TarihYeni Yazı

Adolf Hitler ? (I/IV)

Adolf Hitler hakkında genel bilgiler. (I/IV)

Hitler` in hayalindeki Almanya projesi Avrupa`nın ve neredeyse tüm Dünya tarihindeki en iddialı ve en kapsamlı yeniden şekillendirme girişimiydi. Bu girişim sonucunda Milyonlarca yahudi öldü, İnsanlık Tarihinin en kanlı savaşı olan 2.Dünya savaşı başladı tabi bu olaylar olurken Nazi ideolojisi ve sosyalistlik ideolojisi dünya çapında değer kazandı…

(!)Hitler çok uzun ve detaylı bir kişilik bu yüzden Hitleri 4 makalede anlatacağım.Bu makalede genel olarak Hitleri anlatıyorum bazı tarihi olaylara ve Nazi partisine yer veriyorum, iyi okumalar.

Hitler 20 Nisan 1889 tarihinde Avusturya topraklarında dünyaya gelmiştir, Hitlerin doğduğu topraklar Almanya sınırına çok yakındı. Hitler çocukluktan beri kendinde liderlik sıfatının olduğuna inanmıştı ve en çok tarih ve  coğrafya derslerinde başarı göstermişti, Hitler`in dediğine göre lise yıllarında milliyetçi olmuş ve tarihin gerçek anlamını anlamayı,idrak etmeyi ve bu konuya değine bilmeyi öğrenmişti. Lisede ressam olmaya karar vermişti bunun yanında konuşma yeteneğine sahipti fakat bu yeteneği babası tarafından takdir edilmiyordu.

Hitler Alman askeri olarak 1.Dünya savaşına katılmıştı. Hitler dayanıklı bir askerdi karargahta haberci olarak görev yapıyordu ve görevinde gayet başarılıydı, Hitler`e bir çok nişan verildi bunların içinde Gazilik nişanı da vardı…

Hitler başa geçtikten sonra Almanya çok hızlı bir şekilde gelişmeye başladı özelliklede askeri alanda tüm dünyaya kafa tutacak hale gelmişti. Hitler başa geçtikten sonra kendine güvenen bir Almanya profili vardır.

2. Dünya savaşının en önemli karakteri ise savaşı başlatan Nazi ideolojisi ve bu ideolojinin kurucusu Adolf Hitlerdir.(detaylı şekilde anlatılan makale yayımlanacak)

Nazi Partisi ve Hitler

1920`de Hitler Nazi Partisine katıldı çok kısa sürede parti içinde yükseldi ve partinin başkanı oldu ancak parti içinde Hitler`e diktatör tavırlarına karşı eleştiler gelmeye başladı ve Hitler 11 Temmuz 1921`de partiden istifa etti Hitler gittikten sonra parti çok hızlı bir şekilde gücünü kaybetmeye başlamıştı daha sonrasında parti yönetimi Hitleri Başkan olarak geri çağırmıştır ve yeniden başkan yapmıştır.

Birahane darbesi sonucunda Hitler 1 Nisan 1924 tarihinde yargılandı 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak 9 ay hapishanede kalmıştır. ( Birahane darbesini başka bir yazımda ele alacağım)

Hitler hapishaneden çıktıktan sonra Nazi Partisini yeniden inşa etmiştir; Başkanlık seçimine girmiştir ancak 1. seçimde kaybetmişti. Hitler dahada güçlü olması gerektiğini anlamıştı ve fırsat beklemeye başlamıştı…

Daha sonrasında Hitler Şansölye olmuştur… (devamı Adolf Hitler? (II/IV) makalesinde gelecektir.)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Simar Dural

Yazmak, yaşamak demek değildir; yaşamanın dışına çıkmaktır.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
css.php
Yazı Tipi
Renk Değiştir
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: