e
sv

Sorgulayan İnsan Düşünen Beyin

avatar

Yusuf Konca

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bütün insanlar düşünür, kasık, ” Neden? ” Sorusunu ısrar, doğru-yanlış ‘ı görür. Kısacası insanı anlamıyla çalışmak, mantık, bilimdir. İnsan yaratılan dan beri her şeyi ama ona anlam merak etti. Sorguladı. Simyacılar gibi her şeyi deneme yanılma yoluyla bulundu ya da bulmaya çalıştı. Tıknazız açıkladı ve artık yaşayacaksınız. Sadece yaşamayacaksınız, sadece, aile, yuva, köy, şehir, şehir devletleri gibi yerleşkeler kurup yaşayacak kadar bilgi sahibiydiler. Bu bilgi safında o yerleşkeleri kurmaya bile yetmedi. Tabi bu arada insanlar sorgulamaya devam ediyor. Sorgulayan insan felsefe yapar felsefede size yeni buluşlar getirir. Felsefe günümüzde bir konu gibi anlatılsa da ders kitaplarında saatlerce sıkıcı makale okuyup da felsefe yaptık dediğimiz bir ders, bir konu değildir. Bütün bütün insanlar felsefe yapar. Felsefenin altında düşünce vardır. Bizi de diğer canlılardan ayıran en büyük tasarım. Akıl demiyorum bakın düşünmek. “Kargalar çok AKILLI hayvanlarla.” Deriz. O zaman karga akıllı bir hayvandır. Ama neyi nerde yapılıyorum DÜŞÜNEMEZ. Budada insanı başka canlılardan ayıran özelliğin akıl değil düşünme yetisinin olduğudır.

Peki felsefe yapıyoruz ama biz neden farkında değiliz ki? Şöyle geriden yaşamımıza baktığımız da hayatımızın ne kadar sıradan, düz olduğu görürüz. Onun insanı gibi kahkaha atar, güler, şakalar yapıyor, üzülür, ağlar, seviniriz. Fark ettilmiştir diyebilirim. Günümüzde ki insanlar eskide yaşayan insanlara oranla daha az üretiyor. Düşünmüyor. Ama arada bir gösteri bu hayatımıza ” duyar ” baktığımızda çok çok ama çok bakalımsa biz de tartışmalıyız. Felsefe yapıyorum tamam ama ben hiç farkına varmıyorum ve bundan zevk almıyorum. En az 10 dk en fazla sınırsız süreye sahip bir ” Düşünme Saati ” metodini araya davet ediyorum. Ben kendimde hayatta farklar diye fark ettim insanlarda hissetmeye başlamak. İlk kez bugün hayatımda neler oldu ne görüştüm. Sonra bu konudan var oluşumuz, yaratılışımız, evren, uzay gibi şeyler düşünüyorum. Daha fazla 10 dk geçmiş bana bu bak 1 saat gibi oluyor. Bunu bir sebep var. Sebebi de insanın hayalini kuruyorsun. Böyle olunca göremeyince zaman kavramın bir aksama olur. Konumuza dönecek olursak insanın sadece düşünmek için değil ama sadece değerüğünün farkına varıp zevkini çıkartmak için yalnız kalmalı. Tabi düşünme yapacağcağız: ” Ben şimdi felsefe yapmaktayım şu anda düşüneceğim ve farkına varıyorum farkına varıyorum ve zevkini çıkarıyorum oooo ben hiç şey anlamadım bu onu koruduğum. ” Gibi şeyler yapmayacağız. Yapacağımız şey rahatlamak ve sadece sohbet başlatır gibi bir kez düşünerek ve düşüncelerinize ” Neden? ” Sorusunu ekliybilirsiniz. Himalayalar kadar fark var. İşte dünya konu kopmuş gibi gözükse de siz en baştaki konuyla en sonda ki konuyla bağlantı kurmuşsunuzdur. En son artık düşünme eyleminden çıkmakta ne olursa olsun en sondaki konuya nasıl geçişler, bağlantılar yaptığınızı görün. Ve mükemmel bir düşünme yaptınız. Bir düşünme eyleminden sıkılmadınız ve eğlendiniz, zevkini çıkardınız. İşte dünya konu kopmuş gibi gözükse de siz en baştaki konuyla en sonda ki konuyla bağlantı kurmuşsunuzdur. En son artık düşünme eyleminden çıkmakta ne olursa olsun en sondaki konuya nasıl geçişler, bağlantılar yaptığınızı görün. Ve mükemmel bir düşünme yaptınız. Bir düşünme eyleminden sıkılmadınız ve eğlendiniz, zevkini çıkardınız. İşte dünya konu kopmuş gibi gözükse de siz en baştaki konuyla en sonda ki konuyla bağlantı kurmuşsunuzdur. En son artık düşünme eyleminden çıkmakta ne olursa olsun en sondaki konuya nasıl geçişler, bağlantılar yaptığınızı görün. Ve mükemmel bir düşünme yaptınız. Bir düşünme eyleminden sıkılmadınız ve eğlendiniz, zevkini çıkardınız.

