TarihYeni Yazı

Adolf Hitler ? ( II/IV)

Birahane darbesi

Hitler Weimar Cumhuriyeti`nin yıkılmasını uygun gördü ve buna yönelik bir darbe planı yaptı , bu darbenin ismi tarihe birahane darbesi olarak geçecekti.

Hitler 30 Ekim 1923`te halka çağrıda bulundu halktan toparlanmasını istemişti. 8 Kasım 1023`te Münih birahanesini bastı ve tüm Almanya halkına ihtilal yaptığını duyurdu.

Hitler darbeye liderlik etti ancak her şey istediği gibi olmadı darbe başarısız olmuştu. 1 Nisan 1924`te yargılandı ve 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak 9 ay hapishanede kalmıştı bu sırada boş durmayıp Kavgam adlı kitabının 1. cildini yazmıştır.

Hitlerin Şansölye oluşu

Dönemin Almanya Cumhurbaşkanı Hitler`in Şansölye yapmamak için elinden geleni yapmıştı bunun tek sebebi Hitler`in diktatör olma ihtimaliydi sonrasında öylede olmuştu ancak Hitler 30 Ocak 1933 tarihinde Şansölye olarak atanmıştı ve sonunda istediği iktidarı elde etmişti.

Hitler`in iktidara gelmesi ile kanlı bir dönem başlamış oldu. Hitler 12 yıl içinde diktatörlük inşa etti, 2.Dünya savaşını başlattı ve büyük bir soykırım planlayıp hayata geçirdi.

Reichstag yangını 

Hitler artık çok dikkatli olmak zorundaydı çünkü artık karşısında muhalefet partileri vardı. Adolf Hitler gibi büyük bir idealist hedefine giderken engel istemez ve bu engelleri öncesinde temizlemek ister ve öylede yapıcaktı.

27 Şubat 1933`te Reichstag ,`da büyük bir yangın çıktı ve tamamıyla yandı. Bu büyük yangın olayını Hitler  birisinin üstüne yıkması gerektiğini biliyordu ve öylede yapmıştı Hollandalı bir komünistin üstüne bütün suçu yıkmıştır.

Bu olayın ardından Hitler`in bahanesi hazırdı. Hitler, yangını üstlenenin komünist olmasını bahane ederek Reichstag`ın tüm komünist vekillerini tutuklattı ve Hitler amacına ulaşmıştı ancak 5 Mart 1933 seçimlerinde %44 alarak kaybetti Komünist vekillerin saf dışı edilmesine rağmen Hitler hala çoğunluğu elde edememiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Simar Dural

Yazmak, yaşamak demek değildir; yaşamanın dışına çıkmaktır.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
css.php
Yazı Tipi
Renk Değiştir
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: