web stats
Haberler
Haberler

Acunn vs Enes Batur

Enes Batur mu çalıyor Acunn mu çalıyor?

Günümüz YouTube camiasında en çok konuşulan olay içerik ve içerik çalma/kopyalama… Herkesin bir fikri var bu konuda.

İçerik çalma-kopyalama arasında ki fark nedir? YouTube da içerik konusu nasıl değerlendiriliyor? Bunların cevabı yazımızda sizler için cevapladık….

İçerik kopyalama: Herhangi bir kişinin herhangi bir konu hakkında çektiği videonun, bir başka kişi tarafından (aynı videoyu indirip, kendi kanalında yayınlaması manasında değil) farklı varyasyonlarla çekilmesidir.

İçerik çalma: Tescilli bir video fikrinin, tescil hakkına sahip olmayan biri tarıfından kanalında o fikri kullanarak video çekmesidir.

YouTube da içerik: İçerik tescillenmediği sürece, içerikler tüm YouTube kullanıcılarına açıktır. Tescilli bir fikri, tescil haklarına sahip olmayan biri kullanırsa telif haklarına sahip olan kişiler tarafından telif atılabilir.

Peki Enes Batur mu Acunn mu çalıyor?

Enes Batur belli başlı içerikleri kopyaladığı ortada. Ama bu video fikirlerinin tescilli olduğu bilinmez. Orası halka açık değil. Enes Batur’un yaptığı işte şu anda herhangi bir yanlışlık yok gibi gözüküyor. Olay ondan nefret eden ve ona laf atarak hit kazanmaya çalışan insanlardan ibaret gibi.

Ona bakıcak olursak YouTube da bazı video yükleyen kanallar büyük bir yasal suç işliyor diyebiliriz. Örneğin C# eğitim videoları hakkında bir sürü video var. Şunada birileri C# eğitim videosu çekip yayınlarsa içerik çalmış olmaz mı? Olmaz! Çünkü tescilli değil. Yani C# eğitim videoları çekip paylaşmakta sakınca yok. Çünkü bu içerik tescilli değil.

Acunn’a geldi sıra..

Acun ise ABD deki TV yarışma programlarını Türkiye’ye uyarlayıp getiriyor. Peki o programların telif hakları yok mu? Var. Acunn Medya Telif haklarını yerine getiriyor.  Ama TV dediğimiz şey tam özgür değil. Yani herkes TV kanalı açamaz ama YouTube kanalı açabilir. YouTube özgür ve herkes istediği içerikte (tescilli olan içerikler hariç) video yayınlayabilir.

Bu yüzden ne Acunn ne de Enes Batur içerik çalıyor. Sadece bir kaç patatesin prim yapmak için mevzuyu gereksizce abarttığı ortada. Asıl içerik üretemeyen patatesler bu bir kaç kişiye laf atarak abone ve takipçi kazanmaya çalışması ve İnstagram’da Mavi Tik almaya çalışmasından başka birşey değildir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
css.php
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün