu yeni yüz/model kimi için “bu nee” dedirten, kimi içinde “değğşik” bir tasarım dedirten bir model olma yolunda devam ediyor.

Şu bir geçek ki önceki modelleri ile bir hayli farklı olan bu yeni model kendi türü içinde bir “HAYLİ” farklı. Bu tasarım önceki Tesla modellerinde olduğu gibi yumuşak ve havalı değil, keskin, sert ve çok havalı (yolda bu arabayı sürerken bir tankım var diye hava atabilecek düzeyde bir hava) tasarımla kullanıcıları dahil tüm dünyaya sundu.

Sundu sunmasına da herkesi bildiği gibi tanıtımda “rezillik” mi “reklam stratejisi” mi desem bilemediğim tarzda bir olay meydana geldi. Cam olayı…

Bu Tesla için üzücü ama komplo teorisyenleri için bir malzeme olan olay için Tesla’dan tam bir açıklama gelmedi. Neden tam olarak? Çünkü sahibi biraz bu konu hakkında bir twitter da bir yazı paylaştı. Paylaşılan bu açıklamada sadece ön cam için bir gerekçemsi bir gerekçe sunulurken, arka cam için herhangi bir “tık” yok.

Bu cam olayı daha da konuşulur. Ama ne yalanlara gerek var ne komplo teorilerine gerek var. Bırakın, sabırla Tesla’dan gelecek açıklamayı bekleyelim.

CyberTruck tasarımı ile ilgili yorumlarım şöyle diyebilirim: Evet eski Tesla tasarımlarını andırmıyor hatta izi bile yok diyebiliriz. Yeni bir tasarım atağı yaptığı kesin. İnsanlara tasarımları ve fikirlerini insanlığın huzuruna ve eleştirilerine sunmayı öğrettiği, korkmamız gereke bir durum değil, hatta böyle adımlar atmamız gereken bir adım olduğunu söyleyebilirim. Evet insanlar olarak alışılmışın dışına çıkmak gerçektende çok korkunç bir durum. Yeniliklere açık değiliz. Hatta yıl kaç olursa olsun “fikirlerini, düşüncelerini, zıtlıklarını (ne demek istediğimi anladınız, başka taraflara çekmeye gerek yok), hayallerini” açan insanları dışladıkları onları aşşağıladıkları bir dünya da yaşam sürüyoruz. İşte Tesla’nın daha doğrusu Elon Musk’ın burada  yapmaya çalışıtığı bu. Bu yenilikçi ve ideallere sahip insanları dışlayan ve onları aşşağılayan topluluklara/kişilere “Bakın ben sizin yanınızda değilim onların yanındayım, hatta araba tasarımım ile (CyberTruck) onlara örnek ve destek olmaya geldim.” sözlerini yeni araba tasarımı ile iletti.

Evet alışılmadık ve ilk gördüğümüz de “bunne beeee” dediğimiz bir tasarım. Hatta “Sana yakışdımı Desla” dediğimiz bir tasarım. Ama şuda bir gerçek ki dünya değişiyor ve eski fikirler ölüyor. Aynı atların öldüğü gibi (mecaz manasında, arabalr çıkınca atlar kullanılmaz oldu, bunu demek istedim, yanlış anlaşılma olmasın).

Ford marka ve arabasının yaratıcısı Henry Ford’un dediği gibi: “İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim.” Yani insanlar yenilik değil dah hızlı giden atlar isterler, atlardan dah hızlı giden arabalar değil…

 

Sevgili okuyucu, ziyertçi, dostum… Bu yazıyı okuduğun için sana çok teşekkür ederim. Eksik, hatalı, yanlış bir şey görürsen ilk işin bize mail atmak olsun. Senden bir ricam olacak: Bizim tek gelir kaynağımız reklamlar. Reklamlara 1 kere tıklarsan sana minnettar olurum. Sevgi ile, sağlık ile ve akıl ile kalalım…

Yusuf KONCA