Düşünen insanlar zekileşir.

Nasıl peki. Şöyle Einstein’e baktığımız da çok zeki diyoruz evet zeki. Ama nasıl. Şöyle düşünerek: Düşüncenin en önemli olana ve bilimi başlatan soru ” Neden? ” Sorusunu sormayı bilip alışkanlık haline getirmiş. Einstein’de gözden geçirilmiştir, yeni bir konseptimiz MERAK ETTİ. Merakı onu düşünmeye teşvik etti. Düşünmesi de onu soru sormaya teşvik etti. Soru sorma açık söylüyordum.

İnsan görüşünü düşünür, hayal gücü genişler ve yeni ufuklara yelken açar. Merak duygusu artık ön planıdır. İnsan uzayı MERAK için istediğiniz yere uzayalım. Bunun içinde “DÜŞNMESİ” mevcutydi. Nasıl uzaya çıkılır diye. Daha sonra gökyüzünün ay dikkatini çekti. Aaa oda uzayda demek ki. O zaman uzaya gidersek aya da gideriz. Dedik ve Jules Verne ‘nin’ ‘Ay’ bir Yolculuk ” kitabı çıktı. Ama sadece bir hayaldi uzaya gitmek. Bu kitaptan sonra şu sözler çıktı: ” Ya git Allah aşkına. Nasıl uzaya geçmek? Nasıl aya gideceğiz? Mümkün değil gidemeyiz. İmkansız. ” Dediler. Ama bizde pes etmek yoktur. Biz bile o sözlere karşı, inat olsun diye uzaya da gittik, ayada gittik. Hatta kaptırdık kendimizi Mars’a gittik. Bir kaptırdık ki Jüpiter’e Satürn’e gittik. Yetmedi Güneş sisteminden dışarı çıktık. İnsanoğlunun neler hayal edip neler başarabildiğini görmek. Belki şuanda düşecek seyahat edmek ta Mars’a yerleşme planımız, hayalimiz var. Bir gün o da olacak.

Peki ” Sorgulayan İnsan Düşünen Beyin ” ne anlama geliyor?

Bu zamana kadar insanoğlunun düşünce, akıl, mantık, bilim, felsefe, sorgulama, neden sorusu sormasıyla ilgili vardır. Ama asıl konumuz olan SORGULAYAN İNSAN DÜŞÜNEN BEYİN konusundan hiç bahsetmedim. İlk önce size zemin ağacı istemiştim.

Peki ben ne demek istedim bu cümlemde? İnsan ağrılı. Her şeyi ağrılı. Ama onun. Önüne gelen şüpheli. Merak eder. Normal bir insanın olduğu bir cismi koysalar bu cismi bilse bile ” Bu ne? ” Diye soru soracaktır. Çünkü merak ediyorlar oraya bir cisim koyuluyor neden cismi gelip açar koyuyorlar neden o cismi seçiyorlar. İşte bütün bunlar insanları deli ediyor. Bir konu olsun. Bu konuyu delirmek koyalım. Ne yaparsın? Başlama sonucu belirmeye başalar. Tabi bu arada beyin ekranordur. Hayal mücadele 1’den 100’e çıkartır gibi artışıyordur. Çünkü o konuyu merak ediyor. O konuyu sorguluyor. Sordukça aklına sorular geliyor. Sordukça cevaplar buluyor. O cevaplar yeni sorular çıktı çıkarıyor. Yeni doğan soruların cevaplarını cevaplıyor. İşte bunları insanoğlu yeni bir serüvene katılıyor. O konu hakkında araştırmalar yapıyor. Fikirler üretiyor. Düşünüyor. Felsefe yapıyor. Kafa yoruyor. Hatta onla ilgili hipotezler üretiyor.

Gelişen toplumlara bakımadım sorgulayan ve eleştiren beyinler yetiştiriyor. Tabak birde doğru sorular sorabilen. Bir toplum iyi bir mesleğe ve topluma, doğaya bir insan haline gelmesini sektökmeden önce sıvılaştırmaktır. Mantıklı ve mantıksız sorularla. Sonra o konu hakkında düşünmesi, kafa yorması lazım. İşte bu düşünmeyi iyice kafasında oluşturduktan sonra doğru soru sormaya başlayacağız insan doğru sorgulayabilecektir. Yani anlayacağınız SORGULAYAN İNSAN DÜŞÜNEN BEYİN.