e
sv

AZERBAYCAN’IN BÜYÜK ZAFERİ

97 Okunma — 11 Kasım 2020 15:02
avatar

Sungu Erdem

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kardeşimiz Azerbaycan, dün itibariyle büyük zaferini yayınlandı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün de hayal ettiği Nahçıvan ile Azerbaycan arasında köprü oluştu.

Konuyu bilmeyenler için özetlemek gerekirse:

Yaklaşık 30 yıldır Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağı işgal eden Ermenistan dan işgal ettiği yerleri geri almak için verilen savaş.

Ermenistan arkasında Rusya olduğu için kendisine çok güvendi ve Azerbaycan’ın şehirlerini vurdu. Masum siviller en önemlisi de çocuklar şehit oldu.  Ermenistan birçok savaş kuralını hiçe saydı. Ne BM ne AB ne de Dünya; Türkiye ve Türk birliği dışında kimse tepki göstermedi. Ermenistan, Azerbaycan’ı kışkırtıp savaşı kendi topraklarına çekmeyi çalışıyordu. Biliyor ki Rusya ile yapılan antlaşmada Rusya yalnızca savaş Ermenistan topraklarında olursa müdahale edecekti.

Fakat Ermenistan, her milletin kendisi gibi “şerefsiz” olmadığını zor bir şekilde anladı. Şanlı Türk Ordusu hiçbir masuma zarar vermeden sadece kendi davasına bakarak Dağlık Karabağ’ı almayı başardı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev gülerek, Ermenistan Başbakanı’na zehir zemberek bir ateşkes antlaşması sundu.

ABD’de seçimleri kazanan Joe Bieden’ın Ermenistan’a müdahale edeceğini tahmin edip korkan Rusya Başkanı Vladimir Putin, bu ateşkes için Türkiye ile birlikte aracı oldu. Ermenistan hiç istemese de bu antlaşmayı imzalamak zorunda kaldı ve Ermenistan kendi içinde birbirine girdi.

Bu antlaşma sayesinde hem Dağlık Karabağ kurtuldu hem de Nahçıvan ve Azerbaycan arasında köprü oluşarak Türk birliği için büyük bir adım atılmış oldu. Artık tüm Türk kardeşlerimizle bağlanmış olduk.

Bir yandan Dalgalanan Azerbaycan ve Türkiye Bayrakları bir yandan ezan sesleri tüm Azerbaycan  ve Türkiye halkı sokaklara döküldü bu şanlı günü kutlamak için.