web stats
FelsefePsikolojiTarihTeknolojiYeni Yazı

Başarısız X Kuşağı ve Şimdinin Veliahtları

Şuan ki dünyayı kimler yönetiyor? Yeni dünya sistemi nasıl?

Şu anki dünyayı X kuşağı yönetiyor ve tahtını sarsan bir kuşak var. X kuşağı tedirgin ve kan ter içinde. Neden mi? Yeni dünyayı kuran onlar değil. Doğrusu dünya düzenini yönetmeyi elden kaçıranlar onlar. Bu elden kaçırmadan dolayı ne yapacaklarını bilmez halde olan X kuşağı “veliaht”ları kontrol altına almaya çalışıyor ve onlara sürekli baskı yapıyor. Tabi bu doğal bir durum çünkü siz krallıkla yönetilen bir devletin kralı olsanız çocuklarınız sizin gözünüzün içine bakarak “o tahtı bana ver” bakışları ile sizi tedirgin edecek olsa siz ne yapacağınızı şaşırırsınız. Durum aynen böyledir. X kuşağı tahtının sarsılması ve yönetimde biraz ipin ucunu kaçırdığı için yeni kuşağa sürekli baskı yapıyor, kendi “eski” dünyalarındaki kuralları koymaya çalışıyor. Çünkü bu kuşak yeni teknolojiler, yeni iş alanları, yeni çalışma sistemi,yeni tatil sistmeleri, yeni şirket-ofis ortamları geliştirdiler,yaptılar. X kuşağı bu duruma uyum sağlayamayınca işler biraz karıştı. Ama şunu kendileride bilmeleri gerekiyorki onlarda bir önceki kuşağı bozguna uğrattı ve şimdi sıra onlarda. Bi sonraki nesilde bizi bozguna uğratacak. Sistem böyle işliyor. Bu yüzden şu anki nesil bir önceki nesiller gibi aynı hataya düşmemeleri gerekiyor. Zihinlerini, fikirlerini, düşüncelerini, hayalgüçlerini ve düşünce yapılarını sürekli dinç, yeniliğe açık, değişime elverişli, dinamik(değişkenlik gösteren), planlı ve “BAŞARISIZ” , sosyal biri olarak hayata atılması gerekiyor. Yoksa bir sonraki nesil bizi ezer geçer. Bizden önceki nesiller bunları yapsalardı yıkılmayacaktı veya daha uzun süre yaşayacaktı. Tabii bizim işimize gelmez çünkü biz kendi kuşağımızı seviyoruz. Ama gün gelecek ve bizlerde bu tahtı bırakmak zorunda kalacağız.

Bizim kuşağımız yeni düzenler getirdi ve hemen uyum sağladı. Bu yeni düzene uyum sağlayan bir kaç tane eski kuşak var onlarda şu anki en zengin ve en modern şirketler olan: Amazon, Apple,Microsoft, Facebook, İnstagram,Snapchat,WhatsApp… gibi şirket sahipleri veya yöneticileri. Bunların eski kuşaktan farkı yeni kuşak gibi davranmaya çalışmaları. Yeni kuşağı iyi bir şekilde çözümleyen ve ona nasıl davranması gerektiğini iyi bilenler arasına giriyor.

Yeni kuşağı destekliyor ve onların yapacağına inanıp destek oluyor. Çünkü kendileri biliyorki eğer zamanında kendilerine imkan verilmiş olsaydı ve kendilerine inanılmış olsalardı çok iyi işler başaracaklardı. Bu hataya kendinden önceki nesiller gibi düşmemek için bize inanıyorlar. Bize güveniyorlar.

Bu kişiler kendi kuşaklarının şuanda davrandığı gibi davranmıyor.

X kuşağı zamanında kendileri başaramayınca bizlerinde “BAŞARAMYACAĞINA” inandılar veya inansalar bile “KISKANDILAR”. Önümüze bin bir türlü engel çıkardılar. Psikolojik olarak bizim başaramayacağımızı bize inandırmak istedi. Dedikleri hep şuydu: “Bak ben zamanında denedim ama olmadı. Sende aynı hataya düşme! Gel seni parası çok işlere yerleştirelim. Gel seni memur yapalım. Memur olunca bir ev alırsın sonra araba, evlenirsin çocuk yaparsın sonra…” Sonra? Eee devamı yok. Biraz boş ve eski bir tür yaşam tarzı bu. Kanmayın bunlara!

Ben sana inanıyorum. Bırak onlar sana inanmasın. Sen kendine inan ve yeni dünyanın en iyi eğitimli, en donanımlı, kendi istediği mesleği veya meslekleri yapan, meraklı, fikirleri olan, fikirlerini sürekli yenileyen ve gelişime açık, dinamik olan bir nesil olma yolunda adımlar at. Onlar enin de sonunda bizleri fark edecekler ve kendilkerini değiştirecekler.

Kendilerini yeni dünya sistemine uyum sağlatamzlarsa aç kalacaklar. Çünkü yeni dünyanın bu zamana kadar hiç olmayan meslekleri olacak. Bu meslekleri yapamazlarsa işsiz kalacakalar.

Kendini, fikirlerini ve düşüncelerini değiştiremeyenler aç kalmaya mahkumdur.

Bir Fizikçi

Not: Yazım ve dil bilgisi hataları için özür dilerim. İlham bir anda gelir. Bende sizlerin önüne sıcak sıcak getirmek istedim. Anlayışınız için teşekkür ederim. En yakın zamanda yazıdaki hatalar düzeltilecek ve güncellenecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yusuf Konca

Gumbuz Medya'nın kurucularındandır. Ayrıca gumbuz.com'da yazarlık, fikir ve proje danışmanlığı yapmaktadır. ISP ROKET'in sahbidir. Bilim insanı adayı...

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
css.php
Yazı Tipi
Renk Değiştir
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün