web stats
Atatürk KöşesiTarih

Atatürk`ün Vefatı Sonrasında Dış Basında Manşetler

10 Kasım 1938 tarihinde ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk vefat etmiştir, her yıl ülkemizde Atatürk`ümüzü 10 Kasım gününde anarız ve her yıl dahada çok özleriz. Bizim için çok büyük birisi olduğu kadar tüm Dünya içinde öyleydi, Bize düşman olan devletler bile Mustafa kemale saygı duyuyordu onun çok büyük bir kişilik olduğunu biliyorlardı ve bu durum onların basın organlarına yansımıştı , Atamızın vefat ettiği gün ve daha sonrasında yayımlanan dış basında bulunan haberleri sizin için derledim.

1- Alman basınından : Atatürk Türkiye’yi tek düşman kalmaksızın bırakmıştır. Bu zamanımızın hiçbir devlet şefinin başaramadığıdır.

2- Avusturya basınından : Türk halkı kurtarıcısını ve babasını kaybetti.

3-Danimarka basınından : Atatürk, yirminci yüzyılın en büyük mucizesidir.

4-ABD basınından : Dünya sahnesinden tarihin en dikkat çekici adamlarından biri geçti .

5-Mısır basınından : Atatürk` ün yaptıkları insanoğlunun kolay kolay yapabileceği şeylerden değildir. O büsbütün başka bir insandı.

6-İsviçre basınından : Atatürk, bir medeniyet kaynağı idi.

7-Macar basınından : Yüzyılımızda, olmayacak hiçbir şey yoktur şeklindeki tarihi gerçeği ispatlayan ilk adam olmuştur.

8-İran basınından : İslam Dünyasından büyük insan yetiştirme gücünü yitirdiğini öne sürenler , Atatürkü hatırlamalı ve utanmalıdırlar.

Dış basında bunun gibi bir sürü daha haber var ama önemli olan Atatürkü iyi anlamaktır ve anlatmaktır. Şu anda Dünyada medeniyet denince akla gelen ülkeler ( İsviçre,İngiltere vb.) zamanında Atamızdan çok örnek almıştır. Mustafa Kemal Atatürk öyle bir lider ki bize mirası olarak akıl ve bilimi bırakmıştır üstüne üstlük eğer bir gün bilimle sözleri ters düşerse onu unutmamızı istemiştir. Ey Aziz Türk Milletinin evladı bu lideri unutma ve her zamankinden daha çok çalış, Onun bu Cumhuriyet’i emanet ettiği Türk Gençliği olarak bu ülkeyi yükseltmek ve korumak için elinden geleni yap çünkü Mustafa Kemal canı pahasına yapmıştı…

Etiketler
Daha Fazla Göster

Simar Dural

Doğru bildiğim ve düşündüğüm her şeyi yazıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
css.php
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün