e
sv

10 KASIM ANISINA…

61 Okunma — 16 Kasım 2018 15:37
avatar

Başak Arya Gençler

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

Sevgili Mustafa Kemal Atatürk;

Bu özel mektuba nasıl başlamam gerektiğini bilmiyorum. Belki de sana olan özlemimizden bahsetmeliyim. Ya da Dünyayı ne kadar etkilediğin hakkında az bir şey konuşmalıyım. 

Tarih dersinde öğrencilerin bir kez olsun “Neden?” sorusunu sormamasının sebebini açıklamalıyım belkide bu mektupta. Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek hiçbir şeyi kalmamıştır artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan kişi, bütün insanların neyi neden yaptığını anlamış demektir. Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, duygularımı anlıyorsanız, bu kâfidir. senin amacın buydu. Sen insanlara kendini anlatmaya çalışmıyordun. İnsanların kendilerini anlamasını sağlıyordun. Böylelikle insanların, seni anlamaması söz konusu dahi olmayacaktı. Ve olmadıda.

Seni derslerde öğrenmek yerine keşke dönemine denk gelebilseydik. Keşke Cumhuriyetin son çocukları olmak yerine, ilk çocuklarından olmanın hazzını tadabilseydik. Eminim ki o günler çok güzeldi. Ve güzel olan her şey, damağımızda hafif bir tat bırakarak yavaşça akıp giderdi hayatımızdan. Halbuki tek istediğimiz biraz daha uzun sürmesiydi. Güzel olan o şey, sendin Ata’m.

Ama aynı zamanda güçtün de. Herkes pes edebilir. Bu dünyanın en kolay eylemidir. Ama herkes dağılmanızı normal karşılayacakken ayakta dimdik durmak… İşte gerçek güç budur. Gerçek güç, sendin. Gerçek güç, sensin.

Ama şimdi diyorum da, bunları yüzüne söylemek nasıl hissettirirdi?

Keşke şimdi bir şey olsa, zaman geriye aksa, taa 1938’e kadar gitsek. Saat 9 olsa. Ama asla 5 geçmese… Asla sen gitmesen. Bizi yalnız bırakmasan…

Ata’m. Özledik. Öyle bir özledik ki, bizi bırakıp gidişinin üstünden 80 yıl değil, 80 saat geçmiş gibi hâlâ.

Ata’m. Özledik. Öyle bir özledik ki, gidişinin ardından boğazımıza yerleşen o yumru, yıllar oldu hâlâ tazeliğini korumaktadır.

Büyük Atatürk! Tarih seni bağımsızlığın baş mimarı olarak yazmakta, bütün uluslar senin manevi şahsiyetin önünde saygıyla eğilmektedir.

Her 10 Kasım’da olduğu gibi bu 10 Kasım’da da sana olan bağlılığımızı ve sevgimizi ortak düşünce ve duygularla bir kez daha dile getiriyor, büyük önderimizi özlemle anıyoruz.

Bir ülkenin onur ve haysiyetini koruyarak, çağdaş ve örnek bir cumhuriyet haline getirilebileceğini bütün dünyaya gösteren ve bunu tarihe altın harflerle yazdıran büyük Atatürk! Sen milletinin gönlünde ebedi yaşayacaksın.

Unutturamaz seni hiç kimse unutulsak da biz. Her yerde sen her şeyde sen bilmem ki nasıl söylesem. Atam rahat uyu. Emanetini çiğnetmeyiz. 

Kurmuş olduğun demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ ni ebediyete kadar yaşatacağımızı, ilke ve devrimlerinin yılmaz koruyucuları olacağımızı bir kez ifade eder, ülkemizi hak ettiği çağdaş seviyeye getireceğimize manevi huzurunda söz veririz..

Bizim sana olan sevgimiz anayasanın ilk üç maddesi gibidir. Değişmez. Değiştirilemez. Değiştirilmesi teklif dahi edilemez.

Biz, Cumhuriyetin çocukları! Bize emanet edilen Türk Cumhuriyetini yan yatmış sekize kadar yaşatacağımıza dair, söz veriyoruz!

Biz, Cumhuriyetin çocukları! Her daim seni düşünen beynimiz senin sesini, ilkelerini dünyanın en güzel şarkısı olarak tekrar tekrar bize dinletiyor. Zamanı geldiğinde dinlemekle yetinmeyeceğimize dair sana söz veriyoruz.

Biz, Cumhuriyetin çocukları! Beynimizin bize dinlettiği o güzel şarkıyı seslendireceğimize dair, sana söz veriyoruz.

etiketlerETİKETLER