e
sv

Aşk

101 Okunma — 19 Ağustos 2019 15:51
avatar

Yusuf Konca

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Aşk nedir diye sorsam (ki sormayacağım) hepimizin cevabı neredeyse aynıdır. Cevap: “Bilmiyorum!” olacaktır. Çünkü aşkı bilimsel mana ile duygusal mana arasında kafa karışıklığı yaşıyoruz. Aşkı bilimsel bir şey mi yoksa duygusal (yani metafiziksel) bir şey mi? Sıkıntı büyük. Çünkü bir tarafta çocukuğumuzdan kalma metafiziksel “şeylere” inanma bir tarafta ise (büyüdükçe) bilimsel bilgiye inanma isteği var.

İnsanlar tarih boyunca açıklayamadığı olayları doğ üstü güçlere bağlamıştır. Bunun sebebi ise bilgi yetersizliğinden kaynaklanıyor. Bilgimizin yetemedeği durumda ise doğaüstü güçlere inanmayı tercih ediyoruz.

Aşkı da aynı şekilde buna bağladık. Aşık olmak vücutta değişimler yaratır. Aşık olduğumuz durumlarda bir yandan vücudumuz da yaşanan değişimler, kıpırtılar vb durumlar gerçekleşirken; bir yandanda insan bu olaylara anlam veremez. Kalp atıi hızını arttrır, ateş basmaya, yüzümüz-kulaklarımız kızarmaya, midemizde birkaç kelebek uçması (!) meydana gelir. İnsanı özelliklede kalbinin hızlıca çırpınıp, sanki göğüs kafesinden fırlayıp sevdiğin kişiye ulşacakmış gibi davranmasına anlam veremez. Bu yüzden çoğu insan kalbin aşık olduğunu zanneder. Halbuki kalp değil siz yani beyniniz aşık olur. Olay tam olarak beyinde gerçekleşir. Kalp ise adrenalin hormonu yüzünden çarpma hızı artar ve bize kalbin aşık olduğu hssiyatını verir. Unutmayın ki sizin bütün duygularınız hormonlar tarafından oluşturulur. Beyindeki elektrik iletimleri sayesinde gerçekleşir. Ortada metafiziksel bir durum yoktur.

Aşık olmanın sebebi de evrimsel süreçten kaynaklanır ve sizin iyi bir eş, sağlam genlere sahip, sağlıklı eş adayları bulabilmenizi sağlar.

Bunu bazı kuşlarda ki kur danslarına benzetebiliriz. Kuş senfonilerinin sebebi budur. Amaç Üremek!

Bu kuşlarda böyle. İnsanlarda durum biraz farklı. Erkek kuşlar, dişi kuşa “ben sağlıklıyım, en sağlam genler burda, güçlüyüm, en gösterişli dans bende” gibi hareketler yaparak, onu etkilemek için bütün hünerlerini koyar.

Bizler ise saçlar yapılı, parfümler sıkılı, (dişiler için) makyajlar yapılmış ve takılar takılmış, en etkileyici ve cazibeli kıyafetler giyilmiştir. Artık “3, 2, 1 Kayıt!” semenin vakti gelmiş ve karşılıklı kur yapma başlamıştır. Sizin oturduğunuz masaya gelmeler, kahve ısmarlamalar ve sizden hoşlandığını belirtmeler ve en sonunda size Aşık olduğunu belirterek işi bitirmiştir. Bundan sonratop karşı taraftadır. Karşı taraf etkilendiyse ve onu beğendiyse sizden hoşlandığını hatta size aşık olduğunu belirtir. Ortalam 3 ay gibi bir süre geçer tabii.

Tabi sizler şunu diyeceksiniz: “Biz makyajı kendimizi güzel hissetmek için yapıyoruz (dişiler için tabii), parfümü kokmayalım diye sıkıyoruz, takıları sadece taakı olduğu için takıyor ve kendimizi mutlu ediyoruz…”

Doğru söylüyorsunuz. Ama yalanda söylüyorsunuz. Çünkü, evet siz bunu mutlu olmak için yapıyor olailirsiniz, doğru ama alt yapıda yani beyinde (siz demiyorum bakın beyinde) amaç bunun için değil, kendinize uygun bir eş bulmak için yapıyorsunuz. Size bu durum “ben kendimi mutlu etmek için, kendimi güzel hissetmek için yapıyorum” olarak yansırken; karşılıklı beyinlerde bu öyle yansımıyor. Yani dışardan görüntü olarak davranışın amacı doğru ama beyinde durum biraz farklı.

Nereden mi biliyoruz? Atalarımızda takı takar ve kendilerini boyardı (makyaj yapardı). Kendilerine parfümler sıkar ve karşı tarafı etkilemek için uğraşırlardı. Unutmayın ki parfümler yani kokuların hafıza üzerinde etkisi vardır. Siz karşı tarafı etkilerseniz o kokuyla. Karşı taraf daha sonra o kokuyu algıladığında zihinde bir hafıza patlaması gerçeklerşir ve o ana 1-2 saniyeliğine geri döner. Sizi hatırlar. Ah o karşı taraf, olur. Keşke burda olsada…. Gibi devam eder.

Amaç görüldüğü gibi üremek. Yani anlayacağınız “Metafizik” bahane “Bilim” şahane…

Bilimle, Aşkla ve Sağlıcakla kalın…

Bu arada “Aşk” yoktur demiyorum. Aşk vardır. Aşkın bilimide vardır…

Not: Herhangi bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiysem özür dilerim. Bana mesaj atarak bu yanlış anlaşılmaları birlikte düzeltebilriz. Amacım yanlış anlaşımlara sebebiyt vermek değil. Amacım hayattaki ve aşktaki bilimi ortaya çıkarmak.

 

Sevgili okuyucu, ziyertçi, dostum… Bu yazıyı okuduğun için sana çok teşekkür ederim. Eksik, hatalı, yanlış bir şey görürsen ilk işin bize mail atmak olsun. Senden bir ricam olacak: Bizim tek gelir kaynağımız reklamlar. Reklamlara 1 kere tıklarsan sana minnettar olurum. Sevgi ile, sağlık ile ve akıl ile kalalım…

Yusuf KONCA

Not: Ayrıca yazım hatalarımdan dolayı özür dilerim. En yakın zamanda düzelteceğim